KANATLILAR (TDK)

Böceklerin kanatlı olanlarını içine alan alt sınıf.

Kanatlılar kelimesi baş harfi K son harfi R olan bir kelime. Başında K sonunda R olan kelimenin birinci harfi K , ikinci harfi A , üçüncü harfi N , dördüncü harfi A , beşinci harfi T , altıncı harfi L , yedinci harfi I , sekizinci harfi L , dokuzuncu harfi A , onuncu harfi R . Başı K sonu R olan 10 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ALAN Nedir?


1 . Düz, açık ve geniş yer, meydan, saha.
2 . Orman içinde düz ve ağaçsız yer, düzlük, kayran.
3 . Yüz ölçümü.
4 . Eski Roma'da açık hava gösterisi yapılan geniş yer.
5 . mecaz Bir çalışma çevresi: "Sanat kapalı bir alan değildir; sanat eseri herkes için, bütün toplum için yaratılır."- N. Ataç.
6 . fizik İçinde birtakım kuvvet çizgilerinin yayılmış bulunduğu varsayılan uzay parçası: "Yer çekimi alanı. Mıknatıs alanı. Elektrik alanı."- .
7 . sinema, TV (***) Bir alıcı merceğinin net bir görüntü sağlayabildiği derinlik ve genişliğin bütünü.
8 . spor Yarışmaların, karşılaşmaların ve oyunların yapıldığı yer, saha.

BÖCE Nedir?

Böcü.

BÖCEK Nedir?


1 . Eklem bacaklıların, altı bacaklı, çoğu kanatlı ve vücutları baş, göğüs, karın olarak eklemlerden oluşmuş hayvan sınıfı, haşere.
2 . Istakoza benzer, uzunluğu 30-
40 cm kadar olan, sarı renkli, kısa kıskaçlı, yenilen bir deniz hayvanı.
3 . halk ağzında Kelebek, kurt ve tırtılın dışında kalan küçük hayvancıklar: "Artık onun yalnızca bir böcek ısırığı olduğunu düşünüyordum."- O. Pamuk.

BÖCEKLER Nedir?

Vücutları baş, göğüs ve karın olarak üç bölgeye ayrılan, duyargaları birer, kanatları ikişer, ayaklarıyla ağız parçaları üçer çift olan eklem bacaklılar sınıfı, haşerat.

KANATLI Nedir?

Kanadı olan: "Senelerden beri leylek görmüyorum. Hatta bu kanatlı yaz seyyahlarının son senelerde İstanbul'a rağbetleri az."- A. Haşim.

OLAN Nedir?


1 - olmak eyleminin şimdiki zaman ortacı.
2 - ad tamlaması belirtileni durumunda bulunan bir addan sonra getirildiğinde o adın sıfatı değerinde bir birleşik oluşturur.

SINIF Nedir?


1 . Öğrencilerin yıllık öğrenime göre ayrıldıkları bölümlerden her biri: "Birinci sınıf öğrencileri."- .
2 . Çeşitli amaçlarla oluşmuş kümeler.
3 . Ders okutulan yer, dershane, derslik.
4 . Önemlerine, niteliklerine göre kişi veya nesnelerin yerleştirildiği kategorilerden her biri: "Üçüncü sınıf bir gazeteciydi."- N. Cumalı.
5 . biyoloji Takımlardan oluşan birlik, dalların alt bölümü: "Memeliler, kuşlar, balıklar, omurgalılar dalının birer sınıfıdırlar."- .
6 . mantık Belli ortak belirtileri olan tek tek nesneler öbeği.
7 . toplum bilimi Bir toplumda, aynı görevi yapan, aynı yararı sağlayan, aynı şartlarda yaşayan büyük insan grubu, klas: "Parter, her sınıftan insanla hıncahınç dolu idi."- R. N. Güntekin.

A A A I K L L N R T Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

10 Harfli Kelimeler

Kanatlılar,

9 Harfli Kelimeler

Nakaratlı,

8 Harfli Kelimeler

Ankaralı, Aralıkta, Kantarlı, Kartallı, Katranlı,

7 Harfli Kelimeler

Alakalı, Alakart, Alkarna, Anlaklı, Kanatlı, Karaltı, Kıranta, Nakarat, Taraklı,

6 Harfli Kelimeler

Altlık, Analık, Ankara, Anlatı, Araklı, Aralık, Arantı, Arkalı, Atalık, Kanaat, Kanara, Kanata, Kantar, Karalı, Kartal, Kartlı, Katana, Katran, Kıraat, Laakal, Latalı, Natıka, Talkın, Taralı, Tırnak,

5 Harfli Kelimeler

Karat, Akala, Aklan, Akran, Aktar, Alaka, Alkan, Allık, Altık, Altın, Altlı, Analı, Anlak, Anlık, Antlı, Araka, Arkıt, Artık, Artın, Iltar, Itlak, Kalan, Kalın, Kalıt, Kanal, Kanat, Kanıt, Kanlı, Karın, Karlı, Katar, Katır, Katlı, Kıran, Kırat, Kıtal, Natır, Takla, Talak, Talan,

4 Harfli Kelimeler

Akar, Akıl, Akın, Aklı, Alan, Alık, Alın, Allı, Altı, Anal, Anık, Anıt, Anka, Arak, Arık, Arka, Arlı, Artı, Atak, Atık, Atıl, Atkı, Atlı, Irak, Kala, Kana, Kanı, Kant, Kara, Karı, Kart, Katı, Kına, Kıta, Klan, Kral, Laka, Lala, Lata, Naat,

3 Harfli Kelimeler

Aka, Akı, Ala, Alt, Ana, Anı, Ant, Ara, Arı, Ark, Art, Ata, Ira, Irk, Kal, Kan, Kar, Kat, Kıl, Kın, Kır, Kıt, Lak, Lal, Lan, Nal, Nar, Tak, Tal, Tan, Tar, Tık, Tın, Tır,

2 Harfli Kelimeler

Ak, Al, An, Ar, At, La, Ra, Ta,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.