HAVALANDIRMAK (TDK)

Kapalı bir yerin pencere ve kapılarını açarak havalanmasını sağlamak: "Üç ayda bir tozunu alıp havalandırmak için uğradıkları evlerine..."- R. H. Karay.

Havalandırmak kelimesi baş harfi H son harfi K olan bir kelime. Başında H sonunda K olan kelimenin birinci harfi H , ikinci harfi A , üçüncü harfi V , dördüncü harfi A , beşinci harfi L , altıncı harfi A , yedinci harfi N , sekizinci harfi D , dokuzuncu harfi I , onuncu harfi R , onbirinci harfi M , onikinci harfi A , onüçüncü harfi K . Başı H sonu K olan 13 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

HAVA Nedir?


1 . Hava yuvarını oluşturan, bütün canlıların solunumuna yarayan, renksiz, kokusuz, akışkan gaz karışımı.
2 . Meteoroloji ile ilgili olayların bütünü: "Hava biraz bozukçaydı, dışarıda serin bir yağmur çiseliyordu."- M. Ş. Esendal.
3 . Canlılar üzerindeki etkisine göre hava yuvarının durumu: "Havanın üşütecek kadar serinlemiş olmasına göre sabah yakın."- R. N. Güntekin.
4 . Gökyüzü: "Havada bir tek bulut yok."- .
5 . Çevreyi kuşatan boşluk: "Tozlar havada uçuşuyordu."- .
6 . Esinti: "Bugün hava olursa yelkenli kalkacak."- .
7 . Müzik parçalarında tür: "Kâğıthane havası tutturur, bahriye çiftetellisi çalardık."- S. F. Abasıyanık.
8 . Müzik aletlerinden çıkan ses perdesi.
9 . sıfat, mecaz Sonuçsuz, anlamsız, boş (durum, davranış, söz): "Bu sözlerin sonu hava."- .
10 . mecaz Görünüş, davranış, söz vb. için bir kimsenin durumunu belirten özellik: "Buna rağmen öyle kibar ve asil havası vardır ki bu damga bile onu çirkinleştiremez, inadına daha bir uçarı, daha bir sevimli yapar."- H. Taner. 1
1 . mecaz Tarz, üslup: "Namık Kemal'e, Tevfik Fikret'e başarılı nazireler yazmıştır. Onların diliyle, onların sesiyle, onların havasıyla..."- Y. Z. Ortaç. 1
2 . mecaz Durum, ortam, çevre, muhit, atmosfer, ambiyans: "Bugünlük, bu masal havası içinde onunla beraber yaşamalıyız."- S. F. Abasıyanık. 1
3 . mecaz Çekicilik, albeni, alım, cazibe: "Kadın güzel değil ama havası var."- . 1
4 . mecaz Keyif, âlem: "Onu kendi havasına bıraksak çalışmaz."- .

HAVALANDIRMAK Nedir?

Kapalı bir yerin pencere ve kapılarını açarak havalanmasını sağlamak: "Üç ayda bir tozunu alıp havalandırmak için uğradıkları evlerine..."- R. H. Karay.

KAPALI Nedir?


1 . Kapanmış olan, açılmamış, açık karşıtı: "Şimdi oğlunu kanlı göğsü, kapalı gözleri, mor dudaklarıyla görür gibi oluyordu"- N. Hikmet.
2 . Geçilmez durumda olan.
3 . Çalışma süresi sona ermiş (iş yeri).
4 . Başı örtülü (kadın).
5 . Açık ve kesin söz kullanmadan söylenen, müphem.
6 . Gizli, saklı: "Meclisler, iç tüzük hükümlerine uygun olarak kapalı oturumlar yapabilir."- .
7 . Açık olmayan (giyecek): "Damalı bir eteklik, açık mavi, kapalı bir yün kazak giymişti."- N. Cumalı.
8 . Bulutlu, karanlık (hava): "Ankara'nın soğuk, kapalı havalı günlerinden biriydi."- Y. K. Karaosmanoğlu.
9 . mecaz İçe dönük yaradılışta olan: "Kapalı ruhlu, ağırbaşlı, güç heyecana gelir insanlardır."- R. H. Karay.

KAPI Nedir?


1 . Bir yere girip çıkarken geçilen ve açılıp kapanma düzeni olan duvar veya bölme açıklığı.
2 . Bu açıklıktaki açılıp kapanan kanat: "Evlerin kapılarında kocaman yeşil bronz tokmaklar vardı."- S. F. Abasıyanık.
3 . Tavla oyununda iki pul üst üste getirilerek karşı oyuncunun o haneyi kullanmasına engel olunan yer.
4 . Devlet dairesi: "Hükûmet kapısı."- .
5 . mecaz Gelir, geçim, kısmet sağlayan yer, kaynak veya imkân: "Onların başvuracağı her kapıya gitmiş."- S. F. Abasıyanık.
6 . mecaz Gidere yol açan gereksinim: "Bayram geldi, yine masraf kapıları açıldı."- .
7 . mecaz Ev gezmesi için gidilen yer: "Bugün yine kaç kapı dolaştın?"- .

KARA Nedir?

Yeryüzünün denizle örtülü olmayan bölümü, toprak: "Havamız da karamız da denizlerimiz de kirli olduğuna göre..."- H. Taner.

PENCERE Nedir?

Yapıları veya tren, vapur vb. ulaşım araçlarını aydınlatmak, havalandırmak amacıyla yapılan, çerçeve, cam, panjur, perde gibi eklentilerle daha kullanışlı bir duruma getirilen açıklık: "Bavulu açtım, kâğıdı parçaladım, pencereden attım."- R. H. Karay.

SAĞLAM Nedir?


1 . Dayanıklı, kolay bozulmaz, yıkılmaz, stabil: "En sağlam sütunlar üstünde durduğu sanılan devir, bir karton kale gibi yıkılmıştı."- F. R. Atay.
2 . Zarar görmemiş, bozulmamış: "Bütün eşya sağlam."- .
3 . Sakatlık veya hastalığı bulunmayan, sağlıklı, sıhhatli: "Kendisi uzun boylu, sağlam, orta yaşlı bir adamdır; ama yıprandığını söylüyor."- M. Ş. Esendal.
4 . Güvenilir: "Sağlam iş. Sağlam para."- .
5 . Gerçek, inanılır bir temeli olan: "Böyle sağlam adı nereden bulacaksın."- M. Ş. Esendal.
6 . zarf, halk ağzında (sa'ğlam) Her hâlde, muhakkak: "Sağlam bu gece perilere karıştım gitti."- H. R. Gürpınar.

SAĞLAMA Nedir?


1 . Sağlamak işi: "Kimse siyasi ve kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz."- Anayasa.
2 . matematik Bir problemin çözümü veya bir hesabın doğruluğunu denetlemek için yapılan kontrol işlemi, mizan.

SAĞLAMAK Nedir?


1 . Bir işin olması için gerekli durumu, şartları hazırlamak, temin etmek: "Biz bu ihtiyara son günlerinde hiç aklından geçirmediği bir saadet sağladık."- H. Taner.
2 . Elde etmek, sahip olmak: "... o sevimli yavru hâliyle sağladığı sempatinin büyük bir kısmını yitirmişti."- Y. N. Nayır.
3 . matematik Bir işlemin doğruluğunu ortaya koymak. sağlamak (II) (nsz) Öndeki aracın sağından ilerleyerek önüne geçmek.

UĞRA Nedir?

Yufka açılırken hamurun tahtaya yapışmaması için serpilen kalın un.

A A A A D H I K L M N R V Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

13 Harfli Kelimeler

Havalandırmak,

12 Harfli Kelimeler

Havalandırma,

11 Harfli Kelimeler

Davranılmak,

10 Harfli Kelimeler

Ardaklanma, Davranılma, Harılanmak, Harıldamak, Harmandalı, Havalanmak, Kahırlanma, Kavranılma, Varaklanma,

9 Harfli Kelimeler

Adaklanma, Aharlamak, Ahırlamak, Araklanma, Aralanmak, Aranılmak, Ardahanlı, Arılanmak, Arkalanma, Avadanlık, Davranmak, Dırlanmak, Harılanma, Harıldama, Harmanlık, Havaalanı, Havalanma, Havlanmak, Karahanlı, Karalanma, Karamanlı, Karınlama, Varaklama,

8 Harfli Kelimeler

Adaklama, Adlanmak, Aharlama, Ahırlama, Akhardal, Alakadar, Aldanmak, Aldırmak, Andırmak, Anıklama, Ankaralı, Araklama, Aralamak, Aralanma, Aranılma, Ardılmak, Arıklama, Arılamak, Arılanma, Arkalama, Arlanmak, Avlanmak, Dalanmak, Dalkıran, Daralmak, Darılmak, Davranım, Davranma, Dırlanma, Harlamak, Havlamak, Havlanma, Hırlamak, Iralamak, Kahraman, Kalandır, Kaldıran, Kaldırma, Kanadalı, Kanamalı,

7 Harfli Kelimeler

Adamlık, Adanalı, Adanmak, Adlanma, Ahlamak, Aklanma, Aklımda, Alamana, Alarmak, Aldanma, Aldırma, Alınmak, Alkarna, Almanak, Andaval, Andırma, Anılmak, Anırmak, Anlamak, Anmalık, Aralama, Aranmak, Ardahan, Ardılma, Arılama, Arınmak, Arlanma, Avlamak, Avlanma, Dalamak, Dalaman, Dalanma, Damaklı, Damarlı, Daralma, Darılma, Davalık, Haklama, Harlama, Havadan,

6 Harfli Kelimeler

Adaklı, Adalar, Adamak, Adanma, Aharlı, Ahlama, Akdarı, Aklama, Alarma, Alınma, Amalık, Analık, Anamal, Anılma, Anırma, Ankara, Anlama, Araklı, Aralık, Aramak, Aranma, Arınma, Arkalı, Armada, Armalı, Avanak, Avlama, Dalama, Dalmak, Damalı, Darlık, Davalı, Hamlık, Hanlık, Haranı, Hardal, Harlak, Harman, Havalı, Havran,

5 Harfli Kelimeler

Adalı, Adama, Adamı, Adana, Adına, Ahkam, Ahlak, Ahmak, Ahval, Akala, Aklan, Akman, Akran, Akvam, Alaka, Alarm, Alkan, Alkım, Almak, Alman, Analı, Andık, Anlak, Anlam, Anlık, Anmak, Araka, Arama, Ardak, Ardıl, Avara, Avlak, Dalak, Dalan, Dalma, Damak, Damal, Damar, Damla, Damlı,

4 Harfli Kelimeler

Adak, Adam, Adıl, Adım, Adlı, Ahar, Ahdı, Ahır, Akar, Akıl, Akım, Akın, Aklı, Akma, Akva, Alan, Aldı, Alık, Alım, Alın, Alma, Amal, Aman, Anal, Anam, Anık, Anka, Anma, Arak, Arda, Arık, Arka, Arlı, Arma, Aval, Avam, Avar, Daha, Dama, Dana,

3 Harfli Kelimeler

Ada, Aha, Aka, Akı, Ala, Ama, Ana, Anı, Ara, Arı, Ark, Dah, Dal, Dam, Dar, Dav, Had, Hak, Hal, Ham, Han, Har, Hav, Hık, Hır, Ira, Irk, Kah, Kal, Kam, Kan, Kar, Kav, Kıl, Kın, Kır, Lak, Lam, Lan, Lav,

2 Harfli Kelimeler

Ad, Ah, Ak, Al, Am, An, Ar, Av, Ha, Ih, La, Ra,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.