KLİMATOPATOLOJİ (TDK)

İklimin organizma üzerindeki etkisini inceleyen patoloji dalı.

Klimatopatoloji kelimesi baş harfi K son harfi İ olan bir kelime. Başında K sonunda İ olan kelimenin birinci harfi K , ikinci harfi L , üçüncü harfi İ , dördüncü harfi M , beşinci harfi A , altıncı harfi T , yedinci harfi O , sekizinci harfi P , dokuzuncu harfi A , onuncu harfi T , onbirinci harfi O , onikinci harfi L , onüçüncü harfi O , ondördüncü harfi J , onbeşinci harfi İ . Başı K sonu İ olan 15 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ETKİ Nedir?


1 . Bir kimse veya nesnenin başka bir kişi veya şey üzerindeki gücü, tesir: "Bu etki, genç kuşak konservatuvar mezunlarında yerini daha doğal bir Türkçeye bırakıyor."- H. Taner.
2 . Bir etken veya bir sebebin sonucu: "Tokadın etkisi kötü oldu."- .
3 . mecaz Bir kimse üzerinde bırakılan izlenim: "Sustu, istediği etkiyi tam olarak yapmak için olmalıydı bu."- T. Buğra.

İKLİM Nedir?


1 . Yeryüzünün herhangi bir yerinde hava olaylarına bağlı olarak gerçekleşen etkilerin uzun yılların ortalamasına dayanan durumu, abuhava.
2 . eskimiş Ülke, diyar: "Geceleri çalışmak, gündüzlerinin çok sıcak olduğu iklimlerde alışılmış manzaralardandır."- R. H. Karay.

İNCE Nedir?


1 . Kendi cinsinden olanlara göre, dar ve kalınlığı az olan, kalın karşıtı: "İnce minare. İnce değnek. İnce kitap."- .
2 . Zayıf: "Sarışın, kuru, ince bir kadındı."- Y. K. Beyatlı.
3 . Taneleri ufak, iri karşıtı: "İnce un. İnce kum."- .
4 . Aşırı özen gerektiren, kaba karşıtı: "İnce nakış."- .
5 . Ayrıntılı: "Bugün temizlikçi geliyor. Şöyle ince bir temizliğe..."- T. Uyar.
6 . Akışkanlığı çok olan, yoğun ve koyu olmayan (sıvılar).
7 . Tiz (ses), pes karşıtı: "İnce bir çocuk sesinin hırçınlaştığı, ağladığı işitildi."- R. N. Güntekin.
8 . Hafif, gücü az: "Hiçbir hareket bu gülüş kadar belirsiz ve ince değildir."- S. F. Abasıyanık.
9 . mecaz İyiden iyiye, enikonu, ayrıntılı: "Benim hasta olduğum günlerde her şey uzun uzun düşünülmüş, ince hesaplarla hazırlanmıştı."- R. N. Güntekin.
10 . mecaz Düşünce, duygu veya davranış bakımından insanın sevgi ve saygısını kazanan, zarif, kaba karşıtı: "Dostum şair, yazar Sabahattin Teoman, yazdığı ince bir mektupla durumu düzeltiyor."- .

ORGANİZMA Nedir?


1 . Canlı bir varlığı oluşturan organların bütünü, uzviyet.
2 . Herhangi bir canlı varlık.

PATOLOJİ Nedir?

Hastalıkla ilgili hücrelerdeki, dokulardaki ve organlardaki yapısal ve işlevsel değişikliklerin tanınması, araştırılması ve incelenmesiyle ilgilenen bilim dalı.

ÜZERİ Nedir?


1 . Bir şeyin yukarı, göğe doğru olan yanı: "Bunların üzerinden ustalıkla atlayarak gemiye doğru yürüdü."- S. F. Abasıyanık.
2 . Varlık, kimlik: "Bu sözler, Mebrure'nin üzerinde derin ve kuvvetli bir tesir bıraktı."- P. Safa.
3 . Bir şeyin görülen yanı, yüzü.
4 . Bir şeyin dış yüzü, yüzey.
5 . Giysi.
6 . Vücut, beden: "Gece sıcak olduğu için üzerine yalnız ince bir pike örtü örttük."- R. N. Güntekin.
7 . Artan, geriye kalan bölüm: "Alışverişin üzeri."- .
8 . Bazı tamlamalarda zaman bildiren bir söz: "Sonra yine böyle durgun, yine sıcak, öğle üzerleri vardır, herkesin uykuya vardığı, araba seslerinin kesildiği, sokakların tenhalaştığı bomboş, çıplak öğle üzerleri."- R. H. Karay.

ÜZERİNDE Nedir?


1 . Üstünde: "Donanan minareler sanki yolun üzerinde yakılan meşalelerdir."- R. E. Ünaydın.
2 . ... ile ilgili, üzerine: "Hacı Ömer'in hatırı için gecelerce başımı soğuk su ile ıslatarak kitaplar üzerinde çalıştım."- R. N. Güntekin.

A A J K L L M O O O P T T İ İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

11 Harfli Kelimeler

Klimatoloji,

9 Harfli Kelimeler

Litolojik, Mitolojik, Patolojik, Tipolojik, Toplatmak, Topolojik,

8 Harfli Kelimeler

Alkaloit, Apolitik, Litoloji, Mikoloji, Mitoloji, Otlatmak, Otomatik, Palmitat, Palmitik, Palmitil, Patoloji, Politika, Tipoloji, Toplamak, Toplatma, Topoloji,

7 Harfli Kelimeler

Alimlik, İtaatli, Kalamit, Kalotip, Kapital, Katliam, Kollama, Kotlama, Malakit, Olimpik, Optimal, Otlamak, Otlatma, Pilotaj, Politik, Takatli, Talimat, Talimli, Talipli, Topalak, Toplama,

6 Harfli Kelimeler

Alkali, Amipli, Apatit, Atomal, Atomik, İllaki, İmalat, İptila, İtalik, İtikal, İtikat, İtimat, Kaloma, Kalpli, Kaplam, Koloit, Komita, Komplo, Limaki, Maliki, Matkap, Mikail, Oklama, Otamak, Otlama, Otolit, Otomat, Patika, Patlak, Pijama, Pikolo, Pilaki, Potkal, Taklip, Taklit, Talika, Tapmak, Tatmak, Toplam,

5 Harfli Kelimeler

Akait, Alkil, Alkol, Almak, Apiko, Aplik, Aptal, Atmak, İklim, İkmal, İlmik, İmlik, İplik, İptal, İtaat, İtila, İtlik, Kalma, Kamil, Kapma, Katil, Katip, Katma, Katot, Kilim, Kilit, Killi, Kitap, Klapa, Klima, Kolaj, Kolit, Kolpo, Komot, Kopal, Kopil, Kopma, Lakap, Likit, Limit,

4 Harfli Kelimeler

Akil, Akim, Akit, Akli, Akma, Alil, Alim, Alma, Alto, Amal, Amil, Amip, Amit, Apak, Atak, Atik, Atma, Atol, Atom, İlam, İlik, İlim, İlla, İmaj, İmal, İmla, İpka, İtap, İtki, Kail, Kaim, Kala, Kalp, Kama, Kamp, Kati, Kilo, Kimi, Klip, Kola,

3 Harfli Kelimeler

Ait, Aka, Ala, Ali, Alo, Alp, Alt, Ama, Ata, Ati, İka, İki, İla, İlk, İma, İta, İti, Jak, Kal, Kam, Kap, Kat, Kil, Kim, Kip, Kit, Kol, Kom, Kot, Lak, Lal, Lam, Lap, Lim, Lok, Lop, Lot, Mai, Mal, Mat,

2 Harfli Kelimeler

Ak, Al, Am, At, İl, İm, İp, İt, Ki, La, Mi, Ok, Ol, Om, Ot, Ta, Ti,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.