MESULİYETLİ (TDK)


1 . Sorumlu.
2 . Sorumluluk gerektiren: "Mesuliyetli bir iş."- .

Mesuliyetli kelimesi baş harfi M son harfi İ olan bir kelime. Başında M sonunda İ olan kelimenin birinci harfi M , ikinci harfi E , üçüncü harfi S , dördüncü harfi U , beşinci harfi L , altıncı harfi İ , yedinci harfi Y , sekizinci harfi E , dokuzuncu harfi T , onuncu harfi L , onbirinci harfi İ . Başı M sonu İ olan 11 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

GEREK Nedir?


1 . İcap: "... millî güvenlik gereklerinin ihlal edilmesi ... hâlinde belirli bir toplantı ve gösteri yürüyüşünü yasaklayabilir."- Anayasa.
2 . sıfat Bir şeyin yapılabilmesi veya olabilmesi ona bağlı olan, lazım: "Mecnunlara Leyla gerek, bana seni gerek seni."- Yunus Emre.

SORU Nedir?


1 . Bir şey öğrenmek için birine yöneltilen ve karşılık gerektiren söz veya yazı, sual: "Minicik ellerini uzatarak bu taş nedir, diyen sorusu hâlâ hatırımızda!"- O. S. Orhon.
2 . Bir öğrenciye sınavda yöneltilen söz veya yazı, sual.

SORUM Nedir?

Sorumluluk: "Başkalarının okuyacağı bir yazıyı yazarken o yazının bize ne türlü bir sorum yüklediğini hiçbir vakit hatırdan çıkarmamalıyız."- O. V. Kanık.

SORUMLU Nedir?

Üstüne aldığı veya yaptığı işlerden dolayı hesap vermek zorunda olan, sorumluluk taşıyan (kimse), mesul: "Ailede başkan odur, kararları o alır, hepimizin geleceğinin sorumlusu ve güvencesi odur."- H. Taner.

SORUMLULUK Nedir?

Kişinin kendi davranışlarını veya kendi yetki alanına giren herhangi bir olayın sonuçlarını üstlenmesi, sorum, mesuliyet: "Babam bütün sorumluluğu üzerine aldı."- M. Yesari.

E E L L M S T U Y İ İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

11 Harfli Kelimeler

Mesuliyetli,

9 Harfli Kelimeler

Mesuliyet,

8 Harfli Kelimeler

İletilme, Milliyet,

7 Harfli Kelimeler

Eylemli, Eylemsi, İlliyet, İsmetli, İstemli, Meyilli, Sitemli, Temelli, Teselli, Tesmiye, Teyelli,

6 Harfli Kelimeler

Elemli, Eliyle, Eyitme, İletim, İletme, İlmiye, İsleme, İsteme, İtilme, Liseli, Lityum, Millet, Temsil, Teslim, Yeleli,

5 Harfli Kelimeler

Etsel, Eylem, İleti, İllet, İslim, İsmet, İstem, İstim, Lemis, Leyli, Limit, Liste, Meles, Melul, Mesel, Mesul, Mesut, Metil, Metis, Meyil, Meyus, Milel, Milis, Milli, Milli, Misel, Misil, Mitil, Selim, Seyit, Sille, Silme, Simit, Sitem, Sitil, Siyme, Telem, Teles, Telis, Telli,

4 Harfli Kelimeler

Elem, Elim, Elit, Elli, Elti, Emel, Emet, Esim, Esme, Etil, Etli, Etme, İlim, İlle, İlme, İsim, İsli, İtme, Liet, Lime, Lise, Luti, Mest, Muit, Muti, Sele, Seme, Semt, Sili, Site, Stil, Yeis, Yele, Yeme, Yeti,

3 Harfli Kelimeler

Eti, İle, İti, İye, İyi, Ley, Lim, Met, Mey, Mil, Mis, Mit, Mut, Sel, Sem, Set, Sim, Sit, Sut, Tel, Tem, Tim, Tul, Yel, Yem,

2 Harfli Kelimeler

El, Em, Es, Et, Ey, İl, İm, İs, İt, Le, Me, Mi, Se, Si, Su, Te, Ti, Tu, Us, Ut, Ye,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.