HASİYETİLİ (TDK)

(Yiyecek ve içecek için) Yararlı, etkili.

Hasiyetili kelimesi baş harfi H son harfi İ olan bir kelime. Başında H sonunda İ olan kelimenin birinci harfi H , ikinci harfi A , üçüncü harfi S , dördüncü harfi İ , beşinci harfi Y , altıncı harfi E , yedinci harfi T , sekizinci harfi İ , dokuzuncu harfi L , onuncu harfi İ . Başı H sonu İ olan 10 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ETKİ Nedir?


1 . Bir kimse veya nesnenin başka bir kişi veya şey üzerindeki gücü, tesir: "Bu etki, genç kuşak konservatuvar mezunlarında yerini daha doğal bir Türkçeye bırakıyor."- H. Taner.
2 . Bir etken veya bir sebebin sonucu: "Tokadın etkisi kötü oldu."- .
3 . mecaz Bir kimse üzerinde bırakılan izlenim: "Sustu, istediği etkiyi tam olarak yapmak için olmalıydı bu."- T. Buğra.

ETKİLİ Nedir?

Etkisi olan, tesirli, müessir, patetik: "Hayli etkili bir yer altı çalışması yapılıyormuş."- A. İlhan.

İÇECEK Nedir?

İçilen her şey, meşrubat: "Burada yiyecek, içecek her şey var."- .

YARA Nedir?


1 . Keskin bir şeyle veya bir vuruşla vücutta oluşan derin kesik: "Mendilimi bir çatkı şekline sokarak başıma, yaramın üzerine sardım."- R. H. Karay.
2 . Bir şeyin iç veya dış yüzünde herhangi bir etki ile oluşan ve tehlikeli olabilen oyuk, gedik, yarık: "Geminin omurgasındaki yara."- .
3 . mecaz Dert, üzüntü, acı: "Bu yarayı deşmeyin."- .

YARAR Nedir?


1 . Bir işten elde edilen iyi sonuç, fayda, avantaj: "Al takke ver külah, kırsal kesimi çocuğunu okutmanın yararına inandırdık."- A. İlhan.
2 . Çıkar: "Kızılay yararına bir balo."- .
3 . sıfat Yarayan, elverişli, uygun: "Çiçek koymaya yarar bir kap."- .

YARARLI Nedir?

Yarar sağlayan, yararı olan, faydalı, nafi: "Öbür oyuncular gibi uslu akıllı oynayabilse pekâlâ takıma yararlı bir eleman olabilirdi."- H. Taner.

A E H L S T Y İ İ İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Hasiyetli, Tahlisiye,

8 Harfli Kelimeler

İslahiye, İstihale,

7 Harfli Kelimeler

Hasetli, Hasiyet, İhtilas, Tahliye,

6 Harfli Kelimeler

Asliye, Haslet, Hastel, İstila, Siyahi, Tahlis, Tahsil, Telhis, Teshil,

5 Harfli Kelimeler

Aleyh, Altes, Haile, Halet, Halis, Haset, Hayli, Helis, Hilat, Hilye, Hisli, İhale, İhlas, İlahe, İlahi, İleti, İsale, İshal, İthal, İtila, Lahit, Liste, Sahil, Sahte, Sathi, Seyit, Silah, Sitil, Siyah, Slayt, Talih, Teali, Telis, Telsi,

4 Harfli Kelimeler

Ahit, Aile, Alet, Asil, Asit, Asli, Ateh, Atel, Ayet, Ehil, Elit, Elti, Etil, Etli, Hail, Hale, Hali, Halt, Hela, Hile, İhya, İlah, İsal, İsli, Liet, Lise, Sahi, Salt, Saye, Sili, Site, Siya, Stil, Tali, Tehi, Tela, Yeis, Yeti,

3 Harfli Kelimeler

Ahi, Ait, Ali, Alt, Asi, Ast, Ate, Ati, Ela, Eti, Hal, Has, Hat, Hay, Hey, His, Hit, İla, İle, İsa, İta, İti, İye, İyi, Leh, Ley, Sah, Sal, Say, Sel, Set, Sih, Sit, Tal, Tas, Tay, Tel, Yal, Yas, Yat,

2 Harfli Kelimeler

Ah, Al, As, At, Ay, Eh, El, Es, Et, Ey, Ha, He, İl, İs, İt, La, Le, Se, Si, Ta, Te, Ti, Ya, Ye,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.