AKILSIZCA (TDK)


1 . Akılsıza yakışan: "Akılsızca bir davranış"- .
2 . zarf (akılsı'zca) Akılsıza yaraşır bir biçimde, akılsızcasına.

Akılsızca kelimesi baş harfi A son harfi A olan bir kelime. Başında A sonunda A olan kelimenin birinci harfi A , ikinci harfi K , üçüncü harfi I , dördüncü harfi L , beşinci harfi S , altıncı harfi I , yedinci harfi Z , sekizinci harfi C , dokuzuncu harfi A . Başı A sonu A olan 9 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

AKIL Nedir?


1 - Us.
2 - Bellek.
3 - Öğüt, salık verilen yol.
4 - Düşünce, kanı.

AKILSIZ Nedir?

Aklı, gerçeği görüp ona göre davranmaya elverişli olmayan, anlayışı kıt: "Sen hükûmeti yönetenleri hep bilgisiz, akılsız mı sanırsın?"- N. Cumalı.

AKILSIZCA Nedir?


1 . Akılsıza yakışan: "Akılsızca bir davranış"- .
2 . zarf (akılsı'zca) Akılsıza yaraşır bir biçimde, akılsızcasına.

BİÇİM Nedir?

Biçme işi: "Buğday biçim zamanı."- . biçim (II) isim
1 . Bir nesnenin dış çizgileri bakımından niteliği, dıştan görünüşü, şekil, eşkal: "İtalya elçiliği bugüne değin ilk biçimini korumuştur."- S. Birsel.
2 . Yakışık alan şekil, uygun şekil: "Söylediklerimden çok, söyleyiş biçimi etkili oluyor kalabalığın üstünde."- A. İlhan.
3 . Herhangi bir şeyin benzeri.
4 . Sanat ve edebiyat eserlerinde dış görünüş, form.
5 . Tarz: "İngiliz biçimi ceketler, sıcak iklimler için yapılmış kısa pantolonlar."- F. R. Atay.
6 . bilişim Yazı ve simgelerin bilgisayarda kullanılmaya elverişli çerçevesi, düzeni, format.
7 . bilişim Disket vb.nin bilgisayarda kullanılabilir durumu.
8 . edebiyat Şiirlerin kuruluş ve uyak düzenlerine göre olan dış görünüşü, şekil: "Gazel, mesnevi, rubai, sone birer şiir biçimidir."- .

DAVRANIŞ Nedir?


1 . Davranma işi, tutum, davranım, muamele, hareket: "Düşünceleri, davranışları bana ters gelen biriyle bir arada oturamam elbet!"- N. Cumalı.
2 . felsefe Dıştan gözlemlenebilecek tepkilerin toplamı.
3 . ruh bilimi Organizmanın uyaranlar karşısındaki tepkilerinin bütünü.

YAKI Nedir?

Bazı hastalıkları tedavi etmek amacıyla bir bez üzerine yayılıp deri üzerine uygulanan, beden ısısıyla vücuda yapışan, koyuca lapa: "Hardal yakısı."- .

YAKIŞ Nedir?

Yakma işi.

YARA Nedir?


1 . Keskin bir şeyle veya bir vuruşla vücutta oluşan derin kesik: "Mendilimi bir çatkı şekline sokarak başıma, yaramın üzerine sardım."- R. H. Karay.
2 . Bir şeyin iç veya dış yüzünde herhangi bir etki ile oluşan ve tehlikeli olabilen oyuk, gedik, yarık: "Geminin omurgasındaki yara."- .
3 . mecaz Dert, üzüntü, acı: "Bu yarayı deşmeyin."- .

ZARF Nedir?


1 . Kap, kılıf, sarma.
2 . İçine mektup veya başka kâğıtlar konulan kâğıttan kese: "Bir sabah kahvaltımı yaparken bana gösterişli bir zarf getirdiler."- A. Haşim.
3 . İçine fincan veya bardak oturtulan metal kap: "Kenarları ezik bir çift altın kahve fincanı zarfını elinde evirir çevirirdi."- R. Enis.
4 . dil bilgisi Bir fiilin, bir sıfatın veya bir zarfın anlamını zaman, yer, ölçü, nitelik, soru kavramları bakımından etkileyen kelime, belirteç: Az yaşamıştı. Geç kalınca utandı gibi.

A A C I I K L S Z Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Akılsızca,

8 Harfli Kelimeler

Sazcılık,

7 Harfli Kelimeler

Akılsız, Cakasız, Kızılca, Sakızcı, Sakızlı,

6 Harfli Kelimeler

Acıklı, Acılık, Acısız, Akılcı, Askıcı, Askılı, Azıcık, Azıklı, Cakalı, Ilıcak, Kalıcı, Kasacı, Kasalı, Kazalı, Kazıcı, Kılsız, Kısaca, Lakacı, Sakalı, Sazlık, Sıkıca, Sılacı,

5 Harfli Kelimeler

Acılı, Akıcı, Alıcı, Asılı, Asklı, Aslık, Azılı, Azlık, Cazlı, Cılız, Cızık, Ilıca, Islak, Islık, Kalas, Kalcı, Kaslı, Kazıl, Kızıl, Lazca, Sakal, Sakız, Saklı, Salak, Salcı, Salık, Sazak, Sazcı, Sazlı, Sıcak, Sızak, Skala,

4 Harfli Kelimeler

Akıl, Aklı, Alaz, Alık, Asal, Asık, Asıl, Askı, Asla, Azca, Azık, Caka, Cılk, Ilık, Isıl, Iska, Kala, Kasa, Kaza, Kazı, Kısa, Klas, Laka, Laza, Saka, Sala, Salı, Sıkı, Sıla, Sızı,

3 Harfli Kelimeler

Acı, Aka, Akı, Aks, Ala, Asa, Ası, Ask, Aza, Azı, Caz, Cık, Cıs, Cız, Isı, Kal, Kas, Kaz, Kıl, Kız, Lak, Laz, Sac, Sak, Sal, Saz, Sık,

2 Harfli Kelimeler

Ak, Al, As, Az, La,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.