VİCDANLI (TDK)

Vicdanı olan, insaflı.

Vicdanlı kelimesi baş harfi V son harfi I olan bir kelime. Başında V sonunda I olan kelimenin birinci harfi V , ikinci harfi İ , üçüncü harfi C , dördüncü harfi D , beşinci harfi A , altıncı harfi N , yedinci harfi L , sekizinci harfi I . Başı V sonu I olan 8 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

İNSAF Nedir?


1 . Acımaya, vicdana veya mantığa dayanan adalet: "Sende insaf yok mu, adamcağız bu borcu birden verirse işi bozulmaz mı?"- .
2 . ünlem "Acı, düşün" anlamlarında bir seslenme sözü: "İnsaf! Oraya yarım saatte gidilir mi?"- .

İNSAFLI Nedir?

İnsafı olan, acıyarak hakkını vererek davranan, vicdanlı, imanlı: "Basitlik, aleladelik derken belki de biraz insaflı davranıyorum."- O. V. Kanık.

OLAN Nedir?


1 - olmak eyleminin şimdiki zaman ortacı.
2 - ad tamlaması belirtileni durumunda bulunan bir addan sonra getirildiğinde o adın sıfatı değerinde bir birleşik oluşturur.

VİCDAN Nedir?

Kişiyi kendi davranışları hakkında bir yargıda bulunmaya iten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerine dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan güç: "Tüm insanlar dünyaya, kafa ve yüreklerinde bir iç mahkeme ile gelirler. Bunun adına vicdan denir."- A. Boysan.

A C D I L N V İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

8 Harfli Kelimeler

Vicdanlı,

6 Harfli Kelimeler

Vicdan, Vidalı,

5 Harfli Kelimeler

Canlı, Cidal, Civan, Dival, Divan, Ladin, Vanlı,

4 Harfli Kelimeler

Acil, Adcı, Adıl, Adil, Adlı, Adli, Aldı, Alın, Avcı, Cadı, Cali, Cani, Cıda, Cıva, Cila, İlan, İlca, İnal, Lain, Liva, Nail, Nida, Vadi, Vali, Vida,

3 Harfli Kelimeler

Acı, Adi, Ali, Anı, Ani, Can, Cin, Dal, Dav, Dil, Din, İla, Lan, Lav, Nal, Van, Vın,

2 Harfli Kelimeler

Ad, Al, An, Av, İl, İn, La,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.