BAKTIRMAK (TDK)

Bakmasına yol açmak, bakmasını sağlamak: "Hastayı meşhur doktorlara baktırıyoruz."- R. N. Güntekin.

Baktırmak kelimesi baş harfi B son harfi K olan bir kelime. Başında B sonunda K olan kelimenin birinci harfi B , ikinci harfi A , üçüncü harfi K , dördüncü harfi T , beşinci harfi I , altıncı harfi R , yedinci harfi M , sekizinci harfi A , dokuzuncu harfi K . Başı B sonu K olan 9 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

AÇMA Nedir?


1 . Açmak işi.
2 . Orman içinde ağaç kesme veya yakma yoluyla tarıma elverişli bir duruma getirilen arazi.
3 . Bir çeşit susamsız, kalınca, yağlı çörek.

DOKTOR Nedir?


1 . Hekim.
2 . Bir fakülteyi veya bir yüksekokulu bitirdikten sonra belli bir bilim dalında en yükseköğrenim basamağına vardığını, geçirdiği özel sınavla ve başarılı bir eserle gösterenlere verilen akademik unvan.

MEŞHUR Nedir?

Ünlü, tanınmış, herkesçe bilinen, angın (kimse): "Yeni Park gazinosunda kasabanın meşhur kara dut şerbetiyle beraber bir parça da içki içilir."- R. N. Güntekin.

SAĞLAM Nedir?


1 . Dayanıklı, kolay bozulmaz, yıkılmaz, stabil: "En sağlam sütunlar üstünde durduğu sanılan devir, bir karton kale gibi yıkılmıştı."- F. R. Atay.
2 . Zarar görmemiş, bozulmamış: "Bütün eşya sağlam."- .
3 . Sakatlık veya hastalığı bulunmayan, sağlıklı, sıhhatli: "Kendisi uzun boylu, sağlam, orta yaşlı bir adamdır; ama yıprandığını söylüyor."- M. Ş. Esendal.
4 . Güvenilir: "Sağlam iş. Sağlam para."- .
5 . Gerçek, inanılır bir temeli olan: "Böyle sağlam adı nereden bulacaksın."- M. Ş. Esendal.
6 . zarf, halk ağzında (sa'ğlam) Her hâlde, muhakkak: "Sağlam bu gece perilere karıştım gitti."- H. R. Gürpınar.

SAĞLAMA Nedir?


1 . Sağlamak işi: "Kimse siyasi ve kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz."- Anayasa.
2 . matematik Bir problemin çözümü veya bir hesabın doğruluğunu denetlemek için yapılan kontrol işlemi, mizan.

SAĞLAMAK Nedir?


1 . Bir işin olması için gerekli durumu, şartları hazırlamak, temin etmek: "Biz bu ihtiyara son günlerinde hiç aklından geçirmediği bir saadet sağladık."- H. Taner.
2 . Elde etmek, sahip olmak: "... o sevimli yavru hâliyle sağladığı sempatinin büyük bir kısmını yitirmişti."- Y. N. Nayır.
3 . matematik Bir işlemin doğruluğunu ortaya koymak. sağlamak (II) (nsz) Öndeki aracın sağından ilerleyerek önüne geçmek.

A A B I K K M R T Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Baktırmak,

8 Harfli Kelimeler

Baktırma, Batırmak, Bırakmak,

7 Harfli Kelimeler

Abartık, Akıtmak, Aktarım, Arıtmak, Batırma, Bırakma, Kabarık, Kabartı, Karıkma, Karımak, Tıkamak,

6 Harfli Kelimeler

Abartı, Akıtma, Arıtma, Artmak, Bakmak, Batmak, Bıkmak, Iramak, Kakıma, Karıma, Karmak, Karmık, Katmak, Katrak, Kıraat, Kırkma, Kırmak, Markka, Matrak, Rabıta, Takmak, Tıkama, Tıkmak,

5 Harfli Kelimeler

Karat, Akmak, Aktar, Ambar, Arkıt, Artık, Artım, Artma, Atmak, Atmık, Bakam, Bakım, Bakır, Bakma, Barak, Barka, Batak, Batar, Batık, Batkı, Batma, Bıkma, Irama, Irmak, Kabak, Kakım, Kakma, Karık, Karma, Katar, Katık, Katım, Katır, Katkı, Katma, Kırat, Kırba, Kırma, Mabat, Makak,

4 Harfli Kelimeler

Abat, Abra, Akak, Akar, Akım, Akma, Arak, Arık, Arka, Arma, Artı, Atak, Atık, Atım, Atkı, Atma, Bakı, Bara, Barı, Bark, Batı, Irak, Kaba, Kaka, Kama, Kara, Karı, Kart, Katı, Kırk, Kıta, Mark, Mart, Rakı, Taam, Taba, Taka, Takı,

3 Harfli Kelimeler

Aba, Aka, Akı, Ama, Ara, Arı, Ark, Art, Ata, Bak, Bar, Bat, Ira, Irk, Kak, Kam, Kar, Kat, Kır, Kıt, Mat, Rab, Ram, Tab, Tak, Tam, Tar, Tık, Tır,

2 Harfli Kelimeler

Ab, Ak, Am, Ar, At, Ra, Ta,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.