FOTOLİZ (TDK)

Işıkla, özellikle morötesi ışınlarla sağlanan kimyasal ayrıştırma.

Fotoliz kelimesi baş harfi F son harfi Z olan bir kelime. Başında F sonunda Z olan kelimenin birinci harfi F , ikinci harfi O , üçüncü harfi T , dördüncü harfi O , beşinci harfi L , altıncı harfi İ , yedinci harfi Z . Başı F sonu Z olan 7 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

IŞIK Nedir?


1 . Cisimleri görmeyi, renkleri ayırt etmeyi sağlayan fiziksel enerji, erke, ziya, nur, şavk: "Okuyabilmek için kapıdaki ışık yeterli değildi."- H. E. Adıvar.
2 . Bir yeri aydınlatmaya yarayan araç: "Buraya bir ışık getirin."- .
3 . Aydınlanmak için kullanılan elektrik: "On ikide ışıklar söndü."- .
4 . mecaz Mutluluk, sevinç veya zekâdan doğan, özellikle yüzde ve gözlerde beliren parıltı: "Bütün gözlerden manalı ışıklar sıçrıyordu."- P. Safa.
5 . mecaz Yol gösteren, aydınlatan kimse, düşünce, eser vb: "Sevgili Behçet Necatigil şiirimizin vazgeçilmez ışıklarından biri olarak ayrıldı aramızdan."- N. Cumalı.
6 . fizik Yüksek derecede ısıtılan cisimlerin veya çeşitli enerji biçimleriyle uyarılan cisimlerin gaz ışı yaydığı gözle görülen ışıma.

KİMYASAL Nedir?

Kimyaya ait, kimya ile ilgili, kimyevi: "Kimyasal birleşim."- .

MORÖTESİ Nedir?

Gözle görülemeyen, dalga boyları yaklaşık 4000 angströmle 200 angström arasında olan, mor ışının ötesinde yer alan, yapay olarak da elde edilip hekimlikte kullanılan bir ışınım, °ültraviyole.

ÖZELLİKLE Nedir?

Özel olarak, her şeyden önce, başta, hele, bilhassa, hususuyla, bahusus, mahsus: "Eşiğinde bulunduğu delilik üzerine konuşmaktan özellikle zevk alırmış."- H. Taner.

F L O O T Z İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

5 Harfli Kelimeler

Filoz, Zloti,

4 Harfli Kelimeler

Filo, Flit, Foto, Lift, Tifo, Zift,

3 Harfli Kelimeler

Fil, Fit, Fol, Lif, Lot, Tiz, Tol, Toz, Zil,

2 Harfli Kelimeler

İl, İt, İz, Of, Ol, Ot, Ti,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.