RİAYETSİZ (TDK)

Saygısız, kaba.

Riayetsiz kelimesi baş harfi R son harfi Z olan bir kelime. Başında R sonunda Z olan kelimenin birinci harfi R , ikinci harfi İ , üçüncü harfi A , dördüncü harfi Y , beşinci harfi E , altıncı harfi T , yedinci harfi S , sekizinci harfi İ , dokuzuncu harfi Z . Başı R sonu Z olan 9 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

KABA Nedir?


1 . Özensiz, gelişigüzel yapılmış, zevksiz, sakil, ince karşıtı: "Cebinden kaba fil dişi saplı bir de çakı çıkardı."- Ö. Seyfettin.
2 . Taneleri iri: "Kaba çakıl."- .
3 . Terbiyesiz, görgüsü kıt, nezaketsiz (kimse): "Kaba, hantal, şivesiz, bir sürü adamlar kafesinin önüne toplanırlar."- R. H. Karay.
4 . Hafif olduğu hâlde kalın veya hacimli: "Kaba bir yün döşekle temiz bir şilte, yastık yorgan buldum."- H. R. Gürpınar.
5 . isim Kuyruk sokumunun her iki yanındaki şişkin yer.
6 . mecaz Terbiyeye, inceliğe aykırı, çirkin, kötü: "Çocuklardan biri ağzından çok fena, çok kaba bir şey kaçırdı."- O. C. Kaygılı.

SAYGI Nedir?


1 . Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram: "İnsanlara saygıyı yitirdin mi yandın bittin, on paralık oldun demektir."- Y. Kemal.
2 . Başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu.

SAYGISIZ Nedir?

Gereken saygıyı göstermeyen, saygısı olmayan, hürmetsiz: "Kimdir bilir misin? Vatanın ... Şimdi saygısız / Bir göz bu nazlı çehreye -Allah esirgesin- / Kem bir nazarla baksa tahammül eder misin?"- T. Fikret.

A E R S T Y Z İ İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Riayetsiz,

7 Harfli Kelimeler

İrsiyet, İstiare, Riyaset, Riyazet, Sirayet, Tarziye, Ziyaret,

6 Harfli Kelimeler

Ariyet, Esatir, İsteri, İtiraz, İtizar, Riayet, Riyazi, Taziye, Terazi, Triyas, Yersiz,

5 Harfli Kelimeler

Azeri, Ersiz, Etsiz, İrite, İster, Satir, Setir, Seyir, Seyit, Siirt, Siyer, Tariz, Teras, Terzi, Tesir, Tesri, Tiriz, Tirsi, Yezit, Zirai,

4 Harfli Kelimeler

Asit, Asri, Ayet, Azit, Erat, Esir, İare, İrat, İris, Rast, Rate, Reis, Rest, Riya, Rize, Sair, Sari, Saye, Sera, Seri, Sert, Seza, Sezi, Site, Siya, Star, Ster, Tarz, Taze, Ters, Tire, Tras, Yeis, Yeti, Zait, Zati, Zayi, Zira, Ziya,

3 Harfli Kelimeler

Ait, Ari, Art, Arz, Asi, Ast, Ate, Ati, Eti, Eza, İri, İrs, İsa, İta, İti, İye, İyi, Ray, Ret, Rey, Say, Saz, Ser, Set, Sit, Siz, Tar, Tas, Tay, Ter, Tez, Tiz, Yar, Yas, Yat, Yaz, Yer, Zar, Zat, Zer,

2 Harfli Kelimeler

Ar, As, At, Ay, Az, Er, Es, Et, Ey, İs, İt, İz, Ra, Re, Se, Si, Ta, Te, Ti, Ya, Ye, Ze,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.