BARUTLUK (TDK)

Barut saklanan kap veya yer, barut kabağı.

Barutluk kelimesi baş harfi B son harfi K olan bir kelime. Başında B sonunda K olan kelimenin birinci harfi B , ikinci harfi A , üçüncü harfi R , dördüncü harfi U , beşinci harfi T , altıncı harfi L , yedinci harfi U , sekizinci harfi K . Başı B sonu K olan 8 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

BARUT Nedir?

Ateşli silahla bir merminin atılmasına ya da herhangi bir aracın fırlatılmasına yarayan, patlayıcı, katı madde.

KABA Nedir?


1 . Özensiz, gelişigüzel yapılmış, zevksiz, sakil, ince karşıtı: "Cebinden kaba fil dişi saplı bir de çakı çıkardı."- Ö. Seyfettin.
2 . Taneleri iri: "Kaba çakıl."- .
3 . Terbiyesiz, görgüsü kıt, nezaketsiz (kimse): "Kaba, hantal, şivesiz, bir sürü adamlar kafesinin önüne toplanırlar."- R. H. Karay.
4 . Hafif olduğu hâlde kalın veya hacimli: "Kaba bir yün döşekle temiz bir şilte, yastık yorgan buldum."- H. R. Gürpınar.
5 . isim Kuyruk sokumunun her iki yanındaki şişkin yer.
6 . mecaz Terbiyeye, inceliğe aykırı, çirkin, kötü: "Çocuklardan biri ağzından çok fena, çok kaba bir şey kaçırdı."- O. C. Kaygılı.

VEYA Nedir?


1 . Ayrı olmakla birlikte aynı değerde tutulan iki şeyi anlatan kelimelerden ikincisinin önüne getirilen söz, yahut: "Ben Atatürk'le üç veya iki defa karşılaştım."- B. Felek.
2 . Olacağı sanılan, seçime bırakılan şeyler ikiden çok olursa kullanılan bir söz: "Sen, ben veya başka birileri."- .

A B K L R T U U Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

8 Harfli Kelimeler

Barutluk,

7 Harfli Kelimeler

Burtlak,

6 Harfli Kelimeler

Bultak, Kalbur, Kurtlu,

5 Harfli Kelimeler

Barut, Batur, Bulak, Bulut, Burak, Buruk, Butlu, Kabul, Kubat, Kubur, Kural, Kurul, Kurut, Kutlu, Kutur, Tabur, Tuluk, Turba,

4 Harfli Kelimeler

Abuk, Akur, Akut, Bark, Buat, Bula, Bura, Buru, Buut, Kart, Kral, Kula, Kulu, Kura, Kurt, Kuru, Kutu, Kuut, Lutr, Ruba, Tabl, Tabu, Talk, Tuba, Tulu, Tura, Ulak, Urba, Urla, Uruk, Utku, Utlu,

3 Harfli Kelimeler

Abu, Alt, Ark, Art, Aut, Bak, Bal, Bar, Bat, Bul, But, Kal, Kar, Kat, Kul, Kur, Kut, Lak, Rab, Tab, Tak, Tal, Tar, Tul, Tur, Ula, Ulu,

2 Harfli Kelimeler

Ab, Ak, Al, Ar, At, Bu, La, Ra, Ta, Tu, Ur, Ut,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.