AĞMA (TDK)


1 . Ağmak işi.
2 . gök bilimi Akan yıldız.

Ağma kelimesi baş harfi A son harfi A olan bir kelime. Başında A sonunda A olan kelimenin birinci harfi A , ikinci harfi Ğ , üçüncü harfi M , dördüncü harfi A . Başı A sonu A olan 4 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

AĞMAK Nedir?


1 . Sarkmak, aşağıya inmek: "Hiç konuşmadan güneş batıya ağıncaya dek çalıştılar."- R. N. Güntekin.
2 . Yük vb. şeyler bir yana eğilmek. ağmak (II) -ar (-e) Yükselmek, yukarı doğru çıkmak: "Ay oldum âleme doğdum, bulut oldum göğe ağdım."- Yunus Emre.

BİLİ Nedir?

Bilgi.

BİLİM Nedir?


1 . Evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneye dayanan yöntemler ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgi, ilim: "Benim sizden istediğim Türkçe yardım, bazı eski yazılı bilim ve tarih gibi ciddi eserleri bana okumanızdır."- H. E. Adıvar.
2 . Genel geçerlik ve kesinlik nitelikleri gösteren yöntemli ve dizgesel bilgi.
3 . Belli bir konuyu bilme isteğinden yola çıkan, belli bir amaca yönelen bir bilgi edinme ve yöntemli araştırma süreci.

YILDIZ Nedir?


1 . Güneş ve ay dışında gökyüzünde görülen ışıklı gök cisimlerinden her biri: "Baktık geceden fecre kadar ellerde / Yıldızlara yükselen kadehler gördük."- Y. K. Beyatlı.
2 . Sinema, tiyatro veya müzikhol sanatçısı, star: "Bir keresinde de bir yerli opera yıldızımız gelmişti."- H. Taner.
3 . Bir noktadan çevreye beş veya daha fazla çıkıntısı olan çok köşeli şekil: "Türk bayrağındaki yıldız beş ışınlıdır."- .
4 . sıfat Bu biçimde olan.
5 . mecaz Bir toplulukta, bir meslekte, üstün başarı gösteren kimse: "Cebirde, geometride, fizikte sınıfımızın yıldızı idim."- Y. Z. Ortaç.
6 . mecaz Baht, şans, talih.
7 . denizcilik Kuzey yönü, kuzey.

A A M Ğ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

4 Harfli Kelimeler

Ağma,

3 Harfli Kelimeler

Ağa, Ama,

2 Harfli Kelimeler

Ağ, Am,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.