DULAPTALOTUGİLLER (TDK)

Örnek bitkisi dulaptalotu olan, taçsız ikiçeneklilerden bir familya.

Dulaptalotugiller kelimesi baş harfi D son harfi R olan bir kelime. Başında D sonunda R olan kelimenin birinci harfi D , ikinci harfi U , üçüncü harfi L , dördüncü harfi A , beşinci harfi P , altıncı harfi T , yedinci harfi A , sekizinci harfi L , dokuzuncu harfi O , onuncu harfi T , onbirinci harfi U , onikinci harfi G , onüçüncü harfi İ , ondördüncü harfi L , onbeşinci harfi L , Başı D sonu R olan 17 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

BİTKİ Nedir?

Bulunduğu yere kökleriyle tutunup gelişen, döl veren ve hayatını tamamladıktan sonra kuruyarak varlığı sona eren, yosun, ot, ağaç vb. canlıların genel adı, nebat.

DULAPTALOTU Nedir?

Dulaptalotugillerin örnek bitkisi olan, yüksek yerlerde yetişen çiçekleri güzel kokan bir ağaççık (Daphne mezereum).

FAMİLYA Nedir?


1 . Aile: "Halep'in esas familyalarının asılları Türklerdi."- F. R. Atay.
2 . biyoloji Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile: "Karabuğdaygiller. İzmaritgiller. Gelincikgiller."- .
3 . halk ağzında Karı, eş.

İKİÇENEKLİLER Nedir?

Tohumlarında iki çenek bulunan kapalıtohumlu bitkiler sınıfı.

OLAN Nedir?


1 - olmak eyleminin şimdiki zaman ortacı.
2 - ad tamlaması belirtileni durumunda bulunan bir addan sonra getirildiğinde o adın sıfatı değerinde bir birleşik oluşturur.

ÖRNEK Nedir?


1 . Benzeri yapılacak olan, benzetilmek istenen şey, model: "Cemal Paşa ecnebi mütehassısların yardımı ile örnek çiftlikler de yapmıştır."- F. R. Atay.
2 . İncelemek üzere insan ve hayvan vücudunun, bitkinin veya nesnenin herhangi bir yerinden alınan doku parçası, numune: "Vali, burada yapılmış olan peynirlerden bir örnek görmek istedi."- M. Ş. Esendal.
3 . Bir şeyin benzeri, tıpkısı, misil: "Bu yapının bir örneği daha yoktur."- .
4 . Bir düşünceyi, kuralı, gözlemi veya savı desteklemek ve açıklamak amacıyla ileri sürülen söz, yapılan davranış, misal.
5 . Durum ve niteliği benimsenmeye değer kimse veya şey, model, paradigma: "Örnek aransa öyle sanıyorum ki bizimkinden âlâsı bulunmaz."- H. Taner.
6 . sıfat En iyi biçimde olan: "Bir dâhinin, olağanüstü bir adamın, örnek bir hoca olmamasını doğal karşılamalı."- H. Taner.

TAÇSIZ Nedir?


1 . Tacı olmayan.
2 . bitki bilimi Taç yaprağı olmayan.

A A D E G L L L L O P R T T U U İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Dutgiller,

8 Harfli Kelimeler

Adaletli, Atgiller, Polarite, Polateli, Putrelli,

7 Harfli Kelimeler

Adaleli, Agitato, Alegori, Allegro, Dalalet, Dolgulu, Galalit, Gerilla, İllegal, Laterit, Paletli, Paltolu, Paralel, Pergola, Peridot, Poturlu, Tadilat, Tortulu, Tutarga,

6 Harfli Kelimeler

Adalet, Adapte, Aletli, Algler, Apatit, Apolet, Apreli, Argali, Argolu, Atalet, Dertli, Dertop, Duetto, Epilog, Galeri, Galeta, Garaip, Girdap, Gotlar, Laedri, Laleli, Legato, Leopar, Ordulu, Ortada, Pagoda, Paradi, Parite, Parodi, Parola, Partal, Perlit, Perulu, Petrol, Portal, Putrel, Tapulu, Tatula, Telaro, Tellal,

5 Harfli Kelimeler

Adale, Adeta, Agora, Aidat, Aport, Apotr, April, Aptal, Atari, Atlet, Daire, Dalga, Delgi, Delil, Delta, Depar, Dergi, Digor, Dolap, Dolar, Dolgu, Dural, Durgu, Gadir, Gaile, Gaita, Galat, Galip, Galop, Garip, Gelir, Geoit, Getto, Gider, Gitar, Goril, Grado, Guatr, Gulet, Gurup,

4 Harfli Kelimeler

Adap, Adet, Adil, Adli, Agel, Agop, Aile, Alet, Alil, Alpu, Alto, Aort, Apel, Apre, Arap, Arda, Argo, Arpa, Atel, Atol, Dair, Dara, Darp, Dart, Daru, Data, Deli, Depo, Deri, Dert, Dolu, Doru, Drog, Duru, Edat, Edip, Elit, Elli, Elti, Erat,

3 Harfli Kelimeler

Ada, Adi, Agu, Ait, Ala, Alg, Ali, Alo, Alp, Alt, Ara, Ari, Arp, Art, Ata, Ate, Ati, Aut, Dal, Dar, Dil, Dip, Dua, Dul, Dut, Eda, Edi, Ego, Ela, Erg, Eti, Gar, Gol, Gri, Gut, İde, İla, İle, İta, Lal,

2 Harfli Kelimeler

Ad, Al, Ar, At, De, Do, El, Er, Et, Ge, İl, İp, İt, La, Le, Od, Ol, Ot, Pe, Ra, Re, Ta, Te, Ti, Tu, Ur, Ut,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.