ARKEOLOJİ (TDK)

Kazı bilimi.

Arkeoloji kelimesi baş harfi A son harfi İ olan bir kelime. Başında A sonunda İ olan kelimenin birinci harfi A , ikinci harfi R , üçüncü harfi K , dördüncü harfi E , beşinci harfi O , altıncı harfi L , yedinci harfi O , sekizinci harfi J , dokuzuncu harfi İ . Başı A sonu İ olan 9 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

BİLİ Nedir?

Bilgi.

BİLİM Nedir?


1 . Evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneye dayanan yöntemler ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgi, ilim: "Benim sizden istediğim Türkçe yardım, bazı eski yazılı bilim ve tarih gibi ciddi eserleri bana okumanızdır."- H. E. Adıvar.
2 . Genel geçerlik ve kesinlik nitelikleri gösteren yöntemli ve dizgesel bilgi.
3 . Belli bir konuyu bilme isteğinden yola çıkan, belli bir amaca yönelen bir bilgi edinme ve yöntemli araştırma süreci.

KAZI Nedir?


1 . Bir yeri kazma işi, hafriyat.
2 . Yer altındaki tarihsel değeri olan şeyleri, yapıları ortaya çıkarmak amacıyla arkeologlarca toprağın belli kurallara ve yöntemlere göre kazılması, araştırılması.
3 . Hak (II).

A E J K L O O R İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Aerolojik, Arkeoloji,

8 Harfli Kelimeler

Aeroloji,

7 Harfli Kelimeler

Alerjik, Ekoloji,

6 Harfli Kelimeler

Alerji, Kalori, Kareli, Kolera, Koreli,

5 Harfli Kelimeler

Erika, Erkli, Erlik, Jikle, Joker, Kiler, Kolaj, Kolej, Koral, Lojik, Ojeli, Oleik,

4 Harfli Kelimeler

Aile, Akil, Akli, Akor, Ekli, Ekol, Elik, Erik, Eril, İare, İlke, Jale, Jile, Kail, Kale, Kare, Kari, Karo, Kile, Kilo, Kira, Klor, Kola, Koli, Kora, Koro, Kral, Laik, Lake, Lika, Lira, Okar, Orak, Oral, Reji, Rika, Roka,

3 Harfli Kelimeler

Ali, Alo, Ari, Ark, Eko, Ela, Elk, Erk, İka, İla, İle, İlk, Jak, Jel, Kal, Kar, Kel, Ker, Kil, Kir, Kol, Kor, Lak, Lir, Lok, Lor, Oje, Ole, Ora, Rol,

2 Harfli Kelimeler

Ak, Al, Ar, Ek, El, Er, İl, Je, Ke, Ki, La, Le, Ok, Ol, Ra, Re,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.