MİNTANLIK (TDK)

Mintan yapmaya elverişli olan.

Mintanlık kelimesi baş harfi M son harfi K olan bir kelime. Başında M sonunda K olan kelimenin birinci harfi M , ikinci harfi İ , üçüncü harfi N , dördüncü harfi T , beşinci harfi A , altıncı harfi N , yedinci harfi L , sekizinci harfi I , dokuzuncu harfi K . Başı M sonu K olan 9 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ELVERİŞLİ Nedir?


1 . Uygun, müsait: "Halim'e içinde bulunduğu zor ve ezici durumdan kurtulmak için bundan daha elverişli bir fırsat çıkmazdı."- A. İlhan.
2 . İşe yarayan, ergonomik.

MİNTAN Nedir?


1 . Yakasız, uzun kollu erkek gömleği: "Cepkenini, damalı mintanını çıkarmış, kolalı gömleğine kravatını bağlıyordu."- T. Buğra.
2 . Gömlek üzerine giyilen kollu yelek.

OLAN Nedir?


1 - olmak eyleminin şimdiki zaman ortacı.
2 - ad tamlaması belirtileni durumunda bulunan bir addan sonra getirildiğinde o adın sıfatı değerinde bir birleşik oluşturur.

YAPMA Nedir?


1 . Yapmak işi: "Ham ağaçları evcile çeviririm, aşı yapmayı bilirim, budamayı bilirim."- N. Araz.
2 . sıfat Doğadaki şeylere benzetilerek insan eliyle yapılmış, yapay, suni, sahici karşıtı: "Eliyle bahçenin dökme taştan yapma mağaralarından birini göstererek..."- Y. K. Karaosmanoğlu.
3 . sıfat Yapmacık: "Fakat fazla içliliği erkekliğe yakıştıramadığından kendini her zaman yapma bir sertliğin arkasına gizlerdi."- H. Taner.

A I K L M N N T İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Mintanlık,

7 Harfli Kelimeler

Mantıki,

6 Harfli Kelimeler

İmanlı, İnanlı, İnkıta, Kantin, Mantık, Mantin, Matlık, Mikalı, Mintan, Talkım, Talkın, Tamlık, Tınmak,

5 Harfli Kelimeler

Alkım, Altık, Altın, Anlık, Antik, Antlı, Atmık, Itlak, İkmal, İmalı, İmkan, İntak, İntan, Kalım, Kalın, Kalıt, Kamil, Kanıt, Kanlı, Katım, Katil, Katlı, Kılma, Kıtal, Klima, Lakin, Latin, Liman, Malik, Mantı, Manti, Milat, Nakil, Nakit, Nakli, Nalın, Namlı, Nanik, Takım, Takim,

4 Harfli Kelimeler

Akıl, Akım, Akın, Akil, Akim, Akit, Aklı, Akli, Alık, Alım, Alın, Alim, Altı, Amil, Amin, Amit, Anık, Anıt, Atık, Atıl, Atım, Atik, Atkı, Atlı, İkna, İlam, İlan, İlmı, İmal, İman, İmla, İnak, İnal, İnam, İnan, İnat, Kail, Kaim, Kain, Kanı,

3 Harfli Kelimeler

Ait, Akı, Ali, Alt, Anı, Ani, Ant, Ati, İka, İla, İlk, İma, İta, Kal, Kam, Kan, Kat, Kıl, Kın, Kıt, Kil, Kim, Kin, Kit, Lak, Lam, Lan, Lim, Mai, Mal, Mat, Mil, Mit, Nal, Nam, Nan, Nim, Tak, Tal, Tam,

2 Harfli Kelimeler

Ak, Al, Am, An, At, İl, İm, İn, İt, Ki, La, Mi, Ta, Ti,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.