KIRPIŞMAK (TDK)


1 . Göz kapakları çok ışıktan sık sık kırpılmak.
2 . Işık yanıp söner gibi olmak.

Kırpışmak kelimesi baş harfi K son harfi K olan bir kelime. Başında K sonunda K olan kelimenin birinci harfi K , ikinci harfi I , üçüncü harfi R , dördüncü harfi P , beşinci harfi I , altıncı harfi Ş , yedinci harfi M , sekizinci harfi A , dokuzuncu harfi K . Başı K sonu K olan 9 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

GİBİ Nedir?


1 . ...-e benzer: "İn cin, uyanmadan denizin üstü boş gibidir."- H. Taner.
2 . zarf O anda, tam o sırada, hemen arkasından: "Haberi aldığı gibi yola çıktı."- .
3 . zarf İmişçesine, benzer biçimde: "Bu sade dekor, ölümün manzarasını ulvi bir tablo gibi güzelleştirmiştir."- O. S. Orhon.
4 . zarf ...-e yakışır biçimde: "İnsan gibi davrandı."- .

IŞIK Nedir?


1 . Cisimleri görmeyi, renkleri ayırt etmeyi sağlayan fiziksel enerji, erke, ziya, nur, şavk: "Okuyabilmek için kapıdaki ışık yeterli değildi."- H. E. Adıvar.
2 . Bir yeri aydınlatmaya yarayan araç: "Buraya bir ışık getirin."- .
3 . Aydınlanmak için kullanılan elektrik: "On ikide ışıklar söndü."- .
4 . mecaz Mutluluk, sevinç veya zekâdan doğan, özellikle yüzde ve gözlerde beliren parıltı: "Bütün gözlerden manalı ışıklar sıçrıyordu."- P. Safa.
5 . mecaz Yol gösteren, aydınlatan kimse, düşünce, eser vb: "Sevgili Behçet Necatigil şiirimizin vazgeçilmez ışıklarından biri olarak ayrıldı aramızdan."- N. Cumalı.
6 . fizik Yüksek derecede ısıtılan cisimlerin veya çeşitli enerji biçimleriyle uyarılan cisimlerin gaz ışı yaydığı gözle görülen ışıma.

KAPAK Nedir?


1 . Her türlü kabın üstünü örtmeye veya bir deliği kapamaya yarayan nesne: "Evin en alt katına indik, oradan da bir mahzen kapağı açtılar."- R. H. Karay.
2 . Dolap, sandık vb.ni örtmeye yarayan parça: "Dolap kapağı."- .
3 . Kitap, defter vb.nin en üstüne geçirilen kılıf: "Kapağını, geceleri aynı masa etrafında buluştuğu ressamlardan birine çizdirecekti."- A. İlhan.
4 . Biçilen ağaç kütüklerinin iki yanından çıkan, düzgün olmayan tahta.
5 . Zıvanada iki dış yan parça.

KIRPILMA Nedir?

Kırpılmak işi.

KIRPILMAK Nedir?

Kırpma işi yapılmak: "... benim gözlerim kırpıldıkça, yumuldukça, büyüyüp küçüldükçe onlar da aynı hareketi yapıyorlar."- P. Safa.

A I I K K M P R Ş Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Kırpışmak,

8 Harfli Kelimeler

Kırışmak, Kırpışma,

7 Harfli Kelimeler

Karışık, Karışım, Kırışma, Kırpmak, Şımarık,

6 Harfli Kelimeler

Apışık, Işımak, Karmık, Kıpmak, Kırkım, Kırkma, Kırmak, Kırpık, Kırpma, Maşrık,

5 Harfli Kelimeler

Aşırı, Irmak, Işıma, Kakım, Kakış, Kamış, Kapış, Karık, Karış, Karşı, Kaşık, Kıpık, Kıpma, Kırık, Kırım, Kırkı, Kırma, Kışır, Kramp, Rakım, Şarkı, Şıpka, Şırak,

4 Harfli Kelimeler

Akım, Akış, Apış, Arık, Arış, Aşık, Aşım, Irak, Irıp, Işık, Işkı, Kamp, Kapı, Karı, Kırk, Mark, Marş, Park, Rakı, Ramp, Şark, Şıra,

3 Harfli Kelimeler

Akı, Arı, Ark, Arp, Arş, Aşı, Aşk, Ira, Irk, Kak, Kam, Kap, Kar, Kaş, Kır, Kış, Maş, Pak, Pır, Ram, Rap, Şak, Şap, Şık, Şıp,

2 Harfli Kelimeler

Ak, Am, Ar, Aş, Ra,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.