DUYURULMAK (TDK)


1 . Duyulmasını sağlamak.
2 . İlan edilmek.

Duyurulmak kelimesi baş harfi D son harfi K olan bir kelime. Başında D sonunda K olan kelimenin birinci harfi D , ikinci harfi U , üçüncü harfi Y , dördüncü harfi U , beşinci harfi R , altıncı harfi U , yedinci harfi L , sekizinci harfi M , dokuzuncu harfi A , onuncu harfi K . Başı D sonu K olan 10 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

DUYU Nedir?

İnsanların ve hayvanların, dış dünyanın uyaranlarını görme, işitme, koklama, dokunma ve tatma organlarıyla algılama yeteneği, duyum, hasse: "Tüm duyularım uyanık olarak trenimin rengini ve numarasını bulmaya çalışırdım."- N. Eray.

EDİLMEK Nedir?

Etme işine konu olmak, yapılmak: "Birine yardım edildi. Birinden rica edildi. Onunla münakaşa edildi."- .

İLAN Nedir?


1 . Duyuru: "Afişte, ilanda yazılı vakit gelmemiş de olsa perde açılacak demekti."- T. Buğra.
2 . Açıkça bildirme, açıkça duyurma: "Cumhuriyetin ilanı."- .

SAĞLAM Nedir?


1 . Dayanıklı, kolay bozulmaz, yıkılmaz, stabil: "En sağlam sütunlar üstünde durduğu sanılan devir, bir karton kale gibi yıkılmıştı."- F. R. Atay.
2 . Zarar görmemiş, bozulmamış: "Bütün eşya sağlam."- .
3 . Sakatlık veya hastalığı bulunmayan, sağlıklı, sıhhatli: "Kendisi uzun boylu, sağlam, orta yaşlı bir adamdır; ama yıprandığını söylüyor."- M. Ş. Esendal.
4 . Güvenilir: "Sağlam iş. Sağlam para."- .
5 . Gerçek, inanılır bir temeli olan: "Böyle sağlam adı nereden bulacaksın."- M. Ş. Esendal.
6 . zarf, halk ağzında (sa'ğlam) Her hâlde, muhakkak: "Sağlam bu gece perilere karıştım gitti."- H. R. Gürpınar.

SAĞLAMA Nedir?


1 . Sağlamak işi: "Kimse siyasi ve kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz."- Anayasa.
2 . matematik Bir problemin çözümü veya bir hesabın doğruluğunu denetlemek için yapılan kontrol işlemi, mizan.

SAĞLAMAK Nedir?


1 . Bir işin olması için gerekli durumu, şartları hazırlamak, temin etmek: "Biz bu ihtiyara son günlerinde hiç aklından geçirmediği bir saadet sağladık."- H. Taner.
2 . Elde etmek, sahip olmak: "... o sevimli yavru hâliyle sağladığı sempatinin büyük bir kısmını yitirmişti."- Y. N. Nayır.
3 . matematik Bir işlemin doğruluğunu ortaya koymak. sağlamak (II) (nsz) Öndeki aracın sağından ilerleyerek önüne geçmek.

A D K L M R U U U Y Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

10 Harfli Kelimeler

Duyurulmak, Uydurulmak,

9 Harfli Kelimeler

Duyurulma, Uydurulma,

8 Harfli Kelimeler

Durulmak, Duyulmak, Duyurmak, Uydurmak, Yudumluk, Yumruluk,

7 Harfli Kelimeler

Daluyku, Durulma, Duruluk, Duyulma, Duyumlu, Duyurma, Duyurum, Kudurma, Kurulma, Kurumlu, Uyduluk, Uydurma, Uyduruk, Uyruklu, Uyulmak,

6 Harfli Kelimeler

Durmak, Duymak, Duyuru, Kumral, Kurmay, Kurulu, Kuruma, Radyum, Rumluk, Ulumak, Uykulu, Uyulma, Uyumak, Uyumlu, Yumruk, Yumulu,

5 Harfli Kelimeler

Duluk, Dumur, Durak, Dural, Durma, Duruk, Durum, Duyar, Duyma, Duyum, Kumar, Kumla, Kumlu, Kumru, Kumul, Kural, Kuram, Kurma, Kurul, Kurum, Kurya, Kuyum, Makul, Marul, Muylu, Uluma, Uyluk, Uymak, Uyruk, Uyuma, Yamuk, Yudum, Yular, Yumak, Yumru, Yumuk, Yurdu,

4 Harfli Kelimeler

Akur, Daru, Dram, Duka, Duma, Duru, Duyu, Kamu, Kral, Kula, Kulu, Kuma, Kura, Kuru, Kuyu, Mark, Ruam, Ulak, Ulam, Ulum, Umar, Umur, Uray, Urla, Uruk, Uyak, Uydu, Uyku, Uyma, Uyum, Uyur, Yuma,

3 Harfli Kelimeler

Ark, Dal, Dam, Dar, Dua, Dul, Duy, Kal, Kam, Kar, Kay, Kul, Kum, Kur, Lak, Lam, Mal, Ram, Ray, Rum, Ula, Ulu, Umu, Yad, Yak, Yal, Yar,

2 Harfli Kelimeler

Ad, Ak, Al, Am, Ar, Ay, La, Ra, Ur, Ya,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.