YASAKLAYICI (TDK)

Yasaklama, önleme niteliği olan, engelleyici.

Yasaklayıcı kelimesi baş harfi Y son harfi I olan bir kelime. Başında Y sonunda I olan kelimenin birinci harfi Y , ikinci harfi A , üçüncü harfi S , dördüncü harfi A , beşinci harfi K , altıncı harfi L , yedinci harfi A , sekizinci harfi Y , dokuzuncu harfi I , onuncu harfi C , onbirinci harfi I . Başı Y sonu I olan 11 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ENGEL Nedir?


1 . Bir şeyin gerçekleşmesini önleyen sebep, mâni, mahzur, müşkül, pürüz, mânia, handikap: "Bürokratik engelleri ortadan kaldıracak bir formül aradık ve bulduk."- H. Taner.
2 . Hemzemin geçitlerde kara yolu güvenliğini sağlamak için kullanılan açılır kapanır düzenek, bariyer.
3 . Herhangi bir yolu kapamak için konulan nesne, bariyer.
4 . Kara yollarının kenarlarına yapılan korkuluk, bariyer.
5 . spor Engelli koşularda, her yarışçının üzerinden atlaması gereken tahta düzenek, bariyer.

ENGELLEYİCİ Nedir?


1 . Engelleme özelliği olan (kimse veya şey).
2 . isim Depolanan benzinlerde gazlaşmayı, yağlama yağlarındaki renk değişimini, türbin yakıtlarında korozyonun istenmeyen etkilerini önleme veya geciktirme vb. amaçlar için kullanılan, petrol ürünlerinde doğal olarak bulunan veya çok küçük oranlarda sonradan katılan bir madde, önleyici, inhibütör.

NİTE Nedir?

Nasıl, niçin.

NİTEL Nedir?

Nitelik bakımından, nitelikle ilgili, kalitatif.

OLAN Nedir?


1 - olmak eyleminin şimdiki zaman ortacı.
2 - ad tamlaması belirtileni durumunda bulunan bir addan sonra getirildiğinde o adın sıfatı değerinde bir birleşik oluşturur.

ÖNLEME Nedir?

Önlemek işi: "Ahlak sadece kötülük etmekten çekinmek değildir, başkalarının edecekleri kötülükleri de önlemeye çalışmayı buyurur."- N. Ataç.

YASAK Nedir?


1 . Bir işin yapılmasına karşı olan yasal veya yasa dışı engel, memnuiyet: "İçki yasağı. Av yasağı."- .
2 . sıfat Yapılmaması istenmiş olan, yok, memnu, haram: "Bizim çocukluğumuzun şiirlerinde neşe yasak denecek kadar ayıptı."- F. R. Atay.

YASAKLAMA Nedir?

Yasaklamak işi.

A A A C I I K L S Y Y Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

11 Harfli Kelimeler

Yasaklayıcı,

9 Harfli Kelimeler

Sayacılık,

8 Harfli Kelimeler

Kıyasıya, Yalayıcı,

7 Harfli Kelimeler

Kalaycı, Kalaysı, Sacayak, Salacak, Yasaklı, Yayalık, Yaylacı,

6 Harfli Kelimeler

Acıklı, Acılık, Akasya, Akılcı, Alacak, Alaycı, Alaysı, Asalak, Askıcı, Askılı, Asyalı, Ayaklı, Ayaksı, Ayılık, Cakalı, Ilıcak, Kalıcı, Kasacı, Kasalı, Kayısı, Kısaca, Kıyacı, Lakacı, Sakalı, Sayacı, Sayıca, Sayıcı, Sayılı, Saykal, Sıkıca, Sılacı, Yakalı, Yakıcı, Yalaka, Yasalı, Yayılı, Yaylak,

5 Harfli Kelimeler

Acılı, Akala, Akıcı, Alaca, Alaka, Alıcı, Asılı, Asklı, Aslık, Ayıcı, Aylak, Aylık, Ilıca, Islak, Islık, Kalas, Kalay, Kalcı, Kalya, Kaslı, Kıyas, Layık, Sakal, Saklı, Salak, Salcı, Salık, Salya, Sıcak, Skala, Yalak, Yasak, Yasal, Yaslı, Yayık, Yayla, Yaylı, Yılık, Yılkı,

4 Harfli Kelimeler

Akıl, Aklı, Alay, Alık, Asal, Asık, Asıl, Askı, Asla, Asya, Ayak, Ayal, Ayık, Ayla, Aylı, Caka, Cılk, Ilık, Isıl, Iska, Kala, Kasa, Kaya, Kayı, Kısa, Kıya, Kıyı, Klas, Laka, Saka, Sala, Salı, Saya, Sayı, Sıkı, Sıla, Yaka, Yakı, Yalı, Yasa,

3 Harfli Kelimeler

Acı, Aka, Akı, Aks, Ala, Asa, Ası, Ask, Aya, Ayı, Cık, Cıs, Isı, Kal, Kas, Kay, Kıl, Lak, Sac, Sak, Sal, Say, Sık, Yak, Yal, Yas, Yay, Yıl,

2 Harfli Kelimeler

Ak, Al, As, Ay, La, Ya,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.