AMİLAZ (TDK)

Nişastayı parçalayarak şekere çeviren bir enzim.

Amilaz kelimesi baş harfi A son harfi Z olan bir kelime. Başında A sonunda Z olan kelimenin birinci harfi A , ikinci harfi M , üçüncü harfi İ , dördüncü harfi L , beşinci harfi A , altıncı harfi Z . Başı A sonu Z olan 6 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ÇEVİREN Nedir?

Çeviri yapan kimse.

ENZİM Nedir?

Bir kimyasal tepkimeye sebep olan ve onu hızlandıran, çoğunlujla protein yapısında olan organik madde.

NİŞASTA Nedir?

Tahıl tanelerinden, mercimek, bezelye vb. bakla türleri veya patates gibi birtakım yumrulardan özel yöntemlerle çıkarılan una benzer bir madde: "Buğday nişastası. Mısır nişastası. Patates nişastası. Pirinç nişastası."- .

PARÇA Nedir?


1 . Bir bütünden ayrılan, ayrı sayılan veya artakalan şey: "Yolun bu parçası bozuk."- .
2 . Bir bütünden kopma, kırılma, yırtılma vb. yoluyla ayrılmış bölüm, lime: "Alınacakları bir gece önceden küçük bir karton parçasına yazmıştır."- H. Taner.
3 . Birkaçı bir araya geldiğinde bir bütünü oluşturan şeylerin her biri, modül: "On parçadan yapılmış bir oda takımı."- .
4 . Tane: "Üç parça elbiselik kumaş."- .
5 . Pasaj: "Hayatımın en acı ve tatlı saatleri bunun başında geçti, eserimin en güzel parçalarını onun kenarında yazdım."- R. N. Güntekin.
6 . Müzik eseri.
7 . Benzeri, bir örneği: "Ay parçası, elmas parçası."- .
8 . mecaz Küçümseme ve değersiz sayma bildiren bir söz: "Bir çoban parçasısın, olmasa bile koyun / Daima eğeceksin başkalarına boyun."- K. Kamu.
9 . argo Güzel, alımlı kız veya kadın.

ŞEKER Nedir?


1 . Şeker kamışı, şeker pancarı, patates, havuç, mısır, buğday vb. bitkilerin sap ve köklerinin öz suyundan veya nişastasından çıkarılan, birleşiminde karbon, oksijen ve hidrojen bulunan, beyaz, suda eriyen, mayalanabilen ve çoğu tatlı olan maddelerin genel adı.
2 . Bu madde katılarak yapılmış lokum, akide, çikolata vb. tatlı yiyeceklerin genel adı: "Kolonya dökmekten, şeker tutmaktan, iyi gözükeceğim diye ağız etmekten yoruldu."- L. Tekin.
3 . tıp (***) Şeker hastalığı: "Yirmi gün evvel ameliyat edildiği hâlde biraz şekeri görüldüğü için henüz taburcu edilememişti."- H. Taner.
4 . sıfat, mecaz Sevimli, cana yakın ve güzel: "Hele bak, ne şeker şey!"- .

A A L M Z İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

6 Harfli Kelimeler

Amilaz,

5 Harfli Kelimeler

Azami, İlzam, Malaz, Zalim,

4 Harfli Kelimeler

Alaz, Alim, Alma, Amal, Amil, Azil, Azim, Azma, İlam, İmal, İmla, İmza, İzam, Lama, Laza, Mail, Mala, Mali, Mazi, Miza, Zail,

3 Harfli Kelimeler

Ala, Ali, Ama, Aza, İla, İma, Lam, Laz, Lim, Mai, Mal, Mil, Zam, Zil,

2 Harfli Kelimeler

Al, Am, Az, İl, İm, İz, La, Mi,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.