KARBOKSİL (TDK)

Organik asit grubunda bulunan -COOH formülündeki tek değerli kökler.

Karboksil kelimesi baş harfi K son harfi L olan bir kelime. Başında K sonunda L olan kelimenin birinci harfi K , ikinci harfi A , üçüncü harfi R , dördüncü harfi B , beşinci harfi O , altıncı harfi K , yedinci harfi S , sekizinci harfi İ , dokuzuncu harfi L . Başı K sonu L olan 9 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ASİT Nedir?

Turnusolün mavi rengini kırmızıya çevirmek özelliğinde olan ve bileşimindeki hidrojenin yerine maden alarak tuz oluşturan hidrojenli bileşik, °hamız.

DEĞERLİ Nedir?

Değeri olan veya değeri yüksek olan, kıymetli: "Hiç olmazsa susmanın ne kadar değerli olduğunu anlamışlardır."- M. Ş. Esendal.

FORM Nedir?


1 . Biçim, şekil: "Her çeşit üslup ve form sanat yaratması için yararlı olabilir."- H. Taner.
2 . Bir şeyin istenilen ve olması gereken durumu.
3 . İstenilen şeylerin yazılması, doldurulması için hazırlanmış basılı belge.

FORMÜL Nedir?


1 . Genel bir olguyu, bir kuralı veya ilkeyi açıklayan simgeler takımı.
2 . Bir belgenin yazılacağı biçimi ve ona özgü olan deyimi gösteren örnek: "Cevap formülü son derece basit idi."- F. R. Atay.
3 . Kalıplaşmış, basmakalıp anlatım.
4 . tıp (***) Bir ilacın hazırlanmasında bir sonucun elde edilmesinde izlenecek işlemlerin çeşitli sayılar ve semboller kullanılarak ifade edildiği özgün kavram.
5 . matematik Bir veya birçok niceliğe bağlı bulunan bir niceliğin hesaplanmasına yarayan matematiksel anlatım.
6 . mecaz Çıkar yol, tutulan yol, yöntem: "Her yerde yapılabilen bir şey, yalnız formülleri, şekilleri değişir."- A. Gündüz.
7 . kimya Birleşik bir cismin birleşimine giren maddeleri ve bunların o birleşik maddedeki oranlarını gösteren kısaltma takımı: "Karbonmonoksit CO formülüyle gösterilir."- .

ORGANİK Nedir?


1 . Organlarla ilgili, uzvi.
2 . mecaz Bir görevi yerine getirmekle yükümlü kuruluşla ilgili olan: "Ne ki organik bütünlüğü ve büyüklüğü kalmamıştı."- S. Ayverdi.
3 . mecaz Canlı, güçlü (ilişki): "Yaşadığı dünyada gerçekliklerle olan organik bağlantısını tümüyle yitirmiştir."- S. İleri.

A B K K L O R S İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Karboksil,

7 Harfli Kelimeler

Oksalik,

6 Harfli Kelimeler

Baskil, Boraks, Kaliko, Kalori, Klasik, Klorik, Labros,

5 Harfli Kelimeler

Akkor, Bakir, Barok, Basil, Bilar, Borak, Borik, Borsa, İkbal, İrsal, Kabil, Kabir, Kablo, Kasko, Kibar, Kikla, Kobra, Kolik, Koral, Kriko, Kroki, Laski, Libas, Rakik, Sakil, Salik, Sokak, Sokra, Solak,

4 Harfli Kelimeler

Abis, Abli, Akik, Akil, Akis, Akli, Akor, Aksi, Asil, Asli, Asri, Baki, Baks, Balo, Bari, Bark, Baro, Bira, Blok, Boks, Bora, Brik, İbra, İsal, Kail, Kaos, Kari, Karo, Kars, Kask, Kilo, Kils, Kira, Klas, Klik, Klor, Koka, Kola, Koli, Kora,

3 Harfli Kelimeler

Abi, Aks, Ali, Alo, Ari, Ark, Asi, Ask, Bak, Bal, Bar, Bas, Bir, Boa, Bok, Bol, Bor, İka, İla, İlk, İrs, İsa, Kak, Kal, Kar, Kas, Kik, Kil, Kir, Kok, Kol, Kor, Lak, Lir, Lok, Lor, Oba, Ora, Rab, Rol,

2 Harfli Kelimeler

Ab, Ak, Al, Ar, As, İl, İs, Ki, La, Ok, Ol, Ra, Si,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.