İçinde ğ olan 11 harfli 264 kelime var. İçerisinde Ğ harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble, Kelime Tahtası gibi kelime oyunlarında yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Bir de başında ğ harfi olan kelimeler listesine ya da Sonu ğ harfi ile biten kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Ayrıca şunu da deneyebilirsiniz, İşlerinizi kolaylaştıracak bir kelime bulucu : Kelime bulma makinesi

Harf Sayısına Göre Kelimeler


Kelime bulma makinesi

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.


Bazı kelimelerin anlamları (Kaynak : TDK)

KURBAĞALAMA


1 . Kurbağanın yüzmesine benzer yatay hareketler yaparak yüzme.
2 . Birbirine paralel iki tırmanma sırığına baldırları ve ayak sırtlarını kenetleyerek veya dışarıdan diz altına sıkıştırarak tırmanma.

TAKLABÖCEĞİ

Kınkanatlılardan, sırtüstü çevrildiğinde göğsündeki özel bir organın yardımıyla takla atarak düzgün durma yeteneğinde olan ve telkurdu denilen kurtçukları dolayısıyla önem taşıyan böcek. (Agriotes lineatus).

DENİZKULAĞI


1 - Yassı kavkılı, içi sedefli,
10 cm. uzunluğunda bir deniz yumuşakçası (Haliotis).
2 - Açık denizden bir kum setiyle ayrılmış ya da kıyı dilinin gelişmesiyle göl biçimini almış, sığ koy ya da körfez, °lagün.

BOĞAZLAŞMAK


1 . Birbirini boğazlamak: "İçimde bir boşlukla karmakarışık bir doluluk boğazlaşıyor."- A. Gündüz.
2 . Kıyasıya dövüşmek: "Otuz bu kadar devlet, hiç durmadan dinlenmeden boğazlaşabilirler miydi?"- Ö. Seyfettin.

KÖPEKBALIĞI

Köpekbalıklarından, gövdesi mekik biçiminde, burun kısmı sivri, solungaç yarıkları boynun iki yanında bulunan, kıkırdaklı, yırtıcı balıkların genel adı (Mustelus mustelus).

YEĞİNLEŞMEK


1 . Güç duruma gelmek, şiddetlenmek: "Ben akıntıya kapılmamak için son gücümü harcarken gittikçe yeğinleşen bir rüzgâr çıktı."- .
2 . mecaz Üstün duruma gelmek.

ORTAAĞIRLIK


1 - Yumrukoyununda 7
1 kg.dan 7
5 kg.a kadar olan yumrukoyuncularına verilen ad.
2 - Güreşte, güllede ve halterde 72-7
9 kg. ağırlıktaki oyuncular için kullanılır.

GÖLGEBALIĞI


1 - Alabalıkgillerden, uzunluğu 20-50 santimetre olan tatlı su balığı (Thymallus thymallus).
2 - Gölgebalığıgillerden, büyük, eti lezzetli, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz'de yaşayan bir balık, taşlevreği, °minakop (Umbrina cirhosa).

TESPİHAĞACI

Tespihağacıgillerden, Hindistan'da ve Avrupa'nın sıcak bölgelerinde yetişen, meyvesi zehirli, kabukları ateş düşürücü bir ağaç, çinleylağı (Melia Japonica).

BAĞIŞLANMAK

Bağışlama işine konu olmak, affa uğramak, affedilmek, affolunmak: "O mektuptan bağışlandıklarını da öğrenince bir otobüse atlayıp köye döndüler."- E. Bener.

BAĞIMSIZLIK

Bağımsız olma durumu veya niteliği, istiklal: "Devletin temel amaç ve görevleri, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır."- Anayasa.

PARADARLIĞI

Paraşişkinliğine karşı önlem olarak paranın piyasada azalmasıyla satın alma gücünün artması temeline dayanan iktisat politikası tekniği, °deflasyon.

BAĞLANTISIZ


1 . Aralarında bağlantı bulunmayan, irtibatsız, rabıtasız, angajmansız.
2 . Askerî, siyasi yönden hiçbir bloka bağlı olmayan (ülke), bloksuz.

EĞLENDİRMEK

Eğlenmesini sağlamak, eğlenmesine yol açmak: "Ne şımarıklıklar, ne hoppalıklar yapacak, beni nasıl kızdıracak ve eğlendirecekti."- R. H. Karay.

RENKKÖRLÜĞÜ

Bütün renkleri (akromatopsi) ya da birkaç rengi, özellikle kırmızı ile yeşili birbirinden ayırt etmeye engel olan görme bozukluğu, °daltonizm.

ÇOBANDÜDÜĞÜ

İkiçeneklilerden, sap ve yapraklarında keskin bir koku ve acı bir tat olan, nemli yerlerde yetişen bir bitki, meyhaneciotu (Asarum europaeum).

GEYİKBÖCEĞİ

Geyik boynuzunu andıran sağlam çeneleriyle, orman ve tarım ağaçlarını kemirerek beslenen 20-60 mm. boyunda kınkanatlı böcek (Lucanus cervus).

GÖZBAĞCILIK


1 - Gözü aldatmak amacıyla özel olarak hazırlanmış araçlarla gözbağı yapma sanatı, hokkabazlık, °illüzyonizm.
2 - El çabukluğuyla göz boyama.

BOĞAZLANMAK

Boğazlama işine konu olmak veya boğazlama işi yapılmak: "Aynı boğazlanmış hayvan vaziyetiyle tahtaların üstüne uzandı."- R. N. Güntekin.

YUNUSBALIĞI

Balinalardan, ılık ve sıcak denizlerde sürüler durumunda yaşayan, boyları üç metreye kadar erişebilen, memeli deniz hayvanı (Delphinus).