İçinde ğ olan 12 harfli 138 kelime var. İçerisinde Ğ harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble, Kelime Tahtası gibi kelime oyunlarında yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Bir de başında ğ harfi olan kelimeler listesine ya da Sonu ğ harfi ile biten kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Ayrıca şunu da deneyebilirsiniz, İşlerinizi kolaylaştıracak bir kelime bulucu : Kelime bulma makinesi

Harf Sayısına Göre Kelimeler


Kelime bulma makinesi

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.


Bazı kelimelerin anlamları (Kaynak : TDK)

ÇAĞRIŞTIRMAK


1 . Bir çağrışıma yol açmak.
2 . Akla getirmek, hatırlatmak, andırmak: "Muradiye'deki evlerinin avlusunu çağrıştıran telli kavakların puslu yeşili..."- E. E. Talu.
3 . Benzemek, andırmak.

TESPİHBÖCEĞİ

Kabuklulardan, karada, nemli yerlerde yaşayan, 1
5 milimetre uzunluğunda, dokunulunca top biçimini alan, yemek artıkları, kök ve meyvelerle beslenen bir böcek türü (Armadillidium vulgare).

SANDIKBALIĞI

Sandıkbalığıgillerden, tropikal denizlerde yaşayan, vücudu çok kenarlı sert kemik plakalardan oluşan zırh ile kaplı, boyu yarım metre kadar olabilen bir balık (Lactophrys triqueter).

FOTOĞRAFHANE

Fotoğrafçının çalıştığı, fotoğraf çekilen veya fotoğraf makinesi satılan yer, fotoğrafçı: "Fotoğrafhanenin yapay ev dekoru içinde, dal inceliğinde bir genç kadın, iki parmağını şakağına dayamış düşünüyordu."- A. İlhan.

MAĞRURLANMAK

Kurumlanmak, gururlanmak, kibirlenmek, kendini beğenmek: "... hakikati unutmaz, mağrurlanmaz, para, servet, ihtişam, saltanat gibi şeylere tenezzül bile etmezdi."- Ö. Seyfettin.

BUĞDAYGİLLER

Bir çeneklilerden, örneği buğday, yulaf, arpa, pirinç, çavdar, mısır, ayrık ve çayır otları, kamış, bambu olan, çiçekleri başak durumunda büyük bir bitki familyası.

AĞIRBAŞLILIK

Ağırbaşlı olma durumu, vakar, ciddilik, ciddiyet: "Sonra olgun yaşına yaraşan bir ağırbaşlılıkla, temkinli temkinli, efendi efendi yoluna devam etti."- H. Taner.

ÇİĞRENKÇİLİK

XX. yüzyılın başlangıcında ilk kez izlenimciliğin renklerini bırakıp gereğinden çok arı renkler kullanarak abartılmış doğa biçimlerini gösteren resim anlayışı.

KİREÇKAYMAĞI

Kimi eşya ve yerleri mikroplardan arıtmakta, çamaşırları ağartmakta kullanılan, sarımsı beyaz renkte ve klor kokusunda, toz ya da sulandırılmış kireç klorürü.

YILANYASTIĞI

Yılanyastığıgillerden, sulak ve nemli yerlerde yetişen, köksapında süt görünüşünde, yakıcı ve acı bir özsu bulunan, zehirli bir bitki (Dracunculus vulgaris).

TİLKİKUYRUĞU


1 - Bileşikgillerden, hekimlikte kullanılan bir bitki (Alopecurus prantensis).
2 - Uzun salkımlı bir çeşit üzüm.
3 - Yağlı güreşte oturak kündesine geçen üstteki güreşçiye, alttakinin elini geri uzatarak çenesinden ya da gırtlağından çekmesi.

MERSİNBALIĞI

Mersinbalığıgillerden, ılık denizlerde, göllerde yaşayan, tatlı sularda yumurtlayan, yumurtalarından havyar yapılan bir balık (Acipenser sturio).

TORPİLBALIĞI

Tırpanayı andıran ve başındaki bir organdan elektrik çıkararak başka balıkları öldüren, yavru doğurucu bir balık, uyuşturanbalığı (Raia torpedo).

SİGARABÖCEĞİ

Kınkanatlılardan, tütünden başka, kiler ve mutfaklarda saklı birçok yiyecek maddelerine düşkünlüğü ile tanınan böcek (Lasioderma serricorne).

KATIRBONCUĞU


1 - Çoğu binek hayvanlarının boynuna süs olarak takılan, mavi camdan iri boncuk.
2 - Bu boncuklarla birlikte dizilen küçük deniz kabukları.

KATIRTIRNAĞI

Baklagillerden, dalları çok ince, çiçekleri sarı, kimi türleri hekimlikte sidik söktürücü olarak kullanılan bir bitki (Genista Scoparia).

ÇİTSARMAŞIĞI

Çitsarmaşığıgillerin örnek bitkisi olan, daha çok tarla kenarlarında yetişen, beyaz çiçekli, sarılgan, otsu bitki (Convolvulus arvense).

TAVŞANKULAĞI

Çuhaçiçeğigillerden, yürek biçiminde genişyapraklı, beyaz, pembe, şaraprengi çiçekli bir bitki, °buhurumeryem, °siklamen (Cyclamen).

BATAKÇULLUĞU

Çullukgillerden, bataklıklarda yaşayan, rengi kahverengiye çalan siyah,
30 cm. uzunluğunda bir çulluk türü (Gallinago gallinago).

DÜLGERBALIĞI

Kemikli balıklar takımından başı büyük, ağzı geniş, vücudu yassı ve söbe, üstü dikenli pullarla kaplı bir balık (Zeus faber).