MÜCEVHER (TDK)

Değerli süs eşyası: "Sevdiği kadını mücevherler ve pırlantalara gark eden çılgın ve müsrif fakat zevk sahibi bir âşık..."- A. H. Tanpınar.

Mücevher kelimesi baş harfi M son harfi R olan bir kelime. Başında M sonunda R olan kelimenin birinci harfi M , ikinci harfi Ü , üçüncü harfi C , dördüncü harfi E , beşinci harfi V , altıncı harfi H , yedinci harfi E , sekizinci harfi R . Başı M sonu R olan 8 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ÇILGIN Nedir?


1 . Aşırı davranışlarda bulunan, deli, mecnun: "Ömrümde ilk defa saat için çılgın gibi dövüştüm."- S. F. Abasıyanık.
2 . Çok büyük, aşırı, olağanüstü: "Onların bu çılgın aşklarına karşı konulacak engel setlerinin hiç hükmü yoktur."- K. Tahir.

DEĞERLİ Nedir?

Değeri olan veya değeri yüksek olan, kıymetli: "Hiç olmazsa susmanın ne kadar değerli olduğunu anlamışlardır."- M. Ş. Esendal.

EŞYA Nedir?

Türlü amaçlarla kullanılan, insan yapısı, taşınabilir cansız nesnelerin bütünü: "Güçlük, ev bulmak ve eşyayı taşımak derdiyle başlar."- B. Felek.

FAKAT Nedir?

Yalnız, ancak, ama, °lakin.

GARK Nedir?

(Suya) Batma, batırma; boğulma.

KADI Nedir?

Tanzimat'a kadar her türlü davaya, Tanzimat ile Medeni Kanun arasındaki dönemde ise yalnız evlenme, boşanma, nafaka, miras davalarına bakan mahkemelerin başkanları.

KADIN Nedir?


1 . Erişkin dişi insan, zen erkek veya adam karşıtı: "Yanlarında, kendileriyle ahbaplık edecek dostlar, hizmetlerine koşacak kadınlar veya erkekler görmek isterler."- A. Ş. Hisar.
2 . Evlenmiş kız.
3 . sıfat Analık veya ev yönetimi bakımından gereken erdemleri olan.
4 . mecaz Hizmetçi bayan.
5 . eskimiş Bayan: "Hintli kadın toplantıyı renklendirmek için herkesin kendisine bazı şeyler sormasını teklif ediyordu."- B. Felek.

MÜCEVHER Nedir?

Değerli süs eşyası: "Sevdiği kadını mücevherler ve pırlantalara gark eden çılgın ve müsrif fakat zevk sahibi bir âşık..."- A. H. Tanpınar.

MÜSRİF Nedir?

Tutumsuz: "Müsrif zannettiği karısı, evin hayatını, kendisi yokken, en akıllı adamlar gibi zamaneye uydurmuştu."- Ö. Seyfettin.

PIRLANTA Nedir?


1 . Birçok façetası olacak biçimde yontulmuş foyasız parlak elmas: "Onlara hakiki pırlanta diye geçirilmek istenen yalancı elmaslara bir kuyumcunun baktığı gibi bakmıştı."- H. E. Adıvar.
2 . sıfat Üzerinde bu elmas bulunan (yüzük vb.): "Sonra kalan pırlanta salkım küpe, annesinin yadigârı da elinden çıktı."- P. Safa.

SAHİ Nedir?

Gerçekten, gerçek olarak: "Sahi dedikleri kadar güzelmiş! Siz onu görmediniz mi sahi!"- .

C E E H M R V Ü Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

8 Harfli Kelimeler

Mücevher,

6 Harfli Kelimeler

Cevher, Mücver,

5 Harfli Kelimeler

Cehre, Cemre, Hücre, Mühre, Üreme, Verem, Verme,

4 Harfli Kelimeler

Cerh, Ehem, Erce, Erme, Evce, Evre, Hece, Revü, Ürem, Vere,

3 Harfli Kelimeler

Cem, Cer, Ece, Hem, Her, Hür, Üre,

2 Harfli Kelimeler

Ce, Eh, Em, Er, Ev, He, Me, Re, Ve,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.