CIZBIZ (TDK)

Izgarada pişirilmiş (et): "Cızbız köfte."- .

Cızbız kelimesi baş harfi C son harfi Z olan bir kelime. Başında C sonunda Z olan kelimenin birinci harfi C , ikinci harfi I , üçüncü harfi Z , dördüncü harfi B , beşinci harfi I , altıncı harfi Z . Başı C sonu Z olan 6 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

IZGARA Nedir?


1 . Metal çubukların, ağaç dallarının aralıklı sıralanmasıyla yapılan parmaklık veya kafes biçiminde araç.
2 . Pisliklerin su yollarını tıkamasını önlemek veya havalandırmak amacıyla su yollarının havalandırma çıkışları üzerine konulan kafesli veya parmaklıklı demir.
3 . Et, balık, köfte vb. yiyecekleri pişirmekte kullanılan araç, gril: "Izgaranın sokağa verilen bacasından, kızardıkça yağları eriyen köftelerin kokusu vuruyordu dışarıya."- N. Cumalı.
4 . sıfat Bu araç üstünde pişmiş: "Gün batmadan çok evvel işlerini bitirdikleri için bu saatte meze ve ızgaralardan başka bir şey kalmaz."- R. N. Güntekin.
5 . spor Futbol ayakkabısının altında bulunan iri başlı kabara: "Ötekisinde altından hâlâ ızgaraları sallanan bir futbol ayakkabı eskisi vardı."- S. F. Abasıyanık.

KÖFTE Nedir?

Genellikle çekilmiş etten, bazen de tavuk, balık veya patatesten yapılan, türlü biçimlerde pişirilen yemek: "Rüzgârın bazı içkili masalardan kokusunu getirdiği sıcak köftelerden bir ikisini ikram etseler..."- R. N. Güntekin.

PİŞİ Nedir?

Mayalı hamurdan yapılan, yağda kızartılarak pişirilen bir tür yiyecek.

B C I I Z Z Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

6 Harfli Kelimeler

Cızbız,

3 Harfli Kelimeler

Cız,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.