DİŞOTU (TDK)

Dişotugillerden, kurak ve çorak yerlerde yetişen otsu bir bitki (Plumbago).

Dişotu kelimesi baş harfi D son harfi U olan bir kelime. Başında D sonunda U olan kelimenin birinci harfi D , ikinci harfi İ , üçüncü harfi Ş , dördüncü harfi O , beşinci harfi T , altıncı harfi U . Başı D sonu U olan 6 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

BİTKİ Nedir?

Bulunduğu yere kökleriyle tutunup gelişen, döl veren ve hayatını tamamladıktan sonra kuruyarak varlığı sona eren, yosun, ot, ağaç vb. canlıların genel adı, nebat.

ÇORAK Nedir?


1 . Toprak damlara çekilen, su geçirmeyen killi toprak.
2 . Bazı toprakların yüzünde beyaz bir katman durumunda toplanan ve eskiden barut yapmakta kullanılan potaslı, sutlu tuz.
3 . sıfat Bitkisi iyi olmayan (toprak): "Biz geçtiğimiz zamanlar, Sina Çölü, Peygamber Musa'nın geçtiği zaman kadar ıssız, boş, kuru ve çoraktı."- F. R. Atay.
4 . sıfat Verimli olmayan (toprak).
5 . sıfat Acı (su).
6 . sıfat, mecaz Verimsiz, kısır, bakımsız, yoksul: "Hayatımın en acı, en yaslı ve çorak zamanları başlamış oldu."- T. Buğra.

DİŞOTU Nedir?

Dişotugillerden, kurak ve çorak yerlerde yetişen otsu bir bitki (Plumbago).

DİŞOTUGİLLER Nedir?

Bitişik taçyapraklı ikiçeneklilerden, örneği dişotu olan ve genellikle sıcak ve kurak yerlerde yetişen bitkilerden oluşan familya.

KURAK Nedir?


1 . Yağışsız (hava, mevsim, yıl): "Kurak bir yıl geçiriyoruz."- .
2 . Nem tutmayan, çabuk kuruyuveren, çorak (toprak): "Bulunduğu toprağın ve yerin sulak, kurak, sıcak ve soğuk olmasına göre gelişir."- B. Felek.

OTSU Nedir?

Ot gibi olan, gövdesi odunlaşmayan, kısa ömürlü (bitki).

YETİ Nedir?


1 . İnsanda bulunan, bir şey yapabilme yeteneği, meleke: "Aklımız fikrimiz hep insanda, yetilerimizi var gücümüzle çoğaltıp onun rahatlığına çalışıyoruz."- A. Erhat.
2 . ruh bilimi Bellek, usa vurma, algılama veya imgeleme gibi insanın doğuştan gelen zihin güçlerinden herhangi biri, meleke.

D O T U İ Ş Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

3 Harfli Kelimeler

Diş, Duş, Dut, Şut, Tuş, Udi,

2 Harfli Kelimeler

Do, İş, İt, Od, Ot, Şu, Ti, Tu, Ut,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.