MAHKEMELİK (TDK)

Mahkemede yargılanması, çözümlenmesi gereken: "Mahkemelik bir iş."- .

Mahkemelik kelimesi baş harfi M son harfi K olan bir kelime. Başında M sonunda K olan kelimenin birinci harfi M , ikinci harfi A , üçüncü harfi H , dördüncü harfi K , beşinci harfi E , altıncı harfi M , yedinci harfi E , sekizinci harfi L , dokuzuncu harfi İ , onuncu harfi K . Başı M sonu K olan 10 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ÇÖZÜM Nedir?


1 . Bir sorunun çözülmesinden alınan sonuç, hal: "Mahallî idarelerin seçilmiş organlarının, organlık sıfatını kazanmalarına ilişkin itirazların çözümü ve kaybetmeleri konusundaki denetim yargı yolu ile olur."- Anayasa.
2 . matematik Bir denklemde bilinmeyenlerin yerine konulduğunda o denklemi gerçekleştiren sayı veya sayılar.
3 . matematik Bir problemi çözmek için verilenler üzerinde yapılacak işlemlerin gösterilmesi.

GEREK Nedir?


1 . İcap: "... millî güvenlik gereklerinin ihlal edilmesi ... hâlinde belirli bir toplantı ve gösteri yürüyüşünü yasaklayabilir."- Anayasa.
2 . sıfat Bir şeyin yapılabilmesi veya olabilmesi ona bağlı olan, lazım: "Mecnunlara Leyla gerek, bana seni gerek seni."- Yunus Emre.

MAHKEME Nedir?


1 . Bir yargıçtan veya bazen savcı ve yargıçlardan oluşan bir kurulun, yargı görevini yerine getirdikleri yer, yargı yeri, yargıevi.
2 . Duruşma: "Mahkeme tam yedi yıl sürdü."- .

YARGI Nedir?


1 . Kavrama, karşılaştırma, değerlendirme vb. yollara başvurularak kişi, durum veya nesnelerin eleştirici bir biçimde değerlendirilmesi, hüküm: "Yargılarınızı, felsefenizi kendinize saklayıp oyununuza tek özdeyiş katmayacaksınız."- H. Taner.
2 . hukuk Yasalara göre mahkemece bir olay veya olgunun doğuşuna etken olan sebeplerin de göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi sonucu verilen karar, kaza: "Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır."- Anayasa.

YARGILANMA Nedir?

Yargılanmak işi: "Tümü birden sevk edilmedikçe suçüstü mahkemesinde yargılanma olanağı yoktu."- Ç. Altan.

A E E H K K L M M İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

10 Harfli Kelimeler

Mahkemelik,

9 Harfli Kelimeler

Mahkemeli,

8 Harfli Kelimeler

Hakemlik,

7 Harfli Kelimeler

Ekilmek, Emilmek, Hakemli, İmlemek, Mahkeme, Mamelek, Melaike, Memalik, Memleha,

6 Harfli Kelimeler

Ekilme, Emekli, Emilme, Hamile, İmleme, Kelime, Kemlik, Melami, Melike, Memeli,

5 Harfli Kelimeler

Akemi, Amele, Eklem, Ekmek, Elhak, Elmek, Email, Emlak, Emlik, Emmek, Haile, Hakem, Hakim, Halik, Halim, Hamel, Hamil, Hamle, Hekim, Helak, Helik, Helke, Helme, Hikem, İhale, İhmal, İkame, İkmal, İlahe, İlhak, İlham, İlkah, İlmek, İmale, İmame, İmlek, Kahil, Kaime, Kalem, Kamil,

4 Harfli Kelimeler

Aile, Akik, Akil, Akim, Akli, Alem, Alim, Amel, Amil, Amme, Ehem, Ehil, Ekim, Ekli, Ekme, Elek, Elem, Elik, Elim, Elma, Emek, Emel, Emik, Emme, Emmi, Hail, Hale, Hali, Halk, Hami, Hela, Hele, Hile, İham, İlah, İlam, İlke, İlme, İmal, İmam,

3 Harfli Kelimeler

Ahi, Ali, Eke, Ela, Elk, Hak, Hal, Ham, Hem, İka, İla, İle, İlk, İma, Kah, Kak, Kal, Kam, Kek, Kel, Kem, Kik, Kil, Kim, Lak, Lam, Leh, Lim, Mai, Mal, Mil, Mim,

2 Harfli Kelimeler

Ah, Ak, Al, Am, Eh, Ek, El, Em, Ha, He, İl, İm, Ke, Ki, La, Le, Me, Mi,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.