IZGARALIK (TDK)

Izgara yapmaya elverişli (et).

Izgaralık kelimesi baş harfi I son harfi K olan bir kelime. Başında I sonunda K olan kelimenin birinci harfi I , ikinci harfi Z , üçüncü harfi G , dördüncü harfi A , beşinci harfi R , altıncı harfi A , yedinci harfi L , sekizinci harfi I , dokuzuncu harfi K . Başı I sonu K olan 9 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ELVERİŞLİ Nedir?


1 . Uygun, müsait: "Halim'e içinde bulunduğu zor ve ezici durumdan kurtulmak için bundan daha elverişli bir fırsat çıkmazdı."- A. İlhan.
2 . İşe yarayan, ergonomik.

IZGARA Nedir?


1 . Metal çubukların, ağaç dallarının aralıklı sıralanmasıyla yapılan parmaklık veya kafes biçiminde araç.
2 . Pisliklerin su yollarını tıkamasını önlemek veya havalandırmak amacıyla su yollarının havalandırma çıkışları üzerine konulan kafesli veya parmaklıklı demir.
3 . Et, balık, köfte vb. yiyecekleri pişirmekte kullanılan araç, gril: "Izgaranın sokağa verilen bacasından, kızardıkça yağları eriyen köftelerin kokusu vuruyordu dışarıya."- N. Cumalı.
4 . sıfat Bu araç üstünde pişmiş: "Gün batmadan çok evvel işlerini bitirdikleri için bu saatte meze ve ızgaralardan başka bir şey kalmaz."- R. N. Güntekin.
5 . spor Futbol ayakkabısının altında bulunan iri başlı kabara: "Ötekisinde altından hâlâ ızgaraları sallanan bir futbol ayakkabı eskisi vardı."- S. F. Abasıyanık.

YAPMA Nedir?


1 . Yapmak işi: "Ham ağaçları evcile çeviririm, aşı yapmayı bilirim, budamayı bilirim."- N. Araz.
2 . sıfat Doğadaki şeylere benzetilerek insan eliyle yapılmış, yapay, suni, sahici karşıtı: "Eliyle bahçenin dökme taştan yapma mağaralarından birini göstererek..."- Y. K. Karaosmanoğlu.
3 . sıfat Yapmacık: "Fakat fazla içliliği erkekliğe yakıştıramadığından kendini her zaman yapma bir sertliğin arkasına gizlerdi."- H. Taner.

A A G I I K L R Z Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

9 Harfli Kelimeler

Izgaralık,

8 Harfli Kelimeler

Izgaralı,

7 Harfli Kelimeler

Arızalı, Garazlı,

6 Harfli Kelimeler

Araklı, Aralık, Arılık, Arkalı, Azıklı, Iraklı, Izgara, Karalı, Karılı, Kazalı, Kırgız, Razakı, Zırlak,

5 Harfli Kelimeler

Arıza, Azılı, Azlık, Garaz, Gazal, Gazla, Gazlı, Gırla, Ilgar, Ilgaz, Karga, Kargı, Karlı, Kazıl, Kılgı, Kılır, Kızıl, Lagar, Lıkır, Rızık,

4 Harfli Kelimeler

Akar, Akıl, Aklı, Alaz, Algı, Alık, Arak, Araz, Arık, Arız, Arka, Arlı, Azar, Azık, Gala, Gark, Gaza, Ilık, Irak, Kala, Kara, Karı, Kaza, Kazı, Kral, Laka, Laza, Rakı, Razı, Rıza, Zara,

3 Harfli Kelimeler

Aka, Akı, Ala, Alg, Ara, Arı, Ark, Arz, Aza, Azı, Gak, Gar, Gaz, Gık, Gır, Ira, Irk, Irz, Kal, Kar, Kaz, Kıl, Kır, Kız, Lak, Laz, Zar,

2 Harfli Kelimeler

Ak, Al, Ar, Az, La, Ra,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.