KIRKGEÇİT (TDK)

Üzerinden birçok kez geçilmesi gereken veya birçok geçidi bulunan ırmak.

Kırkgeçit kelimesi baş harfi K son harfi T olan bir kelime. Başında K sonunda T olan kelimenin birinci harfi K , ikinci harfi I , üçüncü harfi R , dördüncü harfi K , beşinci harfi G , altıncı harfi E , yedinci harfi Ç , sekizinci harfi İ , dokuzuncu harfi T . Başı K sonu T olan 9 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

BİRÇOK Nedir?

Oldukça çok, sayısı belirsiz, bir hayli, müteaddit: "Bu satırları, birçok mektuba biraz cevap olsun diye yazıyorum."- H. E. Adıvar.

GEREK Nedir?


1 . İcap: "... millî güvenlik gereklerinin ihlal edilmesi ... hâlinde belirli bir toplantı ve gösteri yürüyüşünü yasaklayabilir."- Anayasa.
2 . sıfat Bir şeyin yapılabilmesi veya olabilmesi ona bağlı olan, lazım: "Mecnunlara Leyla gerek, bana seni gerek seni."- Yunus Emre.

IRMAK Nedir?

Çoğunlukla denize dökülen, özellikle genişliği ve taşıdığı su niceliği bakımından en büyük akarsu, nehir: "Sakarya sanki adı duyulmadık hatta adı konmadık bir ırmaktı."- T. Buğra.

ÜZERİ Nedir?


1 . Bir şeyin yukarı, göğe doğru olan yanı: "Bunların üzerinden ustalıkla atlayarak gemiye doğru yürüdü."- S. F. Abasıyanık.
2 . Varlık, kimlik: "Bu sözler, Mebrure'nin üzerinde derin ve kuvvetli bir tesir bıraktı."- P. Safa.
3 . Bir şeyin görülen yanı, yüzü.
4 . Bir şeyin dış yüzü, yüzey.
5 . Giysi.
6 . Vücut, beden: "Gece sıcak olduğu için üzerine yalnız ince bir pike örtü örttük."- R. N. Güntekin.
7 . Artan, geriye kalan bölüm: "Alışverişin üzeri."- .
8 . Bazı tamlamalarda zaman bildiren bir söz: "Sonra yine böyle durgun, yine sıcak, öğle üzerleri vardır, herkesin uykuya vardığı, araba seslerinin kesildiği, sokakların tenhalaştığı bomboş, çıplak öğle üzerleri."- R. H. Karay.

ÜZERİNDE Nedir?


1 . Üstünde: "Donanan minareler sanki yolun üzerinde yakılan meşalelerdir."- R. E. Ünaydın.
2 . ... ile ilgili, üzerine: "Hacı Ömer'in hatırı için gecelerce başımı soğuk su ile ıslatarak kitaplar üzerinde çalıştım."- R. N. Güntekin.

VEYA Nedir?


1 . Ayrı olmakla birlikte aynı değerde tutulan iki şeyi anlatan kelimelerden ikincisinin önüne getirilen söz, yahut: "Ben Atatürk'le üç veya iki defa karşılaştım."- B. Felek.
2 . Olacağı sanılan, seçime bırakılan şeyler ikiden çok olursa kullanılan bir söz: "Sen, ben veya başka birileri."- .

E G I K K R T Ç İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Kırkgeçit,

6 Harfli Kelimeler

Kertik, Kriket,

5 Harfli Kelimeler

Çekik, Etçik, Geçit, Gerçi, İçrek, Kerki, Kerti, Kireç, Tekçi, Tekir, Terki,

4 Harfli Kelimeler

Çeki, Çeri, Ekti, Ergi, Erik, Etçi, Etik, Etki, Geri, Getr, Gırt, Grek, Irki, Itri, İçre, İtçe, Keçi, Kırç, Kırk, Terk, Tike, Tire,

3 Harfli Kelimeler

Çek, Çıt, Çir, Çit, Erg, Erk, Eti, Geç, Gık, Gır, Gri, Irk, Kek, Ker, Ket, Kıç, Kır, Kıt, Kik, Kir, Kit, Ret, Tek, Ter, Tık, Tır, Tik,

2 Harfli Kelimeler

Çe, Ek, Er, Et, Ge, İç, İt, Ke, Ki, Re, Te, Ti,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.