KIZARTMAK (TDK)


1 . Kızarmasına neden olmak: "Güneş domatesleri kızarttı."- .
2 . Kızgın yağda pişirmek.

Kızartmak kelimesi baş harfi K son harfi K olan bir kelime. Başında K sonunda K olan kelimenin birinci harfi K , ikinci harfi I , üçüncü harfi Z , dördüncü harfi A , beşinci harfi R , altıncı harfi T , yedinci harfi M , sekizinci harfi A , dokuzuncu harfi K . Başı K sonu K olan 9 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

DOMATES Nedir?


1 . Patlıcangillerden, yaprakları tüylü, çiçekleri salkım durumunda, vitamince zengin, kırmızı ürünü için yetiştirilen bir bitki (Lycopersion esculentum).
2 . Bu bitkinin yenilen kırmızı veya yeşil ürünü.

KIZARMA Nedir?

Kızarmak işi.

KIZGIN Nedir?


1 . Çok ısınmış, ısıtılmış veya kızdırılmış: "Kızgın bir demire dökülen damla iz bırakmaz, buhar olur."- C. Meriç.
2 . Eş arayan (hayvan): "Kızgın bir boğa."- .
3 . mecaz Kızmış olan, öfkeli, mütehevvir: "Hani Allah sizi inandırsın, bu kadar kızgın olmasaydım, korkardım."- S. F. Abasıyanık.
4 . mecaz Kızışık, zorlu, sert, şiddetli.

NEDEN Nedir?


1 . Bir olayı ve durumu gerektiren, doğuran başka olay veya durum, sebep: "İzmir'in işgali faciası, özel nedenlerden, onu ayrıca ilgilendiriyor."- A. İlhan.
2 . zarf Bir olayı doğuran başka bir olayı sormak için kullanılan bir söz; niçin: "Biz şarklılar neden ille her şeyi büyütüp efsaneleştiririz?"- H. Taner.
3 . felsefe Bir varlığı veya olayı etkileyen, oluşturan, doğuran şey, sebep, illet.

PİŞİ Nedir?

Mayalı hamurdan yapılan, yağda kızartılarak pişirilen bir tür yiyecek.

PİŞİRME Nedir?

Pişirmek işi.

PİŞİRMEK Nedir?


1 . Bir besin maddesini gerektiği kadar ısıda tutarak yenebilecek bir duruma getirmek: "Kahvesini de pekâlâ kendi pişirebilecekken eşinin önüne getirmesini bekler."- H. Taner.
2 . (nsz) Isı etkisiyle belirli bir kullanıma elverişli duruma getirmek: "Tuğla pişirmek. Çömlek pişirmek."- .
3 . mecaz Çalışarak öğrenmek.
4 . mecaz Olgunlaştırmak: "Feleğin nice cevir ve mihneti, nice aldanışlar, nice hayal ve ümit kırılışları beni pişirmeye kâfi gelmedi."- Y. K. Karaosmanoğlu.
5 . mecaz Bunaltacak kadar ısıtmak, yakmak: "Bu ceket beni pişirdi."- .

A A I K K M R T Z Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Kızartmak,

8 Harfli Kelimeler

Kazıtmak, Kızarmak, Kızartma,

7 Harfli Kelimeler

Akıtmak, Aktarım, Arıtmak, Azıtmak, Karıkma, Karımak, Kazımak, Kazıtma, Kızarma, Tıkamak,

6 Harfli Kelimeler

Akıtma, Arıtma, Artmak, Azıtma, Iramak, Kakıma, Kamkaz, Karıma, Karmak, Karmık, Katmak, Katrak, Kazıma, Kazmak, Kıraat, Kırkma, Kırmak, Kızmak, Markka, Matrak, Mızrak, Razakı, Takmak, Tıkama, Tıkmak, Tırkaz,

5 Harfli Kelimeler

Karat, Akmak, Akmaz, Aktar, Arıza, Arkıt, Artık, Artım, Artma, Atmak, Atmık, Azmak, Irama, Irmak, Kakım, Kakma, Karık, Karma, Katar, Katık, Katım, Katır, Katkı, Katma, Kazak, Kazık, Kazım, Kazma, Kırat, Kırma, Kızak, Kızma, Makak, Makat, Makta, Maraz, Marka, Martı, Mazak, Rakam,

4 Harfli Kelimeler

Akak, Akar, Akım, Akma, Arak, Araz, Arık, Arız, Arka, Arma, Artı, Atak, Atık, Atım, Atkı, Atma, Azar, Azat, Azık, Azma, Irak, Kaka, Kama, Kara, Karı, Kart, Katı, Kaza, Kazı, Kırk, Kıta, Mark, Mart, Mazı, Rakı, Razı, Rıza, Taam, Taka, Takı,

3 Harfli Kelimeler

Aka, Akı, Ama, Ara, Arı, Ark, Art, Arz, Ata, Aza, Azı, Ira, Irk, Irz, Kak, Kam, Kar, Kat, Kaz, Kır, Kıt, Kız, Mat, Ram, Tak, Tam, Tar, Tık, Tır, Zam, Zar, Zat, Zıt,

2 Harfli Kelimeler

Ak, Am, Ar, At, Az, Ra, Ta,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.