Jokerli Kelime Bulucu

Kelime bulucu ile karışık harflerden kelime türetmek için birinci kutuya elinizdeki harfleri, ikinci kutuya da isteğe bağlı olarak bir harf ya da kelime yazabilirsiniz. Animasyonla göreyim

Kelime Bulucu?

Kelime bulucu kullanımı oldukça kolaydır. Kelime bulucuyu kullanmak için şu adımları izleneyin:
  1. Örneğin KRANNMA harflerine sahipsaniz bunları ilk kutuya girin.
  2. Joker karakter varsa yerine * ( Örnek : KRANNMA*) girmelisiniz.
  3. İsteğe bağlı olarak hangi harf ya da heceye bağlayacağınızı da alttaki kutuya girin.
  4. Uygun kelimeleri bul butonuna tıklayın. Sistem size uygun kelimeleri bulacak, bağlamak istediğiniz kısmı yeşil, joker harfleri kırmızı gösterecektir.
Kelimeler uzunluklarına göre gruplanarak gösterilirler.
Kelime bulucu

Neden Kelime Bulma Makinesi?

Kelime Bulucu neden gereklidir? Belirli harflerle yazılabilecek Türkçe kelimeleri bulmak için kelime makinesini kullanabilirsiniz. Jokerli kelime bulucu ile bilmediğiniz harfler için de arama yapabilirsiniz. Yazımında ihtilaf bulunan kelimelerde kelime makinesinin kullanmanız mümkündür. Harfkolikler için hazırlanan bu uygulamayı Türkçe imla klavuzu olarak, anagram aracı olarak kullanabilirsiniz.

Iphone, Ipad, Android tabletler üzerinden kelime bulma makinesine erişip kullanabilirsiniz. Kelime makinesi Android ve IOS işletim sisteminde çalışabilecek şekilde hazırlanmıştır.

Konuşmak sesli düşünmektir. Düşünmek ise sessiz konuşmak. Kelimeleriniz ne kadar güçlü ve çeşitli olursa düşünme gücünüz ve daha da ötesinde düşündüklerinizi aktarma yetiniz o derece güçlü olacaktır. Bu uygulama yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Eğer klavyenizde Türkçe karakterler yoksa:

c. ç
s. ş
g. ğ
u. ü
o. ö
i. ı

Kelime Türetme Teknikleri

Kelime bulmak hali hazırda oldukça zor bir iş. Harflerden kelime oluşturma, kelime arama, her kelime için farklı sesler ve kombinasyonlar üretmek oldukça zor. Bir dili sıfırdan oluşturduğunuzu düşünün. Yüzlerce kelime bulmanız gerekecek.

Hal böyle olunca kelime türetmek şart oluyor. Harflerden kelime türetme aslında çoğu zaman yanlış bir kullanım olarak karşımıza çıkıyor. Türkçe'de kelime türetme denilince akla gelen kelimelerin sonuna yapım ekleri getirilerek yeni kelimelerin oluşturulması gelmektedir. Karmaşık harflerden kelime oluşturma işlemi ise anagram çözme olarak isimlendirilmektedir.

Türetme eklerini iyi bilmek size kelime oyunlarında avantaj sağlayacaktır. Türkçe'de sık kullanılan kelime türetme ekleri ve örnekleri :

-lik :
İçlik, kabalık, devamlılık...
-li :
Huzurlu, akıllı, heyavanlı, düzenli, sinirli, ışıklı...
-siz :
Huzursuz, neşesiz, heyecansız, düzensiz, akılsız, ışıksız...
-cil :
Benmerkezcil, evcil, birincil...
-cık :
Kuzucuk, bebekcik, adacık, ufacık...
-msı :
Kırmızımsı, tatlımsı, acımsı...
-sal :
Anayasal, soysal, kırsal, yasal, açısal, ışıksal...
-tı :
Patırtı, gürültü, horultu, kaşıntı...
-ıt :
Yakıt, karşıt, kısıt, açıt...

Amacınız karışık harflerden kelime türetecek bir kelime türetme programı bulmak ise kelime bulma makinesi tam size göre.

Jokerli Kelime Türetme

Kelime oyunlarında genellikle birkaç tane joker istediğiniz herhangi bir harfin yerine kullanabilmeniz için verilir. Kelime bulma makinesi ile jokerli kelimeler bulabilirsiniz.


Kelime bulma makinesine tekrar ulaşmak için Google'da Kelime Bulma Makinesi veya Kelime Makinesi şeklinde arama yapabilirsiniz.

Android veya iPhone / iPad Mobil uygulamalarımızı yükleyerek çok daha hızlı bir şekilde erişebilir, çok daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Google Play'den indirin' App Store'dan indirin'