SANTİMANTAL (TDK)

Duygulu, içli, hassas: "Beni santimantal bulacaksınız."- R. H. Karay.

Santimantal kelimesi baş harfi S son harfi L olan bir kelime. Başında S sonunda L olan kelimenin birinci harfi S , ikinci harfi A , üçüncü harfi N , dördüncü harfi T , beşinci harfi İ , altıncı harfi M , yedinci harfi A , sekizinci harfi N , dokuzuncu harfi T , onuncu harfi A , onbirinci harfi L . Başı S sonu L olan 11 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

DUYGU Nedir?


1 . Duyularla algılama, his: "Bitkilerde duygu var mı?"- .
2 . Belirli nesne, olay veya bireylerin insanın iç dünyasında uyandırdığı izlenim: "Bu laflarda gerçek payı ne kadar çoksa duygu payı da ondan az değildir."- B. Felek.
3 . Önsezi: "Yolunuzu değiştirmeniz lazım geldiğini de sezecek kadar bir duygum vardır."- A. Gündüz.
4 . Nesneleri veya olayları ahlaki ve estetik yönden değerlendirme yeteneği.
5 . Kendine özgü bir ruhsal hareket ve hareketlilik: "Bütün bu hatıraların yerini bir tek duygu, fena bir duygu, fenayım, fena oluyorum, çok fenayım duygusu kapladı."- P. Safa.

DUYGULU Nedir?

Duygusu, duyarlığı çok olan, kolay duygulanan, içli, hassas: "Bizi kapıda yumuşak, içli, duygulu bir kadın karşıladı."- H. Taner.

HASSA Nedir?

Özgülük, özellik, hasiyet: "Geçmişi incelerken de eleştiri hassamızı uyanık tutalım."- H. Taner.

HASSAS Nedir?


1 . Duyum ve duyguları algılayan: "Halıda kaybolan ayak seslerini evvela Peregrini'nin hassas kulakları sezdi."- H. E. Adıvar.
2 . Çabuk duygulanan, duygun, duyar, duyarlı, içli, alıngan: "İri yarı bir adam olmakla beraber pek hassastı."- A. Gündüz.
3 . Çabuk etkilenen: "Düşmanın en hassas ve mühim noktası orası idi."- Atatürk.
4 . Yapımı ve bakımı özen isteyen, aksamadan çok doğru çalışan, kesin ölçüler gerektiren işlerde kullanılan (alet): "Hassas terazi."- .

İÇLİ Nedir?


1 . İçi dolu (taneli sebze veya kuru yemiş).
2 . mecaz Kolay duygulanıp incinen, duygulu, hassas, hisli: "Annem evlatlarının bu kayıtsızlığına karşı içli bir hâlde günden güne fazla üzülüyor ve bitiyordu."- Y. K. Beyatlı.
3 . mecaz Duygulandıran, etkili: "Denize uzanan demir iskelenin ucuna gidip içli şiirler okurduk birbirimize."- H. Taner.

KARA Nedir?

Yeryüzünün denizle örtülü olmayan bölümü, toprak: "Havamız da karamız da denizlerimiz de kirli olduğuna göre..."- H. Taner.

SANTİMANTAL Nedir?

Duygulu, içli, hassas: "Beni santimantal bulacaksınız."- R. H. Karay.

A A A L M N N S T T İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

11 Harfli Kelimeler

Santimantal,

8 Harfli Kelimeler

Lantanit, Saltanat, Tamlanan, Tatlanma,

7 Harfli Kelimeler

Analist, Anlatma, Astatin, Atlanma, Atlatma, Lamaist, Lansman, Talimat, Tamanit, Tanlama, Tantana, Taslama,

6 Harfli Kelimeler

Anamal, Ananas, Anlama, Antant, Ataman, Atanma, Atlama, İmalat, İnanma, Lantan, Manisa, Manita, Mantin, Mantis, Mintan, Saatli, Salata, Samani, Santim, Tantal, Tatmin, Tatsal, Timsal,

5 Harfli Kelimeler

Alman, Anlam, Aslan, Astat, Atama, Atlas, İnsan, İntan, İslam, İsnat, İtaat, Lasta, Latin, Liman, Lisan, Manas, Manat, Mania, Manti, Masal, Masat, Matla, Milas, Milat, Misal, Nalan, Nisan, Salam, Salat, Salim, Salma, Salta, Saman, Sanal, Sanat, Sanma, Satma, Stant, Talan, Talas,

4 Harfli Kelimeler

Alan, Alim, Alma, Amal, Aman, Amil, Amin, Amit, Anal, Anam, Anma, Asal, Asil, Asit, Asla, Asli, Asma, Atma, İlam, İlan, İmal, İman, İmla, İnal, İnam, İnan, İnat, İsal, Lain, Lama, Lata, Mail, Main, Mala, Mali, Malt, Mana, Mani, Masa, Miat,

3 Harfli Kelimeler

Ait, Ala, Ali, Alt, Ama, Ana, Ani, Ant, Asa, Asi, Ast, Ata, Ati, İla, İma, İsa, İta, Lam, Lan, Lim, Mai, Mal, Mas, Mat, Mil, Mis, Mit, Nal, Nam, Nan, Nas, Nim, Sal, Sam, San, Sim, Sin, Sit, Tal, Tam,

2 Harfli Kelimeler

Al, Am, An, As, At, İl, İm, İn, İs, İt, La, Mi, Si, Ta, Ti,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.