YANKICIL (TDK)

Yankıdan yararlanarak yön bulan (hayvan).

Yankıcıl kelimesi baş harfi Y son harfi L olan bir kelime. Başında Y sonunda L olan kelimenin birinci harfi Y , ikinci harfi A , üçüncü harfi N , dördüncü harfi K , beşinci harfi I , altıncı harfi C , yedinci harfi I , sekizinci harfi L . Başı Y sonu L olan 8 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

YANKI Nedir?


1 . Sesin bir yere çarpıp geri dönmesiyle duyulan ikinci ses, aksiseda, inikâs, akis, eko: "Ben kimsesiz seyyahı meçhuller caddesinin / Ben yankısından kaçan çocuk kendi sesinin."- N. F. Kısakürek.
2 . mecaz Bir olgunun çevrede uyandırdığı duygu, düşünce, dedikodu gibi tepki, akis: "Bu çığlıklar, ağızdan ağıza, kulaktan kulağa geniş yankılarla bütün yurdu kaplıyordu."- Y. Z. Ortaç.

YARA Nedir?


1 . Keskin bir şeyle veya bir vuruşla vücutta oluşan derin kesik: "Mendilimi bir çatkı şekline sokarak başıma, yaramın üzerine sardım."- R. H. Karay.
2 . Bir şeyin iç veya dış yüzünde herhangi bir etki ile oluşan ve tehlikeli olabilen oyuk, gedik, yarık: "Geminin omurgasındaki yara."- .
3 . mecaz Dert, üzüntü, acı: "Bu yarayı deşmeyin."- .

YARAR Nedir?


1 . Bir işten elde edilen iyi sonuç, fayda, avantaj: "Al takke ver külah, kırsal kesimi çocuğunu okutmanın yararına inandırdık."- A. İlhan.
2 . Çıkar: "Kızılay yararına bir balo."- .
3 . sıfat Yarayan, elverişli, uygun: "Çiçek koymaya yarar bir kap."- .

A C I I K L N Y Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

8 Harfli Kelimeler

Yancılık, Yılancık,

7 Harfli Kelimeler

Aynılık, Yankılı, Yılancı,

6 Harfli Kelimeler

Acıklı, Acılık, Akılcı, Akıncı, Anılık, Ayılık, Ilıcak, Kalıcı, Kancıl, Kılcan, Kınalı, Kıyacı, Yakıcı, Yanlık,

5 Harfli Kelimeler

Acılı, Akıcı, Alıcı, Anlık, Ayıcı, Aylık, Canlı, Ilıca, Kalcı, Kalın, Kanlı, Kayın, Kınlı, Kıyın, Layık, Yakın, Yalın, Yancı, Yanık, Yankı, Yanlı, Yılan, Yılık, Yılkı,

4 Harfli Kelimeler

Akıl, Akın, Aklı, Alık, Alın, Anık, Ayık, Ayın, Aylı, Aynı, Cılk, Ilık, Kanı, Kayı, Kına, Kıya, Kıyı, Klan, Yakı, Yalı, Yıkı,

3 Harfli Kelimeler

Acı, Akı, Anı, Ayı, Ayn, Can, Cık, Kal, Kan, Kay, Kıl, Kın, Lak, Lan, Nal, Yak, Yal, Yan, Yıl,

2 Harfli Kelimeler

Ak, Al, An, Ay, La, Ya,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.