KALAYLANMAK (TDK)

Kalaylanma işi yapılmak veya kalaylama işine konu olmak: "Kalaylanmış kaplarda kaba parlaklığını görürsünüz."- R. H. Karay.

Kalaylanmak kelimesi baş harfi K son harfi K olan bir kelime. Başında K sonunda K olan kelimenin birinci harfi K , ikinci harfi A , üçüncü harfi L , dördüncü harfi A , beşinci harfi Y , altıncı harfi L , yedinci harfi A , sekizinci harfi N , dokuzuncu harfi M , onuncu harfi A , onbirinci harfi K . Başı K sonu K olan 11 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

GÖRÜ Nedir?


1 . Görme yetisi.
2 . Bir yerin çevreyi görme özelliği, nezaret: "Buranın görüsü geniş."- .
3 . felsefe Dolaysız kavrama, birden kavrama.

KABA Nedir?


1 . Özensiz, gelişigüzel yapılmış, zevksiz, sakil, ince karşıtı: "Cebinden kaba fil dişi saplı bir de çakı çıkardı."- Ö. Seyfettin.
2 . Taneleri iri: "Kaba çakıl."- .
3 . Terbiyesiz, görgüsü kıt, nezaketsiz (kimse): "Kaba, hantal, şivesiz, bir sürü adamlar kafesinin önüne toplanırlar."- R. H. Karay.
4 . Hafif olduğu hâlde kalın veya hacimli: "Kaba bir yün döşekle temiz bir şilte, yastık yorgan buldum."- H. R. Gürpınar.
5 . isim Kuyruk sokumunun her iki yanındaki şişkin yer.
6 . mecaz Terbiyeye, inceliğe aykırı, çirkin, kötü: "Çocuklardan biri ağzından çok fena, çok kaba bir şey kaçırdı."- O. C. Kaygılı.

KALAYLAMA Nedir?

Kalaylamak işi.

KALAYLANMA Nedir?

Kalaylanmak işi.

KARA Nedir?

Yeryüzünün denizle örtülü olmayan bölümü, toprak: "Havamız da karamız da denizlerimiz de kirli olduğuna göre..."- H. Taner.

KONU Nedir?


1 . Konuşmada, yazıda, eserde ele alınan düşünce, olay veya durum, mevzu, süje: "Öğretmenimizin verdiği konuları manzum yazardım."- Y. Z. Ortaç.
2 . Üzerinde konuşulan şey, bahis: "Daha fazla tafsilata girmeyi bugün zararlı gördüğüm için bu konuda susacağım."- B. Felek.

PARLAK Nedir?


1 . Parlayan, ışıldayan: "Siyah, çıplak dallarda henüz kuruyamayan su damlaları parlak, mavi birer boncuk gibi parlıyordu."- H. E. Adıvar.
2 . Temiz ve ışıklı: "Sabahleyin gökyüzü parlak, ufuk açıktı / Güneşli bir havada yaylımız yola çıktı."- F. N. Çamlıbel.
3 . mecaz Göze çarpacak kadar başarılı: "Birinci İnönü Harbini parlak bir zaferle kazandık."- A. Gündüz.
4 . kaba konuşmada Yüzü güzel (oğlan).

VEYA Nedir?


1 . Ayrı olmakla birlikte aynı değerde tutulan iki şeyi anlatan kelimelerden ikincisinin önüne getirilen söz, yahut: "Ben Atatürk'le üç veya iki defa karşılaştım."- B. Felek.
2 . Olacağı sanılan, seçime bırakılan şeyler ikiden çok olursa kullanılan bir söz: "Sen, ben veya başka birileri."- .

YAPILMAK Nedir?


1 . Yapma işine konu olmak: "Yalı, bolluk zamanında yapılmış çok pencereli, iki katlı yayvan bir binadır."- B. Felek.
2 . mecaz Gerçekleştirilmek, ortaya çıkarılmak.

A A A A K K L L M N Y Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

11 Harfli Kelimeler

Kalaylanmak,

10 Harfli Kelimeler

Ayaklanmak, Kalaylamak, Kalaylanma, Yakalanmak, Yalanlamak,

9 Harfli Kelimeler

Ayaklamak, Ayaklanma, Kakalanma, Kalakalma, Kalaylama, Yakalamak, Yakalanma, Yalanlama,

8 Harfli Kelimeler

Aklanmak, Alalamak, Allanmak, Ayaklama, Aylanmak, Kakalama, Kanlamak, Kaynamak, Laklamak, Nallamak, Yakalama, Yalanmak, Yanlamak,

7 Harfli Kelimeler

Aklamak, Aklanma, Alalama, Alamana, Allamak, Allanma, Almanak, Anlamak, Aylamak, Aylanma, Kanamak, Kanlama, Kaynama, Laklaka, Laklama, Nallama, Yalamak, Yalanma, Yanlama,

6 Harfli Kelimeler

Aklama, Akyaka, Alanya, Allama, Anamal, Anlama, Aylama, Kalkan, Kalkma, Kalmak, Kanama, Kanmak, Kanyak, Kaymak, Kaynak, Laakal, Laklak, Manyak, Yakmak, Yalaka, Yalama, Yalman, Yanmak,

5 Harfli Kelimeler

Akala, Aklan, Akmak, Akman, Alaka, Alkan, Almak, Alman, Alyan, Anlak, Anlam, Anmak, Aylak, Aymak, Kakma, Kalak, Kalan, Kalay, Kalma, Kalya, Kaman, Kanal, Kanka, Kanma, Kayak, Kayan, Kayma, Makak, Malak, Malya, Mayna, Yakma, Yalak, Yalan, Yamak, Yaman, Yanak, Yanal, Yanma,

4 Harfli Kelimeler

Akak, Akma, Alan, Alay, Alma, Amal, Aman, Anal, Anam, Anka, Anma, Ayak, Ayal, Ayan, Ayla, Ayma, Ayna, Kaka, Kala, Kama, Kana, Kaya, Klan, Laka, Lala, Lama, Mala, Mana, Maya, Yaka, Yama,

3 Harfli Kelimeler

Aka, Ala, Ama, Ana, Aya, Ayn, Kak, Kal, Kam, Kan, Kay, Lak, Lal, Lam, Lan, Mal, Nal, Nam, Yak, Yal, Yan,

2 Harfli Kelimeler

Ak, Al, Am, An, Ay, La, Ya,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.