SADAKATLİ (TDK)

İçten bağlı, sadık.

Sadakatli kelimesi baş harfi S son harfi İ olan bir kelime. Başında S sonunda İ olan kelimenin birinci harfi S , ikinci harfi A , üçüncü harfi D , dördüncü harfi A , beşinci harfi K , altıncı harfi A , yedinci harfi T , sekizinci harfi L , dokuzuncu harfi İ . Başı S sonu İ olan 9 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

BAĞLI Nedir?


1 . Bir bağ ile tutturulmuş olan: "Günlerden beri bağlı duran demir, sert bir hırıltıyla denize daldı."- Halikarnas Balıkçısı.
2 . Gerçekleşmesi bir şartı gerektiren, vabeste: "Ekinlerin gürleşmesi yağmura bağlıdır, Sevincimiz üzüntümüz / Hep sana bağlı."- B. Necatigil.
3 . Sınırlanmış, sınırlı: "Tüzüğe bağlı bir işlem."- .
4 . Kapatılmış olan, kapalı: "Bağlı geçit."- .
5 . Bir kuruluşun yetkisi altında bulunan: "Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun bağlı kuruluşlarını ziyaret ettim."- .
6 . Sadık: "Türkiye Cumhuriyeti Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir."- Anayasa.
7 . mecaz Bir kimseye, bir düşünceye, bir hatıraya saygı, aşk vb. duygularla bağlanan, tutkun: "Çocuklarına bağlı ana."- .
8 . halk ağzında Halk inanışına göre, büyü etkisiyle cinsel güçten yoksun edilmiş (erkek).

İÇTEN Nedir?


1 . Samimi: "Bu beş şehir durdukça bu yapıt da onun en içten yorumu olarak ayakta kalacaktır."- H. Taner.
2 . zarf Yürekten, candan, samimi davranarak: "Yumuşak ve içten sürdürdü konuşmasını."- T. Buğra.

SADIK Nedir?


1 - Doğru, gerçek.
2 - Dostluğu ve bağlılığı içten olan, °sadakatli.

A A A D K L S T İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Sadakatli,

7 Harfli Kelimeler

Saatlik, Sadakat,

6 Harfli Kelimeler

Aksata, Asalak, Kalsit, Lastik, Saatli, Sadaka, Salata, Takdis, Talika, Tasdik, Taslak,

5 Harfli Kelimeler

Adsal, Aidat, Akait, Akala, Alaka, Askat, Astik, Atlas, Dalak, Dasit, Dikta, Kadit, Kalas, Kasti, Katil, Ladik, Laski, Lasta, Sadak, Sadik, Saika, Sakal, Sakat, Sakil, Sakit, Salak, Salat, Salik, Salta, Skala, Tadil, Takas, Takla, Taksa, Taksi, Talak, Talas, Talik, Tasdi,

4 Harfli Kelimeler

Adak, Adil, Adli, Akil, Akis, Akit, Akli, Aksi, Asal, Asil, Asit, Asla, Asli, Atak, Atik, Data, Disk, İsal, Kail, Kala, Kasa, Kast, Kati, Kils, Kist, Klas, Laik, Laka, Lata, Lika, Saat, Sada, Saik, Saka, Saki, Sala, Salt, Stil, Taka, Tali,

3 Harfli Kelimeler

Ada, Adi, Ait, Aka, Aks, Ala, Ali, Alt, Asa, Asi, Ask, Ast, Ata, Ati, Dal, Dik, Dil, İka, İla, İlk, İsa, İta, Kal, Kas, Kat, Kil, Kit, Lak, Sak, Sal, Sik, Sit, Ski, Tak, Tal, Tas, Tik,

2 Harfli Kelimeler

Ad, Ak, Al, As, At, İl, İs, İt, Ki, La, Si, Ta, Ti,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.