FOKURDATMAK (TDK)

Fokurdamasını sağlamak: "Çavlanın fokurdattığı sulara dalıp çıkarak yıkanmaya başladı."- K. Bilbaşar.

Fokurdatmak kelimesi baş harfi F son harfi K olan bir kelime. Başında F sonunda K olan kelimenin birinci harfi F , ikinci harfi O , üçüncü harfi K , dördüncü harfi U , beşinci harfi R , altıncı harfi D , yedinci harfi A , sekizinci harfi T , dokuzuncu harfi M , onuncu harfi A , onbirinci harfi K . Başı F sonu K olan 11 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ÇIKAR Nedir?

Dolaylı bir biçimde elde edilen kazanç, menfaat, yarar: "Kimse siyasi ve kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz."- Anayasa.

FOKURDAMA Nedir?

Fokurdamak işi: "Fokurdamaya başlayan çaydanlığın altını kapadı."- H. Taner.

SAĞLAM Nedir?


1 . Dayanıklı, kolay bozulmaz, yıkılmaz, stabil: "En sağlam sütunlar üstünde durduğu sanılan devir, bir karton kale gibi yıkılmıştı."- F. R. Atay.
2 . Zarar görmemiş, bozulmamış: "Bütün eşya sağlam."- .
3 . Sakatlık veya hastalığı bulunmayan, sağlıklı, sıhhatli: "Kendisi uzun boylu, sağlam, orta yaşlı bir adamdır; ama yıprandığını söylüyor."- M. Ş. Esendal.
4 . Güvenilir: "Sağlam iş. Sağlam para."- .
5 . Gerçek, inanılır bir temeli olan: "Böyle sağlam adı nereden bulacaksın."- M. Ş. Esendal.
6 . zarf, halk ağzında (sa'ğlam) Her hâlde, muhakkak: "Sağlam bu gece perilere karıştım gitti."- H. R. Gürpınar.

SAĞLAMA Nedir?


1 . Sağlamak işi: "Kimse siyasi ve kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz."- Anayasa.
2 . matematik Bir problemin çözümü veya bir hesabın doğruluğunu denetlemek için yapılan kontrol işlemi, mizan.

SAĞLAMAK Nedir?


1 . Bir işin olması için gerekli durumu, şartları hazırlamak, temin etmek: "Biz bu ihtiyara son günlerinde hiç aklından geçirmediği bir saadet sağladık."- H. Taner.
2 . Elde etmek, sahip olmak: "... o sevimli yavru hâliyle sağladığı sempatinin büyük bir kısmını yitirmişti."- Y. N. Nayır.
3 . matematik Bir işlemin doğruluğunu ortaya koymak. sağlamak (II) (nsz) Öndeki aracın sağından ilerleyerek önüne geçmek.

YIKANMA Nedir?

Yıkanmak işi: "... soğuk sularında yıkanmaya alıştığım için, ben denizde daima bir serinlik var sanırdım."- R. H. Karay.

A A D F K K M O R T U Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

11 Harfli Kelimeler

Fokurdatmak,

10 Harfli Kelimeler

Fokurdamak, Fokurdatma, Tokurdamak,

9 Harfli Kelimeler

Fokurdama, Tokurdama,

8 Harfli Kelimeler

Dokutmak, Fokurdak, Korkutma, Kotarmak,

7 Harfli Kelimeler

Adamotu, Dokumak, Dokutma, Kamarot, Karadut, Karamuk, Kokutma, Korumak, Kotarma, Matador, Okramak, Okutmak, Otarmak, Oturmak,

6 Harfli Kelimeler

Amfora, Artmak, Dokuma, Durmak, Fatura, Format, Fukara, Kadrat, Karmak, Kartuk, Katmak, Katrak, Kokart, Komuta, Korkma, Korkut, Koruma, Kurada, Kurama, Kurmak, Markka, Matrak, Mukaar, Mutfak, Okrama, Oktrua, Okumak, Okutma, Ortada, Otamak, Otarma, Oturak, Oturma, Takmak, Tokmak, Tomruk, Ufarak,

5 Harfli Kelimeler

Karat, Akdut, Akkor, Akmak, Akort, Aktar, Amorf, Ardak, Armut, Aroma, Artma, Atmak, Damak, Damar, Damat, Domur, Doruk, Dorum, Drama, Durak, Durma, Fakat, Farad, Fodra, Forma, Forum, Kadar, Kadro, Kafur, Kakao, Kakma, Karma, Katar, Katma, Kofra, Kokma, Komar, Komut, Korku, Koruk,

4 Harfli Kelimeler

Adak, Adam, Afak, Afat, Akak, Akar, Akma, Akor, Akur, Akut, Amor, Amut, Aort, Araf, Arak, Arda, Arka, Arma, Atak, Atma, Atom, Dama, Dara, Dart, Daru, Data, Doku, Doru, Dram, Duka, Duma, Fakr, Fark, Fora, Form, Fota, Frak, Fuar, Futa, Kafa,

3 Harfli Kelimeler

Ada, Aft, Aka, Ama, Ara, Ark, Art, Ata, Aut, Dam, Dar, Dok, Dua, Dut, Fak, Far, Fok, Fut, Kak, Kam, Kar, Kat, Kod, Kof, Kok, Kom, Kor, Kot, Kum, Kur, Kut, Mat, Mor, Mut, Oda, Oma, Ora, Raf, Ram, Rom,

2 Harfli Kelimeler

Ad, Af, Ak, Am, Ar, At, Do, Fa, Od, Of, Ok, Om, Ot, Ra, Ta, Tu, Uf, Ur, Ut,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.