BULAŞIKÇI (TDK)

İşi kirli kapları yıkamak olan kimse.

Bulaşıkçı kelimesi baş harfi B son harfi I olan bir kelime. Başında B sonunda I olan kelimenin birinci harfi B , ikinci harfi U , üçüncü harfi L , dördüncü harfi A , beşinci harfi Ş , altıncı harfi I , yedinci harfi K , sekizinci harfi Ç , dokuzuncu harfi I . Başı B sonu I olan 9 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

KİMSE Nedir?

Herhangi bir kişi, kim olduğu bilinmeyen kişi: "Kimsenin girdisi çıktısı, alacağı borcu ile uğraşmak istemiyordum."- N. Cumalı.

KİRLİ Nedir?


1 . Leke, toz vb. ile kaplı, pis, murdar, mülevves: "Perdeci, çapaklı gözlerini kirli yumruklarıyla ovuşturarak cevap verdi."- P. Safa.
2 . Aybaşı durumunda bulunan (kadın).
3 . mecaz Toplumun değer yargılarına aykırı olan: "Bu isim bana bir zamanlar İstanbul'un en kirli âlemlerinde yuvalanmış bir simayı hatırlattı."- H. Z. Uşaklıgil.

OLAN Nedir?


1 - olmak eyleminin şimdiki zaman ortacı.
2 - ad tamlaması belirtileni durumunda bulunan bir addan sonra getirildiğinde o adın sıfatı değerinde bir birleşik oluşturur.

YIKAMAK Nedir?


1 . Su veya başka bir sıvı kullanarak bir şeyi temizlemek: "Kazı yıkayıp temizlemişler, sonra da parçalayıp tencereye koymuşlar."- Ç. Altan.
2 . kimya Çözünmeyen bir çökeltiden ayrılması istenen suda çözünür maddeleri, yıkama yoluyla temizlemek.

A B I I K L U Ç Ş Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Bulaşıkçı,

8 Harfli Kelimeler

Başlıkçı,

7 Harfli Kelimeler

Alkışçı, Aşçılık, Balıkçı, Bıçaklı, Bulaşık, Çakılış,

6 Harfli Kelimeler

Açılış, Açkılı, Akışlı, Alışık, Alışkı, Aşıklı, Balçık, Başçık, Başlık, Çakılı, Ilıkça, Işılak, Uşaklı,

5 Harfli Kelimeler

Açlık, Akçıl, Alkış, Aşılı, Aşlık, Bakış, Balık, Balkı, Başçı, Başlı, Bıçak, Bıçık, Bıçkı, Bıkış, Bulak, Çabuk, Çakıl, Çakış, Çalık, Çalış, Çalkı, Çıkış, Çuşka, Kabul, Kaçış, Kaçlı, Kalbı, Kalıç, Kalış, Kaşlı, Kılıç, Kılış, Kışla, Kulaç, Lakçı, Şakul,

4 Harfli Kelimeler

Abuk, Açık, Açış, Açkı, Akıl, Akış, Aklı, Alçı, Alıç, Alık, Alış, Aşçı, Aşık, Bakı, Bula, Çakı, Çalı, Çıkı, Çuka, Ilık, Işık, Işıl, Işkı, Kaçı, Kula, Uçak, Ulaç, Ulak, Ulaş, Uşak,

3 Harfli Kelimeler

Abu, Açı, Akı, Aşı, Aşk, Baç, Bak, Bal, Baş, Bul, Çak, Çal, Çul, Kaç, Kal, Kaş, Kıç, Kıl, Kış, Kul, Kuş, Lak, Şak, Şal, Şık, Şua, Ula,

2 Harfli Kelimeler

Ab, Aç, Ak, Al, Aş, Bu, La, Şu, Uç,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.