RÖLYEF (TDK)

Kabartma.

Rölyef kelimesi baş harfi R son harfi F olan bir kelime. Başında R sonunda F olan kelimenin birinci harfi R , ikinci harfi Ö , üçüncü harfi L , dördüncü harfi Y , beşinci harfi E , altıncı harfi F . Başı R sonu F olan 6 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

KABA Nedir?


1 . Özensiz, gelişigüzel yapılmış, zevksiz, sakil, ince karşıtı: "Cebinden kaba fil dişi saplı bir de çakı çıkardı."- Ö. Seyfettin.
2 . Taneleri iri: "Kaba çakıl."- .
3 . Terbiyesiz, görgüsü kıt, nezaketsiz (kimse): "Kaba, hantal, şivesiz, bir sürü adamlar kafesinin önüne toplanırlar."- R. H. Karay.
4 . Hafif olduğu hâlde kalın veya hacimli: "Kaba bir yün döşekle temiz bir şilte, yastık yorgan buldum."- H. R. Gürpınar.
5 . isim Kuyruk sokumunun her iki yanındaki şişkin yer.
6 . mecaz Terbiyeye, inceliğe aykırı, çirkin, kötü: "Çocuklardan biri ağzından çok fena, çok kaba bir şey kaçırdı."- O. C. Kaygılı.

KABARTMA Nedir?


1 . Kabartmak işi: "Pansiyon sahipleri, kirada gösterdikleri bu ehveniyeti diğer hileli muamelelerinde kabartmanın yolunu bilirler."- H. R. Gürpınar.
2 . Bir biçimin veya bir süslemenin düz yüzey üzerindeki çıkıntısı.
3 . Kil, alçı, taş vb. işlenebilir gereçleri girintili çıkıntılı yüzeyler durumunda biçimlendirerek yapılan eser, rölyef: "Bir sanatkâr eliyle alçıdan yapılmış, bembeyaz, tertemiz bir kabartma."- P. Safa.
4 . sıfat Kabartılarak yapılan: "Kabartma harita."- .

E F L R Y Ö Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

6 Harfli Kelimeler

Rölyef,

5 Harfli Kelimeler

Flöre, Röfle,

4 Harfli Kelimeler

Öyle, Röle, Yöre,

3 Harfli Kelimeler

Fel, Fer, Föy, Lef, Ley, Örf, Rey, Yel, Yer,

2 Harfli Kelimeler

El, Er, Ey, Fe, Le, Öf, Re, Ye,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.