Başında v olan 7 harfli 89 kelime var. V harfi ile başlayan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble, Kelime Tahtası gibi kelime oyunlarında yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca İçinde v harfi olan kelimeler listesine ya da sonu v harfi ile biten kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bu bir hile değil, oyun oynarken yeni kelimeler öğrenebilmeniz için size bir yardımcıdır. Kelimelerin anlamlarını öğrenmek için TDK web sitesini ziyaret edebilirsiniz. ayrıca şunu da deneyebilirsiniz, İşlerinizi kolaylaştıracak bir kelime bulucu : Kelime bulma makinesi

Harf Sayısına Göre Kelimeler


Kelime bulma makinesi

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.


Bazı kelimelerin anlamları (Kaynak : TDK)

VAROLUŞ

Yaşama, var olma, bir şeyin ne olduğu, nasıl olduğu değil, var olduğu olgusu, mevcudiyet, öz karşıtı: "Artık yaradılışının, varoluşunun, hayatla ödüllendirilişinin sebebini bilmektedir."- T. Buğra.

VARYANT


1 - Bir yol şebekesi üzerinde, belli bir noktadan ayrılarak başka bir noktadan aynı yolla birleşen ikinci derecedeki yol.
2 - Bir metnin, bir yapıtın aslından az çok ayrılan değişik biçimlisi.

VALİLİK


1 . Vali olma durumu: "Valilikten emekli."- .
2 . Valinin görevi: "On yıl valilik yaptı."- .
3 . Valinin makamı ve bu makama bağlı resmî dairelerin tümü: "Valiyi valilikte ziyaret etti."- .
4 . İl, vilayet.

VİRTÜÖZ

Herhangi bir müzik aracını büyük ustalıkla çalabilen sanatçı: "Ressam için müze görmek ne ise müzisyen için de virtüözlerinin plaklarını dinlemek o imiş."- H. Taner.

VERANDA


1 . Camlı taraça: "... içeriye doğru veranda şeklinde bir girinti yapıp salonun cumba köşesine dayanır."- H. F. Ozansoy.
2 . Üstü kapalı ve çevresi camlı balkon.

VELENSE

Yüzü uzun tüylü, kalın ve ağır battaniye: "Köşedeki divana oturmuş, üstüne kırmızı bir velense örttüğü ayaklarını karşısındaki koltuğa dayamıştı."- Ö. Seyfettin.

VİTAMİN

Besinlerde az miktarda bulunan, vücutta yapılmayan, yağda ve suda eriyebilme özelliği bulunan, eksikliği çeşitli hastalıklara yol açan maddelere verilen genel ad.

VALLAHİ

"Tanrı'yı tanık tutarım, Tanrı hakkı için" anlamında bir yemin sözü, billahi, tallahi: "Vallahi, arkadaş bu resimleri senin yaptığına kimse inanmaz."- P. Safa.

VARDİYA


1 . Gemilerde beklenen nöbet.
2 . denizcilik Gemide nöbet yeri.
3 . Posta: "Vardiyanın çan sesinde ... gümbürdeyen bir ihtar var."- A. Gündüz.

VURGULU


1 . Vurgu ile söylenen: "Vurgulu kelime. Vurgulu hece."- .
2 . zarf, mecaz Üstünde önemle durularak, dikkat çekilerek: "Vurgulu konuştu."- .

VANİLYA


1 . Salepgillerden, çiçekleri beyaz, kokulu, tırmanıcı küçük bir bitki (Vanilla planifolia).
2 . Bu bitkinin tatlılara güzel koku vermek için kullanılan meyvesi: "O irmik kokulu neftî bluzuyla vanilya kokulu gri etekliğini giyerdi."- S. F. Abasıyanık.

VIZILTI


1 . Vızıldama sesi: "Uçan bir sivrisineğin vızıltısı duyuldu."- Halikarnas Balıkçısı.
2 . mecaz Hafif sesle ve bezdirici biçimde yakınma, sızlanma: "Gerçi sabahları gene evde iş görüyor, annesinin vızıltısını dinlemeye mecbur oluyordu."- H. E. Adıvar.

VEFAKAR

Vefası olan, sevgisi geçici olmayan, hakikatli, vefalı: "... iftihar duyarak sadık ve vefakâr bir ömür sürmektedir."- R. H. Karay.

VERNİYE

Doğrusal veya dairesel boyutların ölçülmesinde, ölçme duyarlığını artıran, çok küçük boyutların ölçülebilmesini sağlayan düzen.

VESAİRE

Ve benzerleri: "Biz yollarda eğer bulabilirsek başımıza gölge verecek kadar hurma dalı, ot vesaire topluyorduk."- F. R. Atay.

VOLFRAM

Atom numarası 74, atom ağırlığı 183,85, yoğunluğu 19,
3 olan, sert, 348
2 °C'de eriyebilen bir element, tungsten (simgesi W).

VARYETE


1 . Şarkı, dans, hokkabazlık, temsil gibi aralarında ilişki bulunmayan farklı oyunlardan oluşan gösteri.
2 . Varyasyon.

VELVELE

Gereksiz telaş, gürültü ve heyecan: "Çoktan böyle gürültü, kalabalık görmemiş, böyle velvele duymamıştı."- M. Ş. Esendal.

VEFASIZ

Vefası olmayan, sevgisi çabuk geçen, hakikatsiz: "Yıllar yârlerden, yârler yıllardan vefasız."- Y. K. Karaosmanoğlu.

VAVEYLA

Çığlık: "Mısır'ın değme ağıtçıları bile sanırım vaveylalarında benimle yarışa giremezlerdi."- Y. K. Karaosmanoğlu.