SEKBANBAŞI (TDK)

Osmanlı ordusunda sekbanların komutanı.

Sekbanbaşı kelimesi baş harfi S son harfi I olan bir kelime. Başında S sonunda I olan kelimenin birinci harfi S , ikinci harfi E , üçüncü harfi K , dördüncü harfi B , beşinci harfi A , altıncı harfi N , yedinci harfi B , sekizinci harfi A , dokuzuncu harfi Ş , onuncu harfi I . Başı S sonu I olan 10 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

KOMUT Nedir?


1 - Askerlere, izcilere, öğrencilere jimnastik çalışmalarında ya da bir tören sırasında bir durumdan başka bir duruma geçmeleri için verilen buyruk, °emir.
2 - Bilgisayara yürütülecek temel bir eylemi bildiren sayısal bilgi.

KOMUTA Nedir?

Askerî birliği ve onunla ilgili işleri yönetme görevi, kumanda.

KOMUTAN Nedir?

Bir asker topluluğunun başı, kumandan, bey: "Takım komutanı. Tümen komutanı. Ordu komutanı."- .

ORDU Nedir?


1 . Bir devletin silahlı kuvvetlerinin tümü: "Şu kopan fırtına Türk ordusudur ya Rabbi / Senin uğrunda ölen ordu budur ya Rabbi."- Y. K. Beyatlı.
2 . Bu topluluğun başlıca bölümlerinden her biri: "Dördüncü Ordu Karargâhına gidiş, artık bir mabede çıkılıyor gibi baş döndürür."- F. R. Atay.
3 . Amaç, nitelik vb. yönlerden benzeyen insanların bütünü.
4 . Çok sayıda insan, kalabalık.

OSMANLI Nedir?


1 . XIII. yüzyılda Osman Gazi tarafından Anadolu'da kurulan ve Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra dağılan büyük Türk imparatorluğunun uyrukları: "O, eski defterleri çoktan kapatmış, Osmanlıya kucağını açmıştı"- T. Buğra.
2 . sıfat, mecaz Düşündüğünü çekinmeden, açıkça söyleyen, bulunduğu toplulukta yetki sahibi olan: "Benim bildiğim Osmanlı kadınlar dobra dobradır."- N. Cumalı.

SEKBAN Nedir?


1 . Osmanlılarda, sınır boylarında görev yapan bir asker sınıfı.
2 . Eyalet paşaları ve sancak beylerine bağlı olarak görev yapan bir asker sınıfı.

A A B B E I K N S Ş Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

10 Harfli Kelimeler

Sekbanbaşı,

7 Harfli Kelimeler

Aşıkane, Başkası,

6 Harfli Kelimeler

Abanış, Baskın, Başkan, Kaşane, Nebbaş, Sabıka, Sekban,

5 Harfli Kelimeler

Abbas, Akabe, Akbaş, Aksan, Akşın, Aşkın, Bakan, Bakış, Banak, Banka, Basak, Basen, Basık, Basın, Basış, Baskı, Başak, Başka, Bekas, Esbak, Kaban, Kanış, Kasnı, Kaşan, Keban, Kesbı, Keşan, Nakıs, Nakış, Saban, Sabık, Sakın, Sanık, Şaban,

4 Harfli Kelimeler

Abes, Akın, Akış, Akne, Akse, Anık, Anka, Asık, Askı, Aşık, Baba, Bakı, Baks, Bana, Bank, Bası, Beka, Esna, Iska, Kaba, Kabe, Kana, Kanı, Kasa, Kase, Kaşe, Kına, Kısa, Naaş, Saba, Saka, Sake, Sana, Sanı, Sena, Şaka, Şans, Şase,

3 Harfli Kelimeler

Aba, Abe, Aka, Akı, Aks, Ana, Anı, Asa, Ası, Ask, Aşı, Aşk, Bak, Ban, Bas, Baş, Bek, Ben, Beş, Kan, Kas, Kaş, Kes, Keş, Kın, Kış, Nas, Sak, San, Sek, Sen, Sık, Şak, Şan, Şeb, Şek, Şen, Şık,

2 Harfli Kelimeler

Ab, Ak, An, As, Aş, Be, Ek, En, Es, Eş, Ke, Ne, Se, Şe,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.