ADAPTOMETRE (TDK)

Karanlığa uyum süresini ölçmeye yarayan aygıt.

Adaptometre kelimesi baş harfi A son harfi E olan bir kelime. Başında A sonunda E olan kelimenin birinci harfi A , ikinci harfi D , üçüncü harfi A , dördüncü harfi P , beşinci harfi T , altıncı harfi O , yedinci harfi M , sekizinci harfi E , dokuzuncu harfi T , onuncu harfi R , onbirinci harfi E . Başı A sonu E olan 11 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

AYGIT Nedir?


1 - Birçok parçadan yapılmış alet, gereç, °cihaz.
2 - Vücutta belirli bir görevin sağlanmasına yarayan organların tümü, °cihaz, °organ.
3 - Birkaç aletin uygun biçimde eklenmesinden oluşturulan ve kimi belli deneylerin yapılmasına yarayan takım.

KARA Nedir?

Yeryüzünün denizle örtülü olmayan bölümü, toprak: "Havamız da karamız da denizlerimiz de kirli olduğuna göre..."- H. Taner.

ÖLÇME Nedir?

Ölçmek işi.

SÜRE Nedir?

Bir olayın başı ile sonu arasında geçen zaman parçası, zaman aralığı, zaman bölümü, °müddet: Uzun bir iyileşme süresinden sonra askere gitmiş .

UYUM Nedir?


1 . Bir bütünün parçaları arasında bulunan uygunluk, ahenk: "Gerçekten de sonsuz bir sessizlik, bir uyum, bir şiir sarmıştı ortalığı."- N. Araz.
2 . Toplumsal çevreye veya bir duruma uyma, uyum sağlama, intibak, entegrasyon.
3 . biyoloji Bir cismin görüntüsünü tam ağ tabaka üzerine düşürebilmek için göz merceğinin dışbükeylik derecesini çoğaltıp azaltması olayı, mutabakat.
4 . dil bilimi Ortak özellikleri açısından sesler arasındaki uygunluk, harmoni.

YARA Nedir?


1 . Keskin bir şeyle veya bir vuruşla vücutta oluşan derin kesik: "Mendilimi bir çatkı şekline sokarak başıma, yaramın üzerine sardım."- R. H. Karay.
2 . Bir şeyin iç veya dış yüzünde herhangi bir etki ile oluşan ve tehlikeli olabilen oyuk, gedik, yarık: "Geminin omurgasındaki yara."- .
3 . mecaz Dert, üzüntü, acı: "Bu yarayı deşmeyin."- .

A A D E E M O P R T T Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

8 Harfli Kelimeler

Raptetme, Tardetme,

7 Harfli Kelimeler

Matador, Trampet, Trompet,

6 Harfli Kelimeler

Adapte, Damper, Deprem, Dertop, Emaret, Meteor, Operet, Ortada, Otarma, Tartma, Teorem, Trampa,

5 Harfli Kelimeler

Adeta, Amade, Amper, Aport, Apotr, Aroma, Artma, Damar, Damat, Demet, Depar, Derme, Drama, Emare, Erdem, Mader, Marda, Medar, Medet, Meret, Metot, Metre, Metro, Opera, Orada, Ortam, Otama, Peder, Perde, Perma, Pomat, Porte, Rampa, Tadat, Tapma, Taret, Tatar, Tatma, Tempo, Tepme,

4 Harfli Kelimeler

Adam, Adap, Adem, Adet, Amor, Aort, Apre, Arap, Arda, Arma, Arpa, Atma, Atom, Dama, Dara, Darp, Dart, Data, Deme, Demo, Depo, Dere, Dert, Dram, Edat, Edep, Eder, Emet, Eper, Erat, Erme, Erte, Etap, Eter, Etme, Mapa, Mart, Mera, Mert, Meta,

3 Harfli Kelimeler

Ada, Ama, Ara, Arp, Art, Ata, Ate, Dam, Dar, Dem, Eda, Ede, Epe, Mat, Met, Mor, Oda, Oma, Ora, Pat, Pot, Ram, Rap, Ret, Rom, Rop, Rot, Tam, Tar, Tat, Tem, Ter, Top, Tor,

2 Harfli Kelimeler

Ad, Am, Ar, At, De, Do, Em, Er, Et, Me, Od, Om, Ot, Pe, Ra, Re, Ta, Te,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.