PALİKARYA (TDK)


1 . Rum kabadayısı.
2 . Yunan.

Palikarya kelimesi baş harfi P son harfi A olan bir kelime. Başında P sonunda A olan kelimenin birinci harfi P , ikinci harfi A , üçüncü harfi L , dördüncü harfi İ , beşinci harfi K , altıncı harfi A , yedinci harfi R , sekizinci harfi Y , dokuzuncu harfi A . Başı P sonu A olan 9 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

KABA Nedir?


1 . Özensiz, gelişigüzel yapılmış, zevksiz, sakil, ince karşıtı: "Cebinden kaba fil dişi saplı bir de çakı çıkardı."- Ö. Seyfettin.
2 . Taneleri iri: "Kaba çakıl."- .
3 . Terbiyesiz, görgüsü kıt, nezaketsiz (kimse): "Kaba, hantal, şivesiz, bir sürü adamlar kafesinin önüne toplanırlar."- R. H. Karay.
4 . Hafif olduğu hâlde kalın veya hacimli: "Kaba bir yün döşekle temiz bir şilte, yastık yorgan buldum."- H. R. Gürpınar.
5 . isim Kuyruk sokumunun her iki yanındaki şişkin yer.
6 . mecaz Terbiyeye, inceliğe aykırı, çirkin, kötü: "Çocuklardan biri ağzından çok fena, çok kaba bir şey kaçırdı."- O. C. Kaygılı.

KABADAYI Nedir?


1 . İyi dövüşen, korkusuz, kendine özgü namus kurallarının dışına çıkmayan kimse: "Ramazan, sertliği, zulmü ile ün salmış bir kabadayı idi."- H. E. Adıvar.
2 . sıfat, mecaz Yürekli: "Doğrusu kabadayı çocuktur."- .
3 . halk ağzında Bir şeyin en iyisi, başta geleni: "Bunun en kabadayısı yüz bin lira."- .

YUNA Nedir?

Belleme (II).

YUNAN Nedir?

Yunanistan'da yaşayan veya Yunanistan halkından olan kimse, Yunanistanlı.

A A A K L P R Y İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Palikarya,

7 Harfli Kelimeler

Yapalak,

6 Harfli Kelimeler

Alpaka, Apalak, İlarya, Kapari, Karaya, Parlak, Riyala, Yalaka, Yalpak, Yaprak, Yarlik,

5 Harfli Kelimeler

Akala, Alaka, Aplik, April, Araka, Ariya, Aylak, Kalay, Kalya, Kayar, Kayra, Klapa, Lakap, Parka, Parya, Plaka, Rakip, Riyal, Yalak, Yalpa, Yapak, Yarak, Yarka,

4 Harfli Kelimeler

Akar, Akil, Akli, Alay, Apak, Arak, Arap, Arka, Arpa, Arya, Ayak, Ayal, Ayar, Ayla, İpka, İrap, Kail, Kala, Kalp, Kara, Kari, Kaya, Kira, Klip, Kral, Laik, Laka, Lapa, Larp, Lika, Lira, Pala, Para, Park, Plak, Rika, Riya, Yaka, Yara,

3 Harfli Kelimeler

Aka, Ala, Ali, Alp, Ara, Ari, Ark, Arp, Aya, İka, İla, İlk, Kal, Kap, Kar, Kay, Kil, Kip, Kir, Lak, Lap, Lir, Pak, Pal, Pay, Pik, Pil, Pir, Rap, Ray, Yak, Yal, Yar,

2 Harfli Kelimeler

Ak, Al, Ar, Ay, İl, İp, Ki, La, Ra, Ya,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.