YALANCIAYAK (TDK)

Birgözeli hayvanlarda devim ve beslenmeye yarayan protaplazma uzantısı.

Yalancıayak kelimesi baş harfi Y son harfi K olan bir kelime. Başında Y sonunda K olan kelimenin birinci harfi Y , ikinci harfi A , üçüncü harfi L , dördüncü harfi A , beşinci harfi N , altıncı harfi C , yedinci harfi I , sekizinci harfi A , dokuzuncu harfi Y , onuncu harfi A , onbirinci harfi K . Başı Y sonu K olan 11 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

BESLENME Nedir?


1 . Beslenmek işi.
2 . Vücut için gerekli besin maddelerinin alımı.

BİRGÖZELİ Nedir?

Yapısı tek bir gözeden oluşan (hayvan ya da bitki), tekhücreli.

DEVİM Nedir?

Devinim.

HAYVAN Nedir?


1 . Duygu ve hareket yeteneği olan, içgüdüleriyle hareket eden canlı yaratık: "İnce ruhlu insanlar gibi Atatürk de hayvanları severdi."- F. R. Atay.
2 . sıfat, mecaz Akılsız, duygusuz, kaba, hoyrat (kimse).
3 . hakaret yollu Kızılan bir kimseye söylenen bir söz.
4 . halk ağzında At, eşek, katır gibi türlü hizmetlerde kullanılan yaratık: "Zavallı hayvan bir saattir yüz okkadan fazla bir yükü sürüklüyordu."- Ö. Seyfettin.

UZANTI Nedir?


1 . Bazı nesnelerin herhangi bir yerinde görülen uzamış bölüm.
2 . Ana konumdaki bir bütünün, özün veya durumun, kendisinden ayrı görülen ancak aynı yapısal özellikleri içeren parçası: "Bu mutluluğu uzatmak, onun uzantısı ile kanınıza dolan sıcaklığı uzun süre muhafaza etmek istiyorsunuz."- H. Taner.

YARA Nedir?


1 . Keskin bir şeyle veya bir vuruşla vücutta oluşan derin kesik: "Mendilimi bir çatkı şekline sokarak başıma, yaramın üzerine sardım."- R. H. Karay.
2 . Bir şeyin iç veya dış yüzünde herhangi bir etki ile oluşan ve tehlikeli olabilen oyuk, gedik, yarık: "Geminin omurgasındaki yara."- .
3 . mecaz Dert, üzüntü, acı: "Bu yarayı deşmeyin."- .

A A A A C I K L N Y Y Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

8 Harfli Kelimeler

Yalıncak,

7 Harfli Kelimeler

Aklınca, Ayancık, Aynalık, Aynıyla, Kalaycı, Kalınca, Kancalı, Nalayık, Yalancı, Yanaklı, Yankıca, Yayalık, Yaylacı,

6 Harfli Kelimeler

Alacak, Alanya, Alaycı, Anacık, Anacıl, Analık, Ayaklı, Aynacı, Aynalı, Cakalı, Kancıl, Kılcan, Lakacı, Yakalı, Yalaka, Yanlık, Yaylak,

5 Harfli Kelimeler

Akala, Aklan, Alaca, Alaka, Alkan, Alyan, Anaca, Analı, Ancak, Anlak, Anlık, Aylak, Aylık, Canlı, Kalan, Kalay, Kalcı, Kalın, Kalya, Kanal, Kanca, Kanlı, Kayan, Kayın, Layık, Nacak, Yakın, Yalak, Yalan, Yalın, Yanak, Yanal, Yanay, Yancı, Yanık, Yankı, Yanlı, Yayan, Yayık, Yayın,

4 Harfli Kelimeler

Akıl, Akın, Aklı, Alan, Alay, Alık, Alın, Anal, Anca, Anık, Anka, Ayak, Ayal, Ayan, Ayık, Ayın, Ayla, Aylı, Ayna, Aynı, Caka, Cana, Cılk, Kala, Kana, Kanı, Kaya, Kayı, Kına, Kıya, Klan, Laka, Yaka, Yakı, Yalı, Yaya,

3 Harfli Kelimeler

Acı, Aka, Akı, Ala, Ana, Anı, Aya, Ayı, Ayn, Can, Cık, Kal, Kan, Kay, Kıl, Kın, Lak, Lan, Nal, Yak, Yal, Yan, Yay, Yıl,

2 Harfli Kelimeler

Ak, Al, An, Ay, La, Ya,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.