HASBİYLE (TDK)

Dolayısıyla, nedeniyle, -den ötürü.

Hasbiyle kelimesi baş harfi H son harfi E olan bir kelime. Başında H sonunda E olan kelimenin birinci harfi H , ikinci harfi A , üçüncü harfi S , dördüncü harfi B , beşinci harfi İ , altıncı harfi Y , yedinci harfi L , sekizinci harfi E . Başı H sonu E olan 8 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

DOLAY Nedir?

Bir yeri saran başka yerlerin bütünü, civar: "Yaratma heyecanı içinde yorulma denen şey onun dolayına uğramazdı."- H. Taner.

DOLAYI Nedir?


1 . Çevrede, etrafta bulunan: "Atlar koşacak. Pehlivanlar güreşecek. Şehirden, dolayı köylerden çağrılanlar geliyorlar."- M. Ş. Esendal.
2 . zarf Ötürü: "Daha dün bu sözümden dolayı okşuyorlardı."- R. H. Karay.

DOLAYISIYLA Nedir?


1 . Bağlı olarak, doğrudan doğruya olmayarak: "Dolayısıyla onun da ne düşündüğünü anlamış olduk."- .
2 . Nedeniyle: "Başka sebepler dolayısıyla aileye karşı koymuş bulunuyordu."- Y. K. Karaosmanoğlu.

NEDEN Nedir?


1 . Bir olayı ve durumu gerektiren, doğuran başka olay veya durum, sebep: "İzmir'in işgali faciası, özel nedenlerden, onu ayrıca ilgilendiriyor."- A. İlhan.
2 . zarf Bir olayı doğuran başka bir olayı sormak için kullanılan bir söz; niçin: "Biz şarklılar neden ille her şeyi büyütüp efsaneleştiririz?"- H. Taner.
3 . felsefe Bir varlığı veya olayı etkileyen, oluşturan, doğuran şey, sebep, illet.

NEDENİYLE Nedir?

-den ötürü, -den dolayı, dolayısıyla, sebebiyle, hasebiyle, haysiyetiyle.

ÖTÜRÜ Nedir?

Bir şeyden dolayı, bir şey yüzünden, dolayı, naşi: "Sonunda biz bu hareketimizden ötürü on bir ay hapse mahkûm olduk."- S. F. Abasıyanık.

A B E H L S Y İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

6 Harfli Kelimeler

Asliye, Halebi, Hesabi, Sahibe,

5 Harfli Kelimeler

Abiye, Aleyh, Bahis, Basil, Bilye, Biyel, Habis, Haile, Halis, Hasbi, Haybe, Hayli, Helis, Hilye, İhale, İhlas, İlahe, İlbay, İsale, İshal, Libas, Sahil, Sebil, Silah, Siyah,

4 Harfli Kelimeler

Abes, Abis, Abli, Aile, Asil, Asli, Bale, Bayi, Beis, Bela, Beli, Besi, Bile, Biye, Ehil, Hail, Hale, Hali, Heba, Hela, Hibe, Hile, İhya, İlah, İsal, Lise, Sabi, Sahi, Saye, Siya, Yeis,

3 Harfli Kelimeler

Abe, Abi, Ahi, Ali, Asi, Bal, Bas, Bay, Bel, Bey, Ela, Hab, Hal, Has, Hay, Hey, His, İla, İle, İsa, İye, Leb, Leh, Ley, Sah, Sal, Say, Sel, Sih, Yal, Yas, Yel,

2 Harfli Kelimeler

Ab, Ah, Al, As, Ay, Be, Eh, El, Es, Ey, Ha, He, İl, İs, La, Le, Se, Si, Ya, Ye,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.