9 harf... Evet tam tamına dokuz.... Size yalnızca 9 harf veriyorum desem, bana bir oyun hazırlayacaksınız, bu oyun basit, olacak, hızlı olacak desem. Bunu başarabilirsiniz belki ama aynı zamanda bu kadar bağımlılık yapacak bir oyun hazırlamak biraz or olacaktır ama evet IOS için böyle bir oyun var: Letterpad. Üstelik bu oyunu Iphone ve Ipad’ in dışında I-watch’ ta da oynayabilmek mümkün.

Size bir kelime veriliyor ve elinizdeki 9 harfle, bu kelimenin altında yer alan sözcükleri tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Size verilen harlerin üstüne tıkladıkça, kelimeleri tahmin edebilmeniz için tahmin etmeniz gereken kelimelerde bu harfler çıkıyor ve eğer bir kelimeyi doğru tahmin ederseniz, o harfler sönüyor ve size düşen artık diğer kelimeleri tahmin edebilmek. Kelimeleri yanlış tahmin etmeniz durumundaysa harfler eski yerlerine geri dönüyorlar, yanlış yaparım, yeniden oynamak zorunda kalırım derdinde olmanıza da gerek yok çünkü bu oyunda yanmak yok, dilediğiniz kadar tahminde bulunabilirsiniz.

9 harften oluşan bir oyun ne kadar eğlenceli olabilir diye düşünebilirsiniz, hele bir de kaybetmek olmayınca uzaktan sıkıcı bir oyunmuş gibi gelebilir ama bu oyuna başladıktan sonra hırsınız buna el vermiyor, olur da kelimeleri tahmin etmekte zorlanırsanız, harfleri karıştırma özelliği imdadınıza yetişebilir ve daha iyi çağrışımlarda bulunabilmeleri için harflerin yeri değiştirilir. Elbette oyunu daha grift hale getiren, aynı zamanda bulmanız gereken kelimeler konusunda size yardımcı olabilecek başkka özellikler de var; örneğin isterseniz doğru tahmin ettiğiniz harfleri tamamen listeden kaldırabilirsiniz, bunun içinse ipucu hakkınız olması gerekir, oyun içerisinde zaten ilerleme sağladıkça ipucu hakkı elde edebiliyorsunuz. Eğer ipucu hakkınız kalmamışsasatın alabilir ya da satın almak istemiyorsanız da reklamlara tıklayarak ipucu hakkı elde edebilirsiniz. Tabi son seçenek olaraksa, eğer yüzünüze tüm kapılar birer birer kapandıi yani ipucu kullanma hakkınız kalmadı ve bir türlü kelimeyi tahmin edemiyorsanız, oynadığınız puzzle’ ı arkadaşlarınızla paylaşabilir, onlardan yardım isteyebilirsiniz.

Oyunu asıl zevkli ve eğlenceli hale getiren şey, sanırım biraz sizi zorlayıcı olması, bu da sizde hırs yaratıyor ve kelimeleri tahmin etmek için kendinizi paralarken bulabiliyorsunuz. Aslında bu özellik çoğu oyun için geçerli ama böylesine basit bir oyun için kelimelerin zorlayıcı olması oyunu güzelleştiren unsurlardan.