AKADEMİCİLİK (TDK)

Resim veya heykel çalışmasında kurallara bağlılık.

Akademicilik kelimesi baş harfi A son harfi K olan bir kelime. Başında A sonunda K olan kelimenin birinci harfi A , ikinci harfi K , üçüncü harfi A , dördüncü harfi D , beşinci harfi E , altıncı harfi M , yedinci harfi İ , sekizinci harfi C , dokuzuncu harfi İ , onuncu harfi L , onbirinci harfi İ , onikinci harfi K . Başı A sonu K olan 12 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

BAĞLI Nedir?


1 . Bir bağ ile tutturulmuş olan: "Günlerden beri bağlı duran demir, sert bir hırıltıyla denize daldı."- Halikarnas Balıkçısı.
2 . Gerçekleşmesi bir şartı gerektiren, vabeste: "Ekinlerin gürleşmesi yağmura bağlıdır, Sevincimiz üzüntümüz / Hep sana bağlı."- B. Necatigil.
3 . Sınırlanmış, sınırlı: "Tüzüğe bağlı bir işlem."- .
4 . Kapatılmış olan, kapalı: "Bağlı geçit."- .
5 . Bir kuruluşun yetkisi altında bulunan: "Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun bağlı kuruluşlarını ziyaret ettim."- .
6 . Sadık: "Türkiye Cumhuriyeti Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir."- Anayasa.
7 . mecaz Bir kimseye, bir düşünceye, bir hatıraya saygı, aşk vb. duygularla bağlanan, tutkun: "Çocuklarına bağlı ana."- .
8 . halk ağzında Halk inanışına göre, büyü etkisiyle cinsel güçten yoksun edilmiş (erkek).

BAĞLILIK Nedir?


1 . Bağlı olma durumu, merbutiyet.
2 . Birine karşı, sevgi, saygı ile yakınlık duyma ve gösterme, sadakat: "Hiçbir Türk, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir eylemde bulunmadıkça vatandaşlıktan çıkarılamaz."- Anayasa.
3 . biyoloji Bağlılaşım.

ÇALI Nedir?

Böğürtlen, ahududu gibi ağaççıktan küçük, dalları çok çatallı ve sapları odunsu bitki.

ÇALIŞ Nedir?

Çalma işi: "Her muganninin okuyuşu, her çalanın çalışı yine şahsidir ve ayrıdır."- Y. K. Beyatlı.

ÇALIŞMA Nedir?


1 . Çalışmak işi, emek, say: "Kendilerine iyi bir çalışma fırsatı verdim."- Y. K. Karaosmanoğlu.
2 . Bir yapı elemanının yük altında biçim değiştirmesi, az veya çok zorlanması: "Bu kiriş hesabında kirişin aşırı yük altında çalışması göz önüne alınmıştır."- .
3 . Bünyesindeki suyun azalması veya çoğalması sonucu ağacın biçim ve boyutlarının değişmesi: "Ağaçtan üretilen işlerin sonradan bozulması istenmiyorsa bütün birleştirilmelerde ağacın çalışması özelliği dikkate alınmalıdır."- .
4 . Bilimsel ve sanatsal amaçlı ürün.

HEYKEL Nedir?

Taş, tunç, bakır, kil, alçı vb. maddelerden yontularak, kalıba dökülerek veya yoğrulup pişirilerek biçimlendirilen eser, yontu, statü: "Harabenin ortasında bir Afrodit heykeli bulunduğunu hayal meyal hatırlıyor."- R. H. Karay.

KURA Nedir?


1 . İki veya daha çok aday arasında bir sıralama, bir ayırma yapılacağı zaman her birinde bir tek ad yazılı kâğıtları bir araya getirip karıştırdıktan sonra birini çekerek veya özel bir bilgisayar yazılımıyla adları belirleme, ad çekme: "Okulu bitirirken kurada Karaköse'yi çekince dağda taşta doya doya ata bineceği için seviniyordu."- N. Cumalı.
2 . Kime veya neye isabet edeceği önceden belli olmayan bir çekimle sonucu belirleme.

KURAL Nedir?


1 . Bir sanata, bir bilime, bir düşünce ve davranış sistemine temel olan, yön veren ilke, nizam: "Dil bilgisi kuralları."- .
2 . Davranışlarımıza yön veren, uyulması gereken ilke: "O yirmi beş yaşına kadar umumi kurallara, yargılara sığmayan bir hayat yaşamıştır."- H. E. Adıvar.

RESİM Nedir?


1 - Varlıkların, doğa görünüşlerinin kalem, fırça gibi araçlarla kâğıt, bez vb.üzerinde yapılan biçimleri.
2 - Bunu yapmak için gerekli yöntemleri öğreten sanat.
3 - Fotoğraf2.
4 - Kimi eşyadan ve kimi işlerden alınan vergi.

VEYA Nedir?


1 . Ayrı olmakla birlikte aynı değerde tutulan iki şeyi anlatan kelimelerden ikincisinin önüne getirilen söz, yahut: "Ben Atatürk'le üç veya iki defa karşılaştım."- B. Felek.
2 . Olacağı sanılan, seçime bırakılan şeyler ikiden çok olursa kullanılan bir söz: "Sen, ben veya başka birileri."- .

A A C D E K K L M İ İ İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

12 Harfli Kelimeler

Akademicilik,

9 Harfli Kelimeler

Ademcilik, Akademici,

8 Harfli Kelimeler

Acemilik, Akademik, Dikilmek, Dikmelik, Ekicilik, Emicilik, Kaimelik,

7 Harfli Kelimeler

Akademi, Dikilme, Kademli, Kaideci, Kaideli, Kalecik, Kemikli, Kilimci, Makilik, Medikal,

6 Harfli Kelimeler

Ademci, Adilik, Alemci, Dakika, Dalmak, Delici, Demlik, Dikici, Dikili, Diklik, Dikmek, Dilcik, Dilmek, Edimli, İadeli, İkilem, İkilik, İlkeci, Kaleci, Kalkma, Kalmak, Kemlik, Kimlik, Likide, Limaki, Maaile, Makale, Maliki, Mideci, Mikail, Miladi,

5 Harfli Kelimeler

Acemi, Adale, Akemi, Akide, Akmak, Almak, Amade, Camia, Cemal, Cemil, Cidal, Daima, Dakik, Dalak, Dalma, Damak, Damal, Damla, Delik, Demli, Dicle, Dikel, Dikim, Dikme, Dilci, Dilek, Dilim, Dilme, Ekici, Ekili, Elcik, Email, Emcik, Emici, Emlak, Emlik, İcmal, İdame, İdeal, İkame,

4 Harfli Kelimeler

Acem, Acil, Adak, Adam, Adem, Adil, Adli, Aile, Akak, Akik, Akil, Akim, Akli, Akma, Alem, Alim, Alma, Amal, Amca, Amel, Amil, Caka, Cali, Cami, Cedi, Celi, Cemi, Cide, Cila, Cima, Daim, Dama, Deli, Delk, Dimi, Edik, Edim, Ekim, Ekli, Elci,

3 Harfli Kelimeler

Ace, Ada, Adi, Aka, Ala, Ali, Ama, Cam, Cem, Cim, Dal, Dam, Dek, Dem, Dik, Dil, Eda, Edi, Ela, Elk, İde, İka, İki, İla, İle, İlk, İma, Kak, Kal, Kam, Kek, Kel, Kem, Kik, Kil, Kim, Lak, Lam, Lim, Mai,

2 Harfli Kelimeler

Ad, Ak, Al, Am, Ce, De, Ek, El, Em, İl, İm, Ke, Ki, La, Le, Me, Mi,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.