TÜRKÇESİ (TDK)

Açık söylemek gerekirse, açıkçası: "Türkçesi, sen bu işi beceremedin."- .

Türkçesi kelimesi baş harfi T son harfi İ olan bir kelime. Başında T sonunda İ olan kelimenin birinci harfi T , ikinci harfi Ü , üçüncü harfi R , dördüncü harfi K , beşinci harfi Ç , altıncı harfi E , yedinci harfi S , sekizinci harfi İ . Başı T sonu İ olan 8 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

AÇIKÇA Nedir?

Gizli bir yönü kalmaksızın, kolay anlaşılır bir biçimde: "Düşündüğümü açıkça söylemeyi tercih ettim."- R. H. Karay.

AÇIKÇASI Nedir?


1 . Doğrusu, açık olanı, anlaşılır biçimi, gizli kapaklı olmayan yanı: "Şayet kızar gibi olursa açıkçasını söyleyeyim."- S. M. Alus.
2 . zarf (açı'kçası) Açık olarak.

GEREK Nedir?


1 . İcap: "... millî güvenlik gereklerinin ihlal edilmesi ... hâlinde belirli bir toplantı ve gösteri yürüyüşünü yasaklayabilir."- Anayasa.
2 . sıfat Bir şeyin yapılabilmesi veya olabilmesi ona bağlı olan, lazım: "Mecnunlara Leyla gerek, bana seni gerek seni."- Yunus Emre.

SÖYLEMEK Nedir?


1 . Düşündüğünü veya bildiğini sözle anlatmak: "Bu konak için de yine senelerden beri aynı şeyi söylerim."- R. N. Güntekin.
2 . Bir düşünceyi ileri sürmek, ortaya atmak: "Hececiler kendilerinden sonra yeni bir edebî neslin yetişmediğini söylüyorlar."- S. F. Abasıyanık.
3 . Yapılmasını istemek: "Biraz sonra nazırın yine beni istediğini söylediler."- F. R. Atay.
4 . (nsz) Türkü, şarkı vb. okumak: "Kanto söyler gibi hareketler ve taklitlerle söylediği şarkılar pek eğlenceli şeylerdi."- R. N. Güntekin.
5 . (nsz) Yazmak, düzmek: "Şiir söylemek."- .
6 . (-e) Haber vermek: "Benim burada nasıl yaşadığımı görenler gidip babama da söylerler."- A. Ş. Hisar.
7 . (-i, -e) Önceden bildirmek, tahmin etmek: "Bir değil iki tane olduğunu size söylemiştim."- R. H. Karay.
8 . (nsz), mecaz Herhangi bir şeyi bildirmek, anlatmak, demek istemek, hatırlatmak: "Ne söyler bu türküler / Ay karanlık gecelerde yüzen gemiler."- N. Cumalı.

E K R S T Ç Ü İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

8 Harfli Kelimeler

Türkçesi,

7 Harfli Kelimeler

Sürekçi,

6 Harfli Kelimeler

Kürtçe, Teksir, Türkçe,

5 Harfli Kelimeler

Eküri, Esrik, Etçik, İçrek, İstek, İster, Kerti, Kesir, Kesit, Kireç, Kürit, Seçki, Serik, Setik, Setir, Sirke, Streç, Süreç, Sürek, Sütre, Tekçi, Tekir, Terki, Tesir, Tesri, Türki,

4 Harfli Kelimeler

Çeki, Çeri, Çise, Eksi, Ekti, Erik, Esik, Esir, Eski, Etçi, Etik, Etki, İçre, İtçe, Keçi, Kist, Küre, Kürt, Reis, Rest, Risk, Seçi, Seki, Seri, Sert, Sirk, Site, Skeç, Ster, Süet, Süit, Sürç, Süre, Terk, Ters, Tike, Tire, Trük, Türe, Türk,

3 Harfli Kelimeler

Çek, Çir, Çis, Çit, Çük, Ekü, Erk, Eti, İrs, Ker, Kes, Ket, Kir, Kit, Kür, Küs, Küt, Ret, Sek, Ser, Set, Sik, Sit, Ski, Süt, Tek, Ter, Tik, Tür, Üre, Üst,

2 Harfli Kelimeler

Çe, Ek, Er, Es, Et, İç, İs, İt, Ke, Ki, Re, Se, Si, Te, Ti, Üç, Üs,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.