TİMSAHLAR (TDK)

Örneği timsah olan sürüngenler takımı.

Timsahlar kelimesi baş harfi T son harfi R olan bir kelime. Başında T sonunda R olan kelimenin birinci harfi T , ikinci harfi İ , üçüncü harfi M , dördüncü harfi S , beşinci harfi A , altıncı harfi H , yedinci harfi L , sekizinci harfi A , dokuzuncu harfi R . Başı T sonu R olan 9 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

OLAN Nedir?


1 - olmak eyleminin şimdiki zaman ortacı.
2 - ad tamlaması belirtileni durumunda bulunan bir addan sonra getirildiğinde o adın sıfatı değerinde bir birleşik oluşturur.

SÜRÜNGENLER Nedir?

Omurgalıların, suda ve karada yaşayabilen yılan, kertenkele, kaplumbağa, timsah gibi yerde sürünerek veya yürüyerek ilerleyen sınıfı.

TAKI Nedir?


1 . Çoğunlukla evlenen veya nişanlanan birine armağan olarak verilen küpe, bilezik, yüzük, zincir gibi şeylerin tümü.
2 . Kadınların ziynet eşyası: "Abuk sabukluktan bir çizgi yaratan giysileri, ilginç takılarıyla çağdaş bir efsaneydi."- M. Mungan.
3 . dil bilgisi Adın başka bir kelime ile ilgi kurmak üzere aldığı durum eki: "Türkçede -i, -e, -de, -den, -in ekleri birer takıdır."- .
4 . dil bilgisi Cümleler ile kelimeler arasında ilişki kurmaya yarayan kelimeler: "Türkçede ile, göre birer takıdır."- .

TİMSAH Nedir?


1 . Sürüngenlerden, sıcak bölgelerin akarsularında yaşayan, kalın derili, uzun kuyruklu, iri bir hayvan (Crocodilus): "Alt dudağını bıyığının içine geçirmiş, gözleri fırlak, sanki bir timsaha bakıyordu."- F. R. Atay.
2 . sıfat Bu hayvanın derisinden yapılan.

A A H L M R S T İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Timsahlar,

8 Harfli Kelimeler

Silahtar,

7 Harfli Kelimeler

Lamaist, Talimar,

6 Harfli Kelimeler

Amiral, Halita, Hamasi, Harami, Harita, İmalat, Mahlas, Mastar, Matrah, Matris, Mitral, Saatli, Sarmal, Tahlis, Tahmil, Tahmis, Tahril, Tahsil, Tasrih, Timsah, Timsal,

5 Harfli Kelimeler

Ahali, Ahlat, Alarm, Arami, Artma, Astar, Atari, Atlas, Halas, Halat, Halim, Halis, Hamal, Hamil, Hamla, Hamsi, Haram, Harim, Haris, Harta, Hasar, Hasat, Hasta, Hatim, Hatmi, Hilat, Hisar, Hitam, İhata, İhlas, İhmal, İhram, İhtar, İlham, İrsal, İshal, İslam, İthal, İtham, Lahit,

4 Harfli Kelimeler

Ahar, Ahir, Ahit, Alim, Alma, Amal, Amil, Amir, Amit, Arma, Arsa, Asal, Asar, Asil, Asit, Asla, Asli, Asma, Asri, Atma, Hail, Hala, Hali, Halt, Hami, Hamt, Hara, Hars, Hart, Hasa, Hata, İham, İlah, İlam, İmal, İmar, İmha, İmla, İrat, İsal,

3 Harfli Kelimeler

Aha, Ahi, Ait, Ala, Ali, Alt, Ama, Ara, Ari, Art, Asa, Asi, Ast, Ata, Ati, Hal, Ham, Har, Has, Hat, His, Hit, İla, İma, İrs, İsa, İta, Lam, Lim, Lir, Mai, Mal, Mas, Mat, Mil, Mir, Mis, Mit, Ram, Sah,

2 Harfli Kelimeler

Ah, Al, Am, Ar, As, At, Ha, İl, İm, İs, İt, La, Mi, Ra, Si, Ta, Ti,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.