GRAFOMETRİ (TDK)

Planların yapımında arazi üzerinde açıları ölçme işi.

Grafometri kelimesi baş harfi G son harfi İ olan bir kelime. Başında G sonunda İ olan kelimenin birinci harfi G , ikinci harfi R , üçüncü harfi A , dördüncü harfi F , beşinci harfi O , altıncı harfi M , yedinci harfi E , sekizinci harfi T , dokuzuncu harfi R , onuncu harfi İ . Başı G sonu İ olan 10 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ARAZİ Nedir?

Yeryüzü parçası, yerey, yer, toprak: "Orman içinden nakledilen köyler halkına ait araziler, Devlet ormanı olarak derhâl ağaçlandırılır."- Anayasa.

ÖLÇME Nedir?

Ölçmek işi.

PLAN Nedir?


1 . Bir işin, bir eserin gerçekleştirilmesi için uyulması tasarlanan düzen: "Turist akınını karşılamak için şimdiden bir plan yapmışlar."- H. Taner.
2 . Bir şehrin, bir yapının, bir makinenin çeşitli bölümlerini gösteren çizim: "O tarihte aramızda kasaba planını yapmaya gelmiş bir iki mühendis ve mimar bulunuyordu."- R. N. Güntekin.
3 . sinema, TV (***) Çekim.
4 . mecaz Düşünce, niyet, maksat, tasavvur: "Aşağıda kaynaşan kalabalığa bakarak planını zihninden geçirdi."- Ö. Seyfettin.

ÜZERİNDE Nedir?


1 . Üstünde: "Donanan minareler sanki yolun üzerinde yakılan meşalelerdir."- R. E. Ünaydın.
2 . ... ile ilgili, üzerine: "Hacı Ömer'in hatırı için gecelerce başımı soğuk su ile ıslatarak kitaplar üzerinde çalıştım."- R. N. Güntekin.

YAPI Nedir?


1 . Barınmak veya başka amaçlarla kullanılmak için yapılmış her türlü mimarlık eseri, bina.
2 . Yapılmakta olan konut, yol, köprü vb. inşaat, konstrüksiyon.
3 . Yapma, oluşturma, ortaya konulma, meydana getirme: "Kırıkkale yapısı bir tabanca."- .
4 . Canlı bir varlığın ruh veya beden özelliklerinin tümü, bünye, strüktür: "Yapısı sağlam, güzel bir erkekti."- Y. Z. Ortaç.
5 . Bütünün bir araya getirilişinde uyulan dizge, strüktür: "Dil yapısı. Cümle yapısı."- .
6 . felsefe Ögeleriyle somut bağımlılığı olan bütün.
7 . toplum bilimi Parçaları ve ögeleri arasında yasaya uygunluk, durağan bağlar ve karşılıklı ilişkiler bulunan dizge veya bütün, strüktür.

YAPIM Nedir?


1 . Yapma işi, inşa, imal, konstrüksiyon.
2 . Ham maddeyi el veya makine ile işleyerek mal üretme, imal.
3 . biyoloji Özümleme.
4 . sinema, TV (***) Bir filmin çevrilmesi veya bir radyo, televizyon programının hazırlanması için gerekli çalışmaların tümü ve bu çalışmaların ürünü, prodüksiyon.

A E F G M O R R T İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Termograf,

7 Harfli Kelimeler

Marifet, Metafor,

6 Harfli Kelimeler

Amorti, Format, Gofret, Grafit, Gramer, İmaret, Martir, Reform, Tarife,

5 Harfli Kelimeler

Amigo, Amorf, Arife, Arter, Efrat, Emtia, Etraf, Fagot, Ferma, Firar, Firma, Fitre, Forma, Forte, Frigo, Gamet, Geoit, Gerim, Girme, Gitar, Gitme, İfrat, İftar, Magri, Metro, Mirat, Motif, Ortam, Rafit, Tamir, Tarif, Teori, Terfi, Terim, Tomar, Trafo,

4 Harfli Kelimeler

Afet, Amfi, Amir, Amit, Amor, Aort, Argo, Arif, Atom, Efor, Emir, Erat, Ergi, Erim, Fare, Fert, Fire, Fora, Form, Fota, Frer, Gato, Gemi, Geri, Getr, Gram, İare, İfta, İmar, İmge, İrat, İtfa, İtme, Mart, Mera, Meri, Mert, Meta, Miat, Mira,

3 Harfli Kelimeler

Afi, Aft, Ait, Ari, Art, Ate, Ati, Ego, Erg, Eti, Far, Fer, Fit, Gaf, Gam, Gar, Gem, Gri, İfa, İma, İta, Mai, Mat, Met, Mir, Mit, Mor, Oma, Ora, Org, Raf, Ram, Ret, Rom, Rot, Tam, Tar, Tef, Tem, Ter,

2 Harfli Kelimeler

Af, Am, Ar, At, Em, Er, Et, Fa, Fe, Ge, İm, İt, Me, Mi, Of, Om, Ot, Ra, Re, Ta, Te, Ti,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.