RESİMLİK (TDK)


1 . Resim takmaya yarayan çerçeve: "Nevin salonda asabi dolaşıyor, bazı küçük vazoların, resimliklerin, heykellerin yerlerini değiştiriyor."- P. Safa.
2 . Albüm.

Resimlik kelimesi baş harfi R son harfi K olan bir kelime. Başında R sonunda K olan kelimenin birinci harfi R , ikinci harfi E , üçüncü harfi S , dördüncü harfi İ , beşinci harfi M , altıncı harfi L , yedinci harfi İ , sekizinci harfi K . Başı R sonu K olan 8 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ALBÜM Nedir?


1 . Fotoğraf, pul vb.ni dizip saklamaya yarayan bir tür defter.
2 . Herhangi bir konu ile ilgili kısa açıklamalar verilerek resimler basılmış olan kitap: "Kelebek albümü. Bitki albümü. Ankara albümü."- .
3 . müzik Uzunçalar: "Yeni albümünün parçalarını arka arkaya seslendirmeye başladığında, dünya soluğunu tutmuştu."- M. Mungan.

ASABİ Nedir?


1 . Sinirli: "Bu sebepsiz ağrılar gibi onun her şeyi asabi mizacının belirtisi idi."- T. Buğra.
2 . Sinirle ilgili, sinirsel.

BAZI Nedir?


1 . Birtakım, kimi: "Bazı Türkler oraya eğlenmeye giderler."- Ö. Seyfettin.
2 . zarf Bazen: "Bazı, mağazadan içeriye girinceye kadar kendimden geçerdim."- Y. K. Karaosmanoğlu.

ÇERÇEVE Nedir?


1 . Resim, yazı, ayna vb.ni süslemek veya bir yere asılabilecek duruma getirmek için bunlara geçirilen kenarlık: "Duvarda bir çerçeve asılıdır ki çarpıktır, düzeltemezsiniz."- R. H. Karay.
2 . Kapı, pencere ile bunların cam veya tablalarının yerleştirilmiş olduğu kenarlık: "Pencerenin geniş çerçevesi yıldız salkımlarıyla dolu."- Y. Z. Ortaç.
3 . mecaz Bir konunun, bir düşünce alanının sınırları veya bu sınırlar içindeki alan: "Boğaziçi'nin böyle bir medeniyet çerçevesi içinde geçen hayatı ne güzel ve mükemmeldir."- A. Ş. Hisar.
4 . Beden eğitiminde asılma ve tırmanmalar için kullanılan araç.

DEĞİŞ Nedir?


1 . Değme işi.
2 . Değişim.

DOLAŞ Nedir?

sarma? dola?

HEYKEL Nedir?

Taş, tunç, bakır, kil, alçı vb. maddelerden yontularak, kalıba dökülerek veya yoğrulup pişirilerek biçimlendirilen eser, yontu, statü: "Harabenin ortasında bir Afrodit heykeli bulunduğunu hayal meyal hatırlıyor."- R. H. Karay.

KÜÇÜK Nedir?


1 . Makam, rütbe, derece bakımından daha aşağı olan kimse.
2 . Küçük abdest.
3 . sıfat Boyutları, benzerlerininkinden daha ufak olan, mikro, büyük karşıtı: "Bir aralık başımın üstünde kartaldan küçük, atmacadan büyük yırtıcı kuşlardan birinin döndüğünü gördüm."- M. Ş. Esendal.
4 . sıfat Yaşı daha az olan: "Ortanca ve küçük ablalar ... beni, arabanın beklediği sokağa indirdiler."- R. N. Güntekin.
5 . sıfat Niceliği az olan: "Kimseden en küçük bir alaka görmüyordum."- S. F. Abasıyanık.
6 . sıfat Niteliği aşağı olan, bayağı: "Küçük adam."- .
7 . sıfat Geri aşamada: "Küçük bir memur."- .
8 . sıfat Değersiz, önemsiz: "Bu iyi temiz, sıhhatli, küçük insanların uykusu bambaşka bir şey."- S. F. Abasıyanık.
9 . sıfat Kısık, parlak olmayan (ses): "Küçük, tatlı bir sesle kovboy şarkıları söyledi."- R. H. Karay.

RESİM Nedir?


1 - Varlıkların, doğa görünüşlerinin kalem, fırça gibi araçlarla kâğıt, bez vb.üzerinde yapılan biçimleri.
2 - Bunu yapmak için gerekli yöntemleri öğreten sanat.
3 - Fotoğraf2.
4 - Kimi eşyadan ve kimi işlerden alınan vergi.

RESİMLİ Nedir?

İçinde resimler bulunan, musavver: "Yağmurlu günlerde orada oturuyor, çay içiyoruz, resimli mecmualar karıştırıyoruz."- S. F. Abasıyanık.

RESİMLİK Nedir?


1 . Resim takmaya yarayan çerçeve: "Nevin salonda asabi dolaşıyor, bazı küçük vazoların, resimliklerin, heykellerin yerlerini değiştiriyor."- P. Safa.
2 . Albüm.

SAFA Nedir?

bakınız sefa.

SALON Nedir?


1 . Bir evde konukları ağırlamakta kullanılan en geniş oda: "Hasta alt kattaki salona kadar gitti ve bir kanepenin üstüne düştü."- P. Safa.
2 . Toplantıların, kutlamaların, gösterilerin yapıldığı geniş yer: "Düğün salonu. Konferans salonu."- .
3 . Dükkân, mağaza: "Çay salonu. Berber salonu."- .

TAKMA Nedir?


1 . Takmak işi.
2 . tıp (***) Eksik bir organın yerini tutmak, bir organın sakatlığını örtmek amacıyla yapılan yapma organ veya parça, protez.
3 . sıfat Gerçeğinin yerine konulan, eğreti, müstear: "Bu takma siyah saçla ... şakaklarında sallanan ... bukleler yanaklarına ters düşüyor."- H. E. Adıvar.

VAZO Nedir?

Çiçek koymak için kullanılan, cam, toprak, porselen vb. maddelerden ve çeşitli madenlerden yapılan, türlü boyut ve biçimlerde olabilen derin kap.

YARA Nedir?


1 . Keskin bir şeyle veya bir vuruşla vücutta oluşan derin kesik: "Mendilimi bir çatkı şekline sokarak başıma, yaramın üzerine sardım."- R. H. Karay.
2 . Bir şeyin iç veya dış yüzünde herhangi bir etki ile oluşan ve tehlikeli olabilen oyuk, gedik, yarık: "Geminin omurgasındaki yara."- .
3 . mecaz Dert, üzüntü, acı: "Bu yarayı deşmeyin."- .

E K L M R S İ İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

8 Harfli Kelimeler

Resimlik, Resmilik,

7 Harfli Kelimeler

Emirlik, Esirlik, İrkilme, Kesirli, Reislik, Resimli, Sirkeli,

6 Harfli Kelimeler

Eriksi, Eskrim, İkilem, Kilise, Mikser, Riskli, Sekili, Serili, Silkme, Silmek,

5 Harfli Kelimeler

Ekili, Emlik, Erkli, Erlik, Eskil, Esrik, İklim, İksir, İleri, İlmek, İlmik, İmlek, İmlik, İrkme, İrmik, İslim, Kerim, Kesim, Kesir, Kiler, Kilim, Kilis, Kilsi, Kimse, Kiril, Kirli, Lemis, Lirik, Melik, Mersi, Milis, Misel, Misil, Remil, Resim, Resmi, Rimel, Sekil, Selim, Serik,

4 Harfli Kelimeler

Ekim, Ekli, Eksi, Elik, Elim, Emik, Emir, Erik, Eril, Erim, Esik, Esim, Esir, Eski, İlik, İlim, İlke, İlme, İris, İsim, İsli, Kile, Kils, Kimi, Krem, Lime, Lise, Meri, Misk, Reis, Remi, Risk, Seki, Seri, Sili, Sirk,

3 Harfli Kelimeler

Elk, Erk, İki, İle, İlk, İri, İrs, Kel, Kem, Ker, Kes, Kil, Kim, Kir, Lim, Lir, Mil, Mir, Mis, Sek, Sel, Sem, Ser, Sik, Sim, Ski,

2 Harfli Kelimeler

Ek, El, Em, Er, Es, İl, İm, İs, Ke, Ki, Le, Me, Mi, Re, Se, Si,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.