AMFİBYUMLAR (TDK)

Kurbağa ve semenderleri içine alan iki yaşamlı omurgalılar sınıfı.

Amfibyumlar kelimesi baş harfi A son harfi R olan bir kelime. Başında A sonunda R olan kelimenin birinci harfi A , ikinci harfi M , üçüncü harfi F , dördüncü harfi İ , beşinci harfi B , altıncı harfi Y , yedinci harfi U , sekizinci harfi M , dokuzuncu harfi L , onuncu harfi A , onbirinci harfi R . Başı A sonu R olan 11 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ALAN Nedir?


1 . Düz, açık ve geniş yer, meydan, saha.
2 . Orman içinde düz ve ağaçsız yer, düzlük, kayran.
3 . Yüz ölçümü.
4 . Eski Roma'da açık hava gösterisi yapılan geniş yer.
5 . mecaz Bir çalışma çevresi: "Sanat kapalı bir alan değildir; sanat eseri herkes için, bütün toplum için yaratılır."- N. Ataç.
6 . fizik İçinde birtakım kuvvet çizgilerinin yayılmış bulunduğu varsayılan uzay parçası: "Yer çekimi alanı. Mıknatıs alanı. Elektrik alanı."- .
7 . sinema, TV (***) Bir alıcı merceğinin net bir görüntü sağlayabildiği derinlik ve genişliğin bütünü.
8 . spor Yarışmaların, karşılaşmaların ve oyunların yapıldığı yer, saha.

KURBAĞA Nedir?

Kurbağalardan, yumurta ile üreyen, yavruları gelişimlerini durgun sularda tamamladıktan sonra kuyruğu ve solungacı körelerek karada yaşayabilen, sıçrayarak yürüyen ve suda iyi yüzen küçük hayvan.

OMURGALILAR Nedir?

Memelileri, kuşları, amfibyumları, sürüngenleri, yuvarlak ağızlıları ve balıkları içine alan hayvanlar âlemi (Vertebrata).

SEME Nedir?

Sersem, ahmak, alık.

SEMEN Nedir?

Semizlik.

SEMENDER Nedir?


1 . Semendergillerden, uzun gövdeli, dört bacaklı, kuyruklu, kertenkeleye benzeyen, birçok türü bulunan bir hayvan, salamandra (Salamandra).
2 . Ateşte yanmadığına hatta ateşi söndürdüğüne inanılan efsanevi hayvan: "Köse Vezir, ateş içinde yanmayan bir semender gibi sakindi."- Ö. Seyfettin.

SINIF Nedir?


1 . Öğrencilerin yıllık öğrenime göre ayrıldıkları bölümlerden her biri: "Birinci sınıf öğrencileri."- .
2 . Çeşitli amaçlarla oluşmuş kümeler.
3 . Ders okutulan yer, dershane, derslik.
4 . Önemlerine, niteliklerine göre kişi veya nesnelerin yerleştirildiği kategorilerden her biri: "Üçüncü sınıf bir gazeteciydi."- N. Cumalı.
5 . biyoloji Takımlardan oluşan birlik, dalların alt bölümü: "Memeliler, kuşlar, balıklar, omurgalılar dalının birer sınıfıdırlar."- .
6 . mantık Belli ortak belirtileri olan tek tek nesneler öbeği.
7 . toplum bilimi Bir toplumda, aynı görevi yapan, aynı yararı sağlayan, aynı şartlarda yaşayan büyük insan grubu, klas: "Parter, her sınıftan insanla hıncahınç dolu idi."- R. N. Güntekin.

YAŞA Nedir?

Hoşnutluk, sevinç gibi duyguları anlatmak ya da alkışlamak için söylenir.

YAŞAM Nedir?

Doğumla ölüm arasında yaşanan süre, ömür, hayat: "Yaşamın kurallarını, kendi aleyhinde işliyor varsaydığı günden bu yana, umursamamıştı."- H. Taner.

A A B F L M M R U Y İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

11 Harfli Kelimeler

Amfibyumlar,

8 Harfli Kelimeler

Yamrulma,

7 Harfli Kelimeler

Bayrami, Bumlama, Familya, Miralay, Yamulma,

6 Harfli Kelimeler

Amiral, Barlam, Baryum, Bayram, Bulama, Flurya, İlarya, Lambri, Maarif, Milyar, Riyala, Ufalma, Uflama, Uyarma,

5 Harfli Kelimeler

Abuli, Alarm, Albay, Ambar, Arabi, Arami, Ariya, Bafra, Balar, Balya, Bamya, Bayma, Bilar, Bulma, Burma, Buyma, Falya, Farba, Faril, Filar, Filum, Firma, Flama, Fular, Fulya, Furya, İlbay, Lamba, Mafya, Malum, Malya, Mamul, Mamur, Maral, Maruf, Marul, Marya, Mimar, Miyar, Mufla,

4 Harfli Kelimeler

Abla, Abli, Abra, Afal, Alay, Alfa, Alim, Alma, Amal, Amfi, Amil, Amir, Amma, Araf, Arif, Arma, Arya, Ayal, Ayar, Ayla, Ayma, Bala, Bara, Bari, Bayi, Bira, Blum, Bula, Bura, Faal, Fabl, Fail, Faul, Film, Fuar, İbra, İlam, İmal, İmam, İmar,

3 Harfli Kelimeler

Aba, Abi, Abu, Afi, Ala, Ali, Ama, Ara, Ari, Aya, Bal, Bar, Bay, Bir, Bul, Fal, Far, Fay, Fil, Flu, Ful, İfa, İla, İma, Laf, Lam, Lif, Lim, Lir, Mai, Mal, Mil, Mim, Mir, Mum, Rab, Raf, Ram, Ray, Ruf,

2 Harfli Kelimeler

Ab, Af, Al, Am, Ar, Ay, Bu, Fa, İl, İm, La, Mi, Ra, Uf, Ur, Ya,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.